Новини компанії

Травень 21, 2024

«Будапешт. Бомба під Незалежність»: Суспільне знімає фільм про підписання Будапештського меморандуму

Команда Суспільного Мовлення працює над документальним проєктом під назвою «Будапешт. Бомба під Незалежність», що розповість докладну історію підписання Будапештського меморандуму 1994 року. Стрічка, присвячена 30-й річниці підписання меморандуму, допоможе глядачам переосмислити цю подію, її вплив на сьогодення та історію України. 

Фільм пропонує цілісну розповідь про перебіг подій, свідчення й оцінки їхніх безпосередніх учасників, пояснення експертів і ексклюзивну відеохроніку, а також надасть відповіді на питання: Будапешт — суцільна поразка України чи все-таки перемога і виграні 30 років розвитку, зміцнення й самоусвідомлення?

«Хочемо зробити проєкт цікавий як для широкого кола глядачів, так і для людей, які краще орієнтуються в історичних подіях. У нас будуть цікаві спікери, але ми поки не хочемо відкривати їхні імена. Фільм є більш аналітичною історією, яка розкриває, що насправді все-таки відбувалося тоді і що таке цей Будапештський меморандум. На що ми могли й маємо право розраховувати, і що насправді сприймається, мабуть, занадто критично, — розповідає креативна продюсерка стрічки Олеся Моргунець-Ісаєнко. — Надіюсь, що це буде важливий для українців в першу чергу проєкт, щоб ми побачили свої помилки та реально сприймали ту історію, яка є — без придумок і прикрас. Не шукали уже зараз винних, а діяли на перспективу і на користь нашого майбутнього».

Документальний фільм складатиметься з розповідей автора та оповідача стрічки Юрія Макарова, відеохроніки, розмов зі спікерами, а також з анімації й графіки.

«Ядерне роззброєння України — подія, перепрошую за пафос, планетарного масштабу: хай там як, фактично довелося попрощатися з третім за потужністю ядерним арсеналом світу. Не всі факти досі відомі, ще складніше правильно їх інтерпретувати. Ви можете або розганяти зраду, або повністю виправдати дійових осіб за те, що сьогодні Україна стала жертвою ґвалтівника. Я не прокурор і навіть не журналіст-розслідувач, моя робота — відтворити епоху, показати, звідки ми прийшли, яку неймовірну еволюцію пережили за три десятиліття українці як нація. Те, у що колись більшість не хотіла вірити, з чого кепкували, сьогодні розуміє кожен школяр, тим більше коли біжить у сховище під звуки повітряної тривоги. Маю на увазі передусім ігнорування тодішніх попереджень патріотів про злочинну природу сусіда. Історія вміє переконувати. Ось про це спробуємо розповісти», — поділився автор проєкту Юрій Макаров.

Зйомки документального фільму проходять в Україні, США та Угорщині. Частина зйомок уже відбулася у Чорнобильській зоні відчуження. За словами режисера фільму Романа Синчука, труднощів під час зйомках не виникає і все йде легко. 

«Іноді таке враження, що якісь вищі сили допомагають нам, виникає відчуття, що ми на правильному шляху, — розповів Роман Синчук. — Звісно, попереду ще багато роботи і є свої виклики із топспікерами, але робота над цим ведеться. В цей фільм наша команда зараз вкладає всі сили, тому що це проєкт важливий для всього світу, а не тільки для внутрішнього глядача, тому ми добре відчуваємо відповідальність за якість цього фільму».

Продюсер документального проєкту Володимир Ладижець наголошує, що «Будапешт. Бомба під Незалежність» — про важливість засвоєння уроків минулого та відповідальність перед майбутнім.

«Ми живемо у часи, коли на наших очах твориться нова історія України, саме від нас залежить її доля. Без перебільшення, зараз як ніколи настає вирішальний момент для нас як нації, і від кожного українця залежить, в якій країні нам зустрічати старість, а нашим дітям — будувати життя. Україна рано чи пізно обов'язково переможе, а з нею і правда, за яку ми проливаємо кров. Тому важливо вивчити уроки минулого, щоб кожен наш підпис під новими угодами не став вироком наступному поколінню. Проєкт “Будапешт. Бомба під Незалежність” — це спроба освіжити пам'ять усім, хто гарантував нам безпеку, — зазначив Володимир Ладижець. — Для цього ми обрали дещо неординарну стилістику, яку ви обов'язково помітите з перших кадрів. Ні, ми не збираємось плакати, що нас знову зрадили, кинули чи щось в цьому дусі. Ми аналізуємо, часом жартуємо і поділимось дійсно ексклюзивними речами, про які мало хто знав. Ми не претендуємо на звання експертів, які знають як треба, але те, що ми знайшли, скаже саме за себе. Сподіваюсь, зацікавив, бо на це і був розрахунок».

Творча команда

  • Автор та оповідач: Юрій Макаров.
  • Режисер: Роман Синчук.
  • Креативна продюсерка: Олеся Моргунець-Ісаєнко. 
  • Продюсер: Володимир Ладижець.
  • Оператори: Олег Авілов, Євген Шевченко.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Фото: Олеся Моргунець-Ісаєнко