Новини компанії

Лютий 12, 2024

Суспільне готує документальний проєкт до 10-ї річниці окупації Криму

Суспільне Крим готує документальний проєкт «Крим: 10 років окупації» про реалії життя на окупованому росією півострові. 

Мілітаризація Криму та створення плацдарму для воєнної агресії, переслідування й репресії тих, хто не згідний з окупаційним режимом, знищення української та кримськотатарської ідентичності, руйнація історичної й культурної спадщини — те, що росіяни системно коять у Криму вже 10 років окупації. Ті ж методи вони застосовують на територіях, захоплених після 24 лютого 2022 року.

Російські військові в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року. Фото: Станіслав Юрченко

Читайте також: Підтримувати Суспільне — народні депутати про роботу мовника

Документальний проєкт «Крим: 10 років окупації» дозволить пригадати передумови та початок російської агресії на Кримському півострові у 2014 році, проаналізувати вплив і наслідки окупації для нашої держави та найбільш політично активного корінного народу України — кримських татар, розповість про політичних в'язнів, яких росія переслідує просто за те, що вони не приймають окупацію та відстоюють свою громадянську позицію.

Політичні в'язні Наріман Джелялов, Асан Ахтемов та Азіз Ахтемов у залі окупаційного суду. Фото: Кримська солідарність

Читайте також: «Велика російська брехня»: Суспільне готує проєкт про механізми російської пропаганди

«Війна росії проти України почалася з Криму. “Крим: 10 років окупації” — це голос правди та пам’яті про злочини, які росія коїть на окупованому українському півострові, — каже Руслан Халапов, виконавчий продюсер Суспільне Крим, автор ідеї, продюсер документального проєкту. — Лише перемога й визволення всіх територій України, захоплених російською армією, уможливить справедливість та мирне життя».

Прем’єра документального проєкту «Крим: 10 років окупації» відбудеться на Суспільному 26 лютого. Цього дня відзначаємо День спротиву окупації Криму: згадуємо та вшановуємо мужність тисяч кримців, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України.

Мітинг 26 лютого 2014 року під будівлею Верховної Ради АР Крим. Фото: Станіслав Юрченко

Розповісти свою історію та бачення подій минулих років у Криму команда проєкту запросила представників кримськотатарської спільноти й очевидців окупації. Серед них — голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, постійна представниця Президента України в АР Крим та м. Севастополі Таміла Ташева, брат політичної ув'язненої Леніє Умерової Азіз Умеров, заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв й інші.

«Ми хотіли нагадати усім про те, що Крим захоплений росіянами вже 10 років, розповісти про окупацію тим, хто мало знає про неї або взагалі нічого не знає, — каже Микита Лунін, керівник проєкту, редактор Суспільне Крим. — У фільмі розповідаємо, як було, як є зараз і що робити в майбутньому. Героїв обирали з різних сфер: посадовців, військових, фахівців та діячів у різних галузях — історія, релігія, культура, журналістика. Брат політичної ув'язненої Леніє Умерової розповів про те, що з нею відбувається, на основі чого можна зрозуміти, як окупанти поводяться з політв'язнями. Загалом у проєкті зібрано 11 інтерв’ю. Також оцифрували величезний масив архівного відео з 2014 до 2023 року».

Над фільмом «Крим: 10 років окупації» працювали: 

  • автор ідеї, продюсер — Руслан Халапов;
  • керівник проєкту, редактор — Микита Лунін;
  • менеджерка та адміністратор проєкту — Софія Євган;
  • режисер — Сергій Жулін;
  • дизайнер — Андрій Дмитрик;
  • оператори — Максим Терещенко, Антоніна Куциба;
  • звукорежисери — Сергій Петренко, Олексій Романов, Андрій Галіцьков;
  • режисерка монтажу — Людмила Лисенко.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні. 

Оперативні новини Суспільне Крим  — на сайті Суспільне Новини та у соцмережах: