Березень 15, 2024
«Спочатку росіяни крадуть історію, потім — території»: презентація «Великої російської брехні»
14 березня у Будинку звукозапису Українського Радіо відбувся передпоказ серії «Велика російська брехня. Мистецтво» документального циклу, виробленого на замовлення та у співпраці з телеканалом Суспільне Культура командою ФОП Андрій Єрьомін. Після презентації троє спікерок фільму за модерації поетки та головної редакторки літературної редакції Радіо Культура Олени Гусейнової долучились до панельної дискусії. У розмові взяли участь:
- Наталія Кривда — докторка філософських наук, культурологиня, голова наглядової ради УКФ;
- Рена Марутян — докторка наук з державного управління, професорка КНУ імені Тараса Шевченка;
- Оксана Мороз — засновниця ініціативи з інфогігієни «Як не стати овочем».
На подію завітали спікери документального циклу, представники експертної спільноти, органів виконавчої влади, народні депутати, дослідники Українського центру культурних досліджень, іноземні дипломати та міжнародні донори.
«Мета цього проєкту це певний helicopter view (всеохопний погляд — ред.) — систематизація того, що відбувалося протягом довгих років, десятиліть, століть. Можливість ознайомитися з кейсами так званої російської культурної дипломатії, яка щоразу обертається пропагандою. Особисто чув від іноземних партнерів таке питання – мовляв, чому українці ображаються, коли зараз десь грають Чайковського? Дуже корисно виводити таку розмову з емоційного поля, й говорити не про нібито образу, а про факти. Йдеться про інструменталізацію, про те, як Росія фактично станом на зараз будь-який прояв своєї культури робить зброєю», — розповідає у вступному слові виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.
Лук’ян Галкін
Післямова за участі трьох спікерок проєкту зачепила питання культурного привласнення, дипломатичних наративів, роботу російських міфів, мережі ідеологів історичної пропаганди на Заході.
«У нас зараз йде війна сенсів, і вона почалася, коли українські землі загарбницьким шляхом було приєднано до російського світу у різних його проявах: імперії, союзу, сучасної Росії. Як і колись, Росія досі підмінює сенси та героїв. У класиці інформаційної боротьби є такий принцип, який каже про те, що не потрібно займатися боротьбою з міфами. Найбільш ефективний метод — це створення власного міфу», — розповідає Рена Марутян.
Рена Марутян
«Якщо ти не працюєш на імперію, значить, що ти перестаєш існувати, тебе просто винищують. Тільки російські Москва та Ленінград претендували на високі екзистенційні філософські сенси. Всі інші мали обслуговувати ці сенси й переводити їх на нові національні меншини. Є такий вираз “соціалістична за змістом і національна за формою культура”. Українська культура відповідала за те, щоб великі екзистенційні сенси, філософські сенси благої російської культури зробити прийнятними для українців. Тому зараз нам так складно сьогодні говорити на світовій арені про самодостатність, унікальність української культури», — коментує Наталія Кривда.
Наталія Кривда
«Що таке сучасна Росія? Там немає опозиції, всі ці ліберальні культурні діячі — це фейк, бо там нема громадянського суспільства. Я вітаю Суспільне з вашим продуктом, таким великим проєктом, він справді важливий і такий, який потрібно показувати. Він дає нашій владі, уряду, суспільству, громадським організаціям інструменти. Хочу, щоб наша влада зрозуміла, що цим треба користатися», — коментує проєкт Суспільного ексміністр закордонних справ, Надзвичайний та Повноважний Посол України (1996), керівник центру дослідження Росії Володимир Огризко.
Володимир Огризко
Шляхи боротьби з російськими маніпуляціями на Заході прокоментував і український історик та народний депутат Володимир В'ятрович.
«Спочатку росіяни крадуть історію, потім вони крадуть території. У цьому фільмі й у суспільстві звучить певне обурення щодо нерозуміння Заходом загрози з боку російської культури. На жаль, треба визнати, що наше відторгнення російської культури в масовому вигляді сталося тільки після повномасштабного вторгнення у 2022 році. Але треба прибрати емоції в бік. Якщо ми не будемо аналізувати Росію, вона буде нас перемагати. Нам потрібно налагодити інструменти експорту цих знань на Захід. В залі прозвучала гарна фраза, що ми маємо стати головними русистами у цьом світі. Тому що ми що ніхто краще крім нас не зможе цього пояснити», — розповідає Володимир В'ятрович.
Володимир В'ятрович
Про те, як Україна на державному рівні протидіє російській пропаганді, розповів т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
«Є кілька речей, якими необхідно керуватися щодо протидії російських фейків та брехні. Безумовно наративи потрібно розвінчувати, але треба й щось протиставляти напротивагу. Росія, Російська імперія і Радянський Союз відрізняється від класичних інших імперій. Вони награбовують та використовують культурні спадки інших націй та країн, України більшою мірою (...) Я щиро радий, що в Україні з'являються такі документальні продукти, які дають можливість розповісти правду, розвінчавши російський міф. Так, культура це не фронт, але культура це надійний тил», — коментує Ростислав Карандєєв.
Ростислав Карандєєв
Нагадаємо, що 17 березня телеканал Суспільне Культура о 21:05 та ютуб-канал Суспільне Культура о 13:00 покаже дебютну серію «Велика російська брехня. Історія». П’ять наступних серій, що розвінчують наративи російської пропаганди у царині спорту, літератури, кіно, медіа та мистецтва, дивіться щонеділі на телеканалі та ютуб-каналі Суспільне Культура у той самий час.
Більше фото з події можна знайти на фейсбук-сторінці Суспільного Мовлення.
Над проєктом працювали:
- автори ідеї — Андрій Єрьомін, Анна Білоус;
- авторки сценарію — Наталка Пономарів, Анна Данильчук;
- режисер — Олександр Назаров;
- оператор-постановник — Вячеслав Пономарьов;
- презентерка — Анна Данильчук;
- продюсери — Вячеслав Пономарьов, Андрій Єрьомін.
Керівниця проєкту зі сторони Суспільного — Альона Голякова, виконавчий продюсер — Лук’ян Галкін.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
Фото — Олег Переверзєв