Новини компанії

Лютий 16, 2024

«Як ми їмо: кухня воєнного повсякдення» — новий проєкт на Радіо Культура

У понеділок, 19 лютого, на Радіо Культура стартує новий радіодокументальний проєкт, в якому через історії людей розкажуть, як їжа — її здобування, приготування та розподіл — дозволяють вижити у війні.

«Як ми їмо: кухня воєнного повсякдення» — це історії людей, які пережили окупацію та інші драматичні воєнні досвіди. Рутина стосунків і ритуалів їжі — важливий сюжет розмови про їхні щоденні проблеми й перемоги. Авторки проєкту: Юлія Чаплінська, Марина Люта та Ана Море. Наратор проєкту — Вадим Карп’як, наукова консультантка проєкту — Олена Брайченко

Слухайте з 19 лютого щодня в ефірі Радіо Культура о 12:00 після випуску новин

«Цей проєкт виявився доволі складним на етапі запису свідчень очевидців. Ще живі емоції, минуло занадто мало часу, відколи герої й героїні нашого серіалу вирвалися з окупації, і ці історії їм ще не відболіли, — розповідає одна з авторок проєкту Юлія Чаплінська. — Людям важко згадувати пережите. Декого доводилося довго вмовляти на інтерв’ю, пояснювати, чому важливо розповідати про їхній досвід, чому важливо задокументувати таким чином їхні історії про російсько-українську війну. Серед наших респонденток є ті, хто саме для нашого проєкту розповів про свій досвід окупації вперше. 

На щастя, всі герої й героїні нашого серіалу благополучно пережили окупацію чи вирвалися звідти. Їхні розповіді дуже емоційні, часто під час запису ми плакали всі разом. У таких випадках завжди дуже шкода, що ти обмежений хронометражем. Бо багато хороших фрагментів не ввійшли в серії, які почують наші слухачі й слухачки».

Читайте також: Радіо Культура та Львівський органний зал підписали меморандум про співпрацю

За словами Марини Лютої, однієї з авторок проєкту, повсякдення кожного складається з індивідуальних історій, проте всіх об’єднують спільні досвіди життя у війні. 

«Робота над серією про наші нові харчові звички мені нагадувала родинну розмову на кухні, де за одним великим столом зібрались люди з різними досвідами у війні. Це історії мешканок мегаполісів, містечок та сіл, в різній віддаленості від лінії фронту, від перших днів повномасштабки. Непрості, щемкі та болючі спогади респонденток-очевидиць, поради та висновки експерток, дали розуміння: так, війна багато чого змінила. Проте вона не зламала те, ким ми є, — зазначає Марина Люта. — Що ж до серії про харчування військових, найперше подякую всім респондентам та респонденткам за захист. А також за те, що знайшли можливість під час служби розказати свою історію про кухню на війні. Це вражає самовіддачею, витримкою, лайфхаками в організації побуту в екстремальних умовах. Спільність та відчуття підтримки звучать у днях кримськотатарської кухні для бійців від військового кухаря, у першому за багато днів окопного життя помідорі на сільському риночку або смачній пасті зі спеціями на передовій. Попри щоденні ризики, все це про велику любов до життя».

Ана Море, одна з авторок проєкту, розповідає, що вплив переселення людей зі своїх територій на тему їжі дала їм можливість зануритися у спогади та згадати мирні часи своїх міст. Згадати, як мама готувала кутю з рису у Сватовому, зараз окупованому, чи знову відчути втрачений запах дитинства.

«Працювати ж з історією про їжу наших хвостиків було непросто. Завдяки одній з героїнь — Ксенії, котра їздить у волонтерські виїзди з Hospitails, ветеринарним проєктом Госпітальєрів — вдалося отримати відео з ближчих до фронту міст і сіл. Вийшло наочно побачити страшну ситуацію з залишеними котиками й собаками, побачити цих людей, котрі коштом власної їжі намагаються виходжувати хворих та допомагати чужим. Але попри все, ця серія про підтримку, серія про силу тих, хто допомагає хвостатим, — розповіла Ана Море. — Загалом цей проєкт — і мої серії, і серії колежанок — в один з найдоступніших способів дає подивитися на реальність через призму того, що нас всіх обʼєднує — їжу. Як каже одна з героїнь серії “Їжа, мова та вимушене переселення”, антропологиня Марія Куряча: “Кухня та їжа — це найпростіше, з чим можна знайомити, коли знайомиш зі своїм містом, селом, родиною”. Наш проєкт показує, що через кухню та їжу можна говорити й про війну, і про її наслідки — про минуле, теперішнє та майбутнє».

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 10:00 до 21:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.