Новини компанії

Червень 29, 2023

«За крок до Перемоги» — Хорова капела Українського Радіо відсвяткувала 90-річчя

Днями в Будинку звукозапису Українського Радіо відбувся концерт «За крок до Перемоги», присвячений 90-річчю Академічної хорової капели Українського Радіо. Під орудою художньої керівниці й головної диригентки Юлії Ткач хорова капела виконала твори найвизначніших українських композиторів. 

Відкрив концерт твір «Господи, Господи, силою твоєю» Дмитра Бортнянського. Далі прозвучали «Тече вода в синє море» Бориса Лятошинського, «Реве та стогне Дніпр широкий» Данила Крижанівського, «Гамалія» Мирослава Скорика, «Страсті за Тарасом» Євгена Станковича (всі — на слова Тараса Шевченка), а також українські народні пісні в обробках Віталія Кирейка та Володимира Шнайдера.

У святковому концерті також взяли участь Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського Радіо та Тріо бандуристок Українського Радіо. Вели концерт Дмитро Хоркін та Галина Бабій.

«При виконанні “Реве та стогне Дніпр широкий” зал встав. І це була не тільки шана Тарасу Шевченку і нашому прекрасному Дніпру, а й хоровій капелі Українського Радіо, якій виповнилося 90! Всі попередні керівники капели були чоловіками. Нині художня керівниця і головна диригентка — талановита Юлія Ткач. Бачили б ви, як хористи натхненно співали! Хоча їм дуже непросто під час війни проводити репетиції, коли Київ під постійними обстрілами. Це мужні і віддані своїй справі люди, які і під час війни створюють новий контент. І дехто з них на фронті. Наприклад, 20-річний тенор. Вітаю вас і бажаю Перемоги! Ви — душа Суспільного Мовлення», — написала після концерту голова наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Світлана Остапа.

Про свої враження від концерту та роботу Хорової капели за часів повномасштабної війни розповіла художня керівниця і головна диригентка хорової капели Українського Радіо, заслужена артистка України Юлія Ткач.

Пані Юліє, чим живе зараз колектив? Чи змінилося музичне і хорове мистецтво за часів війни?

Життя колективу зараз дуже активне і динамічне, попри війну. Я думаю, кожен з учасників колективу по-новому відчув важливість своєї місії, саме місії — служіння людям. Адже зараз у суспільстві як ніколи є величезна потреба в утриманні внутрішньої рівноваги і зміцненні духу, а мистецтво, і більшою мірою хорове мистецтво, здатне впоратися з цією задачею. Ми дуже часто отримуємо у соцмережах відгуки про рятівну силу хорового співу. І я знаю, що це абсолютна правда! 

Також я дуже пишаюся, що у нас в колективі люди високого морального ґатунку. Це надзвичайно важливо для колективу. На початку війни ми дуже згуртувались. Наші артисти були й волонтерами, і в Теробороні, і в лавах ЗСУ. 

На чому сфокусована зараз діяльність хору?

З початку літа 2022 року ми спродукували велику кількість проєктів, пов'язаних з темою війни й перемоги, які стали контентом Суспільного. Серед них: «Музика Незламних», «Зродились ми великої години», «Боже, Україну збережи», «Молитва за Перемогу», «За крок до Перемоги» та інші. Ми стали учасниками фільму «Щедрик проти "русского міра"». Окрім того, в жовтні 2022 року Хор Українського Радіо представляв Україну у Швейцарії, в місті Базелі, на Міжнародному мистецькому фестивалі. Це було незабутньо — наскільки тепло й щиро нас зустрічали і з яким захопленням сприймалося українське хорове виконавство.

Яким ви хотіли зробити ювілейний концерт і яким він вийшов? 

На ювілейному концерті всі твори так чи інакше були пов'язані із ситуацією в країні. Слухачі відчули, з якою вірою і силою колективи — і хор, і оркестр відтворювали зміст кожного слова, кожної ноти. Це була єдина потужна хвиля боротьби й міці. 

«А як крикнув Гамалія: Брати! Будем жити!» — це скандує чоловіча група Хору. У мене як диригента від цих слів завжди виступають мурахи!

Чим ви особисто надихаєтесь у ці часи? Що допомагає творити і працювати?

Надихаюсь творчістю, музикою, новими ідеями, іноді нереальними, але по факту і результату — абсолютно реальними проєктами. І головне, розумінням і щастям від того, що можу бути корисною, займаючись найулюбленішою справою свого життя!

Академічна хорова капела Українського Радіо — один з найавторитетніших хорових колективів України і Європи. Заснований у 1932 році, він відкрив принципово нову сторінку розвитку українського хорової культури, заклав підвалини професійного хорового виконавства у сфері радіомовлення, розпочав історію вітчизняного радіоефіру.

За 90 років активної творчої діяльності хорова капела здійснила декілька тисяч концертних виступів та створила понад 10 тисяч фондових записів, серед яких і унікальна колекція — «Золотий фонд» держави. Репертуар колективу універсальний — від фольклору, перших зразків духовної музики, шедеврів світової класики  до творів сучасного хорового мистецтва. 

Юлія Ткач працює в хорі з 2003 року, а з 2010 — є художньою керівницею і головною диригенткою капели.

Наприкінці минулого року Юлія Ткач розповіла про історію Хорової капели Українського Радіо у програмі «Це класика» на Радіо Культура.

Фото — Анастасія Мантач, Юрій Прияцелюк