Новини компанії

Грудень 26, 2023

«Гай, Рожество!» — концерт-реконструкція до 100-річчя південноамериканської прем’єри «Щедрика»

24 грудня, у Святвечір, в Національній філармонії України відбувся концерт «Гай, Рожество!». Академічна хорова капела Українського Радіо відтворила легендарний виступ Українського національного хору під орудою Олександра Кошиця в нью-йоркському Карнеґі-Голі у жовтні 1922 року, де відбулася світова прем’єра «Щедрика». 

У другому відділенні концерту хор виконав декілька пісень з гастролей Хору Олександра Кошиця країнами Північної й Південної Америки упродовж 1922-1924 років.

Концерт-реконструкція відбувся під орудою художньої керівниці й головної диригентки Академічної хорової капели Українського Радіо Юлії Ткач. Ідейна натхненниця, авторка та ведуча проєкту — засновниця Інституту Леонтовича Тіна Пересунько.

Телеверсію концерту «Гай, Рожество!» можна буде подивитися на телеканалі Суспільне Культура вже 31 грудня о 13:30.

На Радіо Культура 31 грудня прозвучить радіоверсія концерту.

Читайте також: «Колядки з бомбосховищ» — зворушливий проєкт Суспільного до свят

«Через 100 років після тріумфального виступу Хорової капели Олександра Кошиця в Карнеґі-Голі український слухач вперше почує повністю реконструйовану програму цього концерту, який мав величезний вплив на іноземного слухача. Деякі з цих творів виконувалися у нас і раніше, а деякі були вже забуті. Ідейна натхненниця й авторка цього проєкту Тіна Пересунько знайшла всі ці твори у бібліотеках, і ми їх реконструювали. Наша хорова капела дуже відповідально ставиться до будь-якого концерту. Але цей концерт для нас особливий. Бо він саме про хорове мистецтво, про все наше найрідніше, про Україну і про цю історичну паралель: події 100-річної давнини і події зараз. Я слухала записи хору Кошиця, щоб відчути ту енергетику виконання і максимально передати її нашим слухачам. Сподіваюся, нам це вдалося», — сказала художня керівниця й головна диригентка Академічної хорової капели Українського Радіо Юлія Ткач.

У першому відділенні концерту «Гай, Рожество!» прозвучали сім пісень, які почула нью-йоркська публіка на сцені Карнеґі-Голу 5 жовтня 1922 року:

  • Порфирій Демуцький, кант «Страшний суд»;
  • Микола Леонтович, кант іконі Почаївської Божої Матері «Ой зійшла зоря»;
  • Колядка в обробці Олександра Кошиця «Була вдовойка»;
  • Щедрівка в обробці Миколи Леонтовича «Ой там за горою»;
  • Веснянка в обробці Олександра Кошиця «Ягіл, ягілочка»;
  • Щедрівка в обробці Кирила Стеценка «Ой сивая, тая зозуленька»;
  • Микола Леонтович, «Щедрик».

Засновниця Інституту Леонтовича Тіна Пересунько зазначає, що цим концертом хотілося нагадати, що грандіозна прем’єра українців у Нью-Йорку була не просто мистецьким дійством, і тим більше не розвагою — а спробою через пісні розповісти Америці, що Україна бореться за незалежність. «Дай Боже аби на Вольній землі Вашингтона виспівали Волю Україні» — писала напередодні концерту найстарша українська газета в США «Свобода».

«”Щедрик” насправді був аж сьомим твором тодішньої прем’єри хору Олександра Кошиця у США, завершуючи Перший відділ концерту в Карнеґі-Голі. Усі пісні того концерту, як і більшість світового репертуару Української Республіканської Капели, дуже цікаві та промовисті. Приміром, назву концерту взяли із приспіву маловідомої української різдвяної колядки “Була вдовойка конець села” в аранжуванні Олександра Кошиця, яка разом зі “Щедриком” та іншими українськими піснями лунала тоді зі сцени Карнеґі-Голу. А це, між іншим, воєнна колядка. У тексті співається про матір, що овдовіла, і виряджає на війну свою доньку. Мати просить Настусейку: “наперед війська не вибивайся, назад не ставайся”. Але доня мами не послухала. І пішла на передову…», — розповідає Тіна Пересунько.

У другому відділенні концерту хор виконав декілька пісень з гастролей Хору Олександра Кошиця країнами Північної й Південної Америки упродовж 1922-1924 років:

  • Стівен Фостер, аранжування Олександра Кошиця, «Oh, Susanna»;
  • Колядка в обробці Василя Ступницького «Ой рано, рано кури запіли»;
  • Колядка в обробці Кирила Стеценка «Ой на горонці, в золотій корчомці»;
  • Олександр Кошиць, «Ой ходить сон коло вікон»;
  • Микола Лисенко, «Верховино, ти світку наш» (коломийка);
  • Українська народна пісня в обробці Миколи Лисенка «По опеньки ходила»;
  • Михайло Вербицький, слова Павла Чубинського, «Вже Воскресла Україна»;
  • Стрілецька пісня в обробці Віктора Грицишина, слова Степана Чарнецького, переклад для мішаного хору Миколи Гобдича, аранжування ударних — Георгій Черненко, «Ой у лузі червона калина».

Всесвітньо відомий твір «Oh, Susanna» Академічна хорова капела Українського Радіо виконала під супровід банджо.

«Цей твір було написано для інструментального виконання з голосом. Олександр Кошиць аранжував його для виконання хором. Він взагалі першим в Україні запровадив цю практику — перекладати інструментальні партитури на хорове виконання. Вони мають свою специфіку і свою складність для хору. Але саме в такому варіанті пісня звучала тоді й прозвучить зараз — де хор виступає і як оркестр, і як власне хор. І до неї ми залучили автентичний інструмент, про який співається в цій пісні. Ми знайшли людину, яка професійно грає на банджо, і вона зіграла з нами у Національній філармонії», — розповіла Юлія Ткач.

Всі фото з концерту можна переглянути на фейсбук-сторінці Суспільного Мовлення. Автор фото — Олег Переверзєв.

Нагадаємо, наприкінці 2022 року Суспільне презентувало документальний фільм «Щедрик проти “русского міра”», створений на замовлення телеканалу Суспільне Культура компанією «Prosto production». Фільм розповідає захопливу історію світового турне Українського національного хору під орудою Олександра Кошиця 1918–1924 років, а також порушує низку актуальних проблем сьогодення, зокрема протидії російській пропаганді та презентації українського культурного продукту у світі.

Академічна хорова капела Українського Радіо — один з найавторитетніших хорових колективів України і Європи. За 90 років активної творчої діяльності хор здійснив декілька тисяч концертних виступів та створив понад 10 тисяч фондових записів, серед яких і унікальна колекція — «Золотий фонд» держави. Репертуар колективу універсальний: від фольклору, перших зразків духовної музики, шедеврів світової класики до творів сучасного хорового мистецтва. 

У червні 2023 року в Будинку звукозапису Українського Радіо відбувся концерт «За крок до Перемоги», присвячений 90-річчю Академічної хорової капели Українського Радіо.