Лютий 13, 2024
Як знайти воєнного злочинця: розслідувачі Суспільного розповіли про пошуки Кльона київським студентам
9 лютого в Києві розслідувачі Суспільного презентували документальну стрічку «Кльон» студентам Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка та Могилянської школи журналістики.
В документальній стрічці журналісти розповіли про роботу редакції зсередини, показавши методи пошуку Соловова Семена Олександровича, більш знайомого як російського офіцера, окупанта та воєнного злочинця з позивним «Кльон». Стрічку презентувала Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного, сценаристка та продюсерка розслідування «Кльон»; Алла Садовник, журналістка редакції розслідувань Суспільного й авторка розслідування «Кльон».
«Кльон» — це продовження розслідування справи проти мирних жителів села Ягідне Чернігівської області журналістами Суспільного. Перша частина розслідування «Щоденник вцілілої» вийшла восени 2022 року, коли журналісти змогли працювати вже на деокупованих українських територіях з наслідками, які по собі лишили росіяни. Ці два розслідування розповідають одну історію Ягіднянської трагедії. В березні 2022 року російські окупанти використали 366 жителів Чернігівського села як живий щит, розмістивши їх у підвалі місцевої школи. Самі ж російські військові зайняли два верхніх поверхи школи.
На презентацію до Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка завітало понад 70 студентів, а також ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров; проректорка з науково-педагогічної роботи Олена Добржанська; директор Інституту міжнародних відносин Валерій Копійка; завідувач кафедри міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій Сергій Даниленко.
Після презентації студенти Інституту міжнародних відносин висловили ідеї щодо міжнародної комунікації з використанням розслідувань Суспільного як прикладів кооперації та взаємодії журналістів з різними гілками влади в питаннях воєнних злочинів. Деякі зі студентів запропонували розглянути варіант перекладу фільму арабською мовою.
Окремо до розслідувачів з особистими історіями, коментарями та словами вдячності звернулася адміністрація КНУ ім. Шевченка та Інституту міжнародних відносин.
«Першими на шляху до справедливості стоять медійники та журналісти. Вони не дадуть нам й багатьом поколінням після нас забути трагедію, яку вже десять років переживає український народ», — сказав завідувач кафедри міжнародних медіакомунікацій та комунікативних технологій Сергій Даниленко.
«Я щиро дякую команді, яка працювала над цим фільмом. Журналісти-розслідувачі, роботу яких сьогодні представлено, виконують особливе завдання: вони зберігають морально-психологічну правду буття у той період, формують засади для подальших історичних досліджень і об’єктивних міжнародно-правових висновків», — подякував ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров.
Студенти Могилянської школи журналістики охоче відгукнулися на пропозицію Інни Білецької покритикувати фільм. Разом з командою розслідувачів студенти розібрали концепцію другої частини розслідування в Ягідному: чому нараторкою в фільмі про пошуки «Кльона» стала Алла Садовник; яким чином було побудовано сюжет фільму; як команда підбирала та розкривала жителів Ягідного у стрічці; чому журналісти вирішили показувати свої емоції.
Більше фото з презентації можна знайти на фейсбук-сторінці Суспільного Мовлення.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Фото Анастасії Мантач