Новини компанії

Грудень 29, 2023

Інтерв’ю з усієї країни у «Суспільне. Спротив»: добірка за грудень

Десятий рік російсько-української війни: запеклі бої, воєнні злочини росії, міжнародна підтримка, економіка, боротьба з внутрішнім ворогом і збереження української культури. Місцеві команди Суспільного працюють у кожній області України, інформують про актуальне та головне, розповідають історії з громад на всю країну. У добірці — інтерв’ю для проєкту «Суспільне. Спротив» за грудень 2023 року, які не можна пропустити. 

Читайте також: Проєкт Українського Радіо «Не зламані війною» вийшов на подкаст-платформах

Свідчення, спогади й розповіді захисників та про захисників

  • Командир полтавського окремого стрілецького батальйону Ярослав Радченко бере участь в організації оборони на Авдіївському заводі «Коксохім». Він розповів Суспільне Полтава, як українці протистоять росіянам і яка у них мотивація. 

  • Владислав — один із перших розвідників штурмового батальйону 3-ї ОШБр. Він був на чолі тих, хто зайшов у Херсон при звільненні. Про те, які військові історії розповідатиме своїм дітям і якою, на його думку, є ідеальна підготовка новобранця та особливості розвідки боєм — в інтерв’ю Суспільне Черкаси з розвідником із позивним «Оладушек».

  • Командир відділення 9-го окремого стрілецького батальйону Сухопутних військ України Віктор Бортник та 13 його побратимів тримали позицію в оточенні ворога поблизу Макіївки Луганської області тиждень. Боєкомплект закінчився вже на другий день протистояння: «Якби ворог знав про це, нас можна було б брати без бою». Про бої й реабілітацію після контузій воїн розповів Суспільне Вінниця.

  • Воїн Богдан Бутковський, історик за освітою, пише вірші і власну повість про війну. В інтерв’ю Суспільне Тернопіль розказав про бої на Бахмутському напрямку, за що отримав «Золотий Хрест» від Валерія Залужного, де йому найкраще пишеться — в тилу чи на війні, і чи повернеться найближчим часом на фронт.

  • Андрій Букін відомий у Сумах як громадський діяч, учасник Студентської революції 2004 року, волонтер, учасник російсько-української війни у складі батальйону Національної гвардії імені генерала Кульчицького. Після початку російського вторгнення Андрій знову долучився до війська. Чим нинішня війна відрізняється від попередньої, як просто в окопах розробляють інновації для війни, які люди потрібні його розвідувальному підрозділу, — про це розповів Суспільне Суми.

  • Його змушували з’їсти шеврон з українським прапором. Намагалися зґвалтувати, катували струмом та били у декількох російських тюрмах. Щоб не померти з голоду він з’їв виводок хробаків та живого пацюка. Олексій Ануля — чернігівський кікбоксер та колишній військовополонений, не думав, що переживе полон і намагався повіситися в карцері. Після повернення вже майже рік проходить реабілітацію і каже, що не відчуває радості, бо в полоні залишились його друзі. Своєю історією відверто поділився з Суспільне Чернігів. 

  • Інна Печериця втратила на війні двох чоловіків. Юрій Печериця пішов добровольцем на фронт у 2014-му. Після навчання, каже жінка, він одразу потрапив на небезпечний напрямок, зокрема пройшов і Дебальцеве. В ніч з 30-го на 31 серпня загинув. Олександр Тихоміров — другий чоловік Інни, також захищав Україну від російських військ у 2014-му. Олександр мав другу групу інвалідності, але 24 лютого 2022 одразу поїхав до бригади, в якій служив. Інна каже: просила його повернутися з передової живим. Чоловік виконував завдання в Донецькій та Харківській областях. 29 вересня 2022 року автівка, в якій Олександр їхав на визволення Лиману, підірвалася на міні. Свою історію жінка розповіла Суспільне Дніпро.

  • Понад 8 тисяч українців вдалося знайти за час роботи офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти. Кілька місяців тому цей орган розформували. Як сьогодні відбувається комунікація влади з рідними зниклих безвісти та полонених, чому рф зупинила обміни військовополоненими та як за допомогою Женевських конвенцій вдавалося впливати на російську сторону — в інтерв’ю Суспільне Одеса розповів ексуповноважений, а зараз керівник громадської організації «Група Патріот» Олег Котенко.

Міжнародна політика, економіка, енергетика та життя громад

  • Про початок переговорів про вступ України до ЄС розповіла журналістам Суспільне Ужгород в ефірі «Суспільне. Спротив» депутатка України, голова комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе.

  • На початку листопада президент підписав зміни до закону про національні спільноти. Це одна з вимог для перемовин щодо вступу України до Євросоюзу. Наприкінці листопада розробили інший законопроєкт вже з врахуванням оцінки Венеціанської комісії. Які права нацспільнот розширює новий закон, як він вплине на румунську нацспільноту на Буковині та які можливості існують для української нацспільноти у Румунії. Про це в інтерв'ю Суспільне Чернівці розповів історик та етнічний румун Сергій Гакман.

  • Економіка прожила в режимі «війна на виснаження»: викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та Львівської бізнес-школи УКУ Валерій Пекар резюмував 2023 рік. Суспільне Львів він розповів, які очікування українців від ситуації на полі бою та в українській економіці, чи справдились вони, а також, що передбачає перехід на «воєнні рейки», як цього хотіла частина українців.

  • Голова правління підприємства «Кіровоградобленерго» Володимир Чернявський розповів Суспільне Кропивницький про енергосистему України та її роботу в умовах війни.

  • В інтерв’ю Суспільне Житомир голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков розповів про зустріч з антикорупційними активістами, декларацію доброчесності, винагороду викривачам корупції, відновлення декларування та справи проти працівників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

  • В Комишувасі знищені всі підприємства, більшість населення громади їздить на роботу до Запоріжжя, є села, які дуже постраждали від обстрілів окупантів. Попри це люди з громади не виїжджають, а навпаки — приймають переселенців. Про життя громади голова Комишуваської громади Юрій Карапетян розповів в інтерв'ю Суспільне Запоріжжя.

Культура, традиції, сила мистецтва

  • Українське Різдво пов’язане з віковими традиціями, і в кожному регіоні нашої країни існують свої обряди. Суспільне Луцьк поспілкувалося з етнографинею, завідувачкою відділу обласного краєзнавчого музею Оксаною Моренчук про звичаї, характерні для волинського краю.

  • Артем Блаута, бренд-шеф кількох ресторанів, досліджує кулінарну історію Поділля і під час експедицій збирає традиційні рецепти. Однак він вважає: якщо приготувати страву за рецептом двохсотлітньої давнини, навряд чи сучасній людині вона смакуватиме. Як створювати нові традиції й популяризувати українську національну кухню у світі і в Україні та що таке «Воєнний Мішлен» — Артем Блаута розповів в інтерв’ю Суспільне Хмельницький.

  • Камерний оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії готується представити Україну в Італії. В оновленому складі 24 оркестранти. П’ятеро з них — переселенці з Маріуполя. Як вдалося відновити роботу в евакуації Суспільне Донбас розповів головний диригент оркестру Василь Крячок.

Читайте також: Жителі громад розповіли про навчання мультимедійної журналістики від Суспільного

Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Ужгород, Суспільне Рівне та Суспільне Львів.

Нагадаємо, інформаційний проєкт «Суспільне. Спротив» на місцевих каналах Суспільного Мовлення та Суспільне Новини виходить в ефір щодня зранку з 7:00 до 10:00, удень з 12:00 до 16:00 та ввечері з 18:00 до 21:00.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.