Новини компанії

Грудень 15, 2023

Попри повітряні тривоги: Суспільне презентувало у Києві продовження епізоду «Какая разніца»

У четвер, 14 грудня, Суспільне Мовлення провело допрем’єрний показ продовження епізоду «Какая разніца» та зустріч із творцями й спікерами документального циклу «Остання війна». Попри п’ять повітряних тривог впродовж дня у Києві, презентація проєкту таки відбулася в Будинку звукозапису Українського Радіо. На початку події гостям довелося збиратися в укритті, де відбулася імпровізована презентація за участі творців документального циклу та одного зі спікерів — третього Президента України Віктора Ющенка.

«Остання війна» — авторський документальний проєкт Мирослави Барчук. Друга частина епізоду «Какая разніца» розповідає про період 2005-2023 років — це продовження розповіді про деколонізацію свідомості українського суспільства протягом років незалежності, про помилки, яких українці припустилися у взаєминах із росією, й роздуми чи можна було їх уникнути. У цій частині більше спікерів і більше роздумів. Основа фільму — хроніка й унікальні архівні матеріали, 70% з них — це власні архіви Суспільне Медіатека.

Читайте також: «Остання війна»: Суспільне покаже продовження епізоду «Какая разніца»

Продюсер і співавтор проєкту Володимир Ладижець подякував гостям за те, що в такий складний день вони прийшли підтримати команду Суспільного з прем'єрою нової серії:

«Це справді дуже важкий проєкт, який йде більше як рік: це дуже кропітка і важка робота. Тут кожне слово і кожен кадр — безцінні, і я безмежно вдячний всій команді за цю титанічну роботу. Розвінчування всіх цих міфів і наративів, що насаджувала нам росія роками і століттями, — про це треба говорити вголос завжди. Вони заганяють нас в підвали, але це нічого не означає, бо ми все одно будемо говорити правду. І маємо зробити все, щоб раз і назавжди з цим народом попрощатися».

Авторка документального циклу «Остання війна» Мирослава Барчук наголосила, що українцям треба осмислити власні помилки, і цей проєкт у цьому допоможе.

«Вважаю, що ця деколонізація свідомості, цей процес, який ми проходили 30 років, є природним. Можливо, хтось зі мною не погодиться, але з огляду на тривалий колоніальний досвід — це хвороба росту, якої неможливо було уникнути. Мені здається, що цю хворобу потрібно разом проговорювати, осмислювати, як колективна терапія, — вважає Мирослава Барчук. — Серед нас тут нема людей, які не знають тих помилок, чи не знають, що ми зробили не так за ці 30 років. Але коли це систематизуєш і разом збираєш (я от скільки дивлюся цей фільм, весь час жахаюся), коли опукло все бачиш, то я думаю: “Господи, після того, що ми накоїли, які фатальні, злочинні помилки зробили, те, що ми ще живі, що ми ще тут стоїмо, що держава тримається — це чудо”. Це означає, що українська ідея є надзвичайно спроможна, життєздатна. Ми вважаємо, що цей фільм надзвичайно важливий, як робота над помилками».

Режисерка Олеся Моргунець-Ісаєнко розповіла, як приєдналася до роботи над документальним циклом.

«Коли мене запросили на цей проєкт, то відразу зрозуміла, що це дуже важливо і саме те, чим зараз треба займатися. У двох епізодах “Какая разніца” дуже багато хроніки. Коли ми почали працювати з Романом Синчуком (режисером фільму — ред.), ми були вражені, скільки хроніки є на Суспільному. Дуже круто було працювати з цим матеріалом і наповнювати думки, які були вкладені й продумані авторкою проєкту, цією хронікою, обрамити і зробити цікаву історію. Щоб доказати ті слова, які говорять спікери, ми знайшли такі кадри, які служать доказом, що це правда», — поділилася режисерка стрічки.

Співсценарист документального проєкту Юрій Макаров зазначив про важливість проєктів Суспільного Мовлення:

«Працюючи над цим проєктом, щоразу натикався, що це мені зараз здається очевидним, а 20 років тому я в це не вірив, 20 років тому так не думав. І це надважлива історія: не скидати на когось свою відповідальність, у тому числі й колективну відповідальність, а усвідомити її як частину нашого спільного досвіду і спадку. Зараз ми в підвалі, навколо стільки горя… та я зараз почуваюся щасливим, тому що ми частина фантастичного проєкту, в який шість років тому ніхто не вірив. Суспільне постійно продукує суспільно важливі сигнали й продукти, за які не соромно».

Своєю чергою третій президент України Віктор Ющенко зауважив, що важливо далі консолідувати всіх українців, де б вони не були у світі.

«Коли ви консолідувалися і стали однією сім'єю, ви розумієте, що вам жоден ворог не страшний. І приклад, навіть сьогодні, Україна. Ви дивіться, як світ дивується з української нації. Ми ще половину національної роботи зробили, але яку ми маємо сильну націю, яка готова на такі величаві подвиги для світу. І ми по-іншому починаємо розуміти місію мови. Всі ми розуміємо, що в війні завжди перемагає дух. Якщо у вас є дух, ви переможете. Сьогодні не знайдеться такого політика, який би насмілився сказати “какая разніца”. Хоча, можливо, з п'ятої колони хтось і є», — зазначив Віктор Ющенко.

Голова наглядової ради Суспільного Мовлення Світлана Остапа подякувала творчій команді й усім, хто давав коментарі для фільму.

«Це неймовірна робота для нашої молоді в першу чергу, для того, щоб вони зрозуміли справжню історію, не ту спотворену, яку викладали ще нам в Радянському Союзі. Я дуже вдячна і Віктору Ющенку, який розпочав свого часу справжню українізацію в незалежній Україні. Я працювала дуже довго з Михайлом Горинем і розумію, хто такі дисиденти. Мені дуже шкода, що саме дисиденти не знайшли поки що достойного місця в нашому кінематографі, а поки тільки в документальних фільмах. Я дуже вдячна вам і з нетерпінням чекаю на наступні серії. Також закликаю дивитися і ті фільми, які Суспільне випустило раніше: “Колапс: як українці зруйнували імперію зла”, “Голодомор. Літописці, “Щедрик проти “русского міра”, — закликала Світлана Остапа. — Я думаю, що це все — ще один етап до того, щоб Україна стала центром Європи, сильною державою, національною державою, і щоб молоде покоління пишалося тим, що вони живуть в Україні».

Більше фото з показу — у фейсбук-альбомі.

Дивіться прем’єру продовження епізоду «Какая разніца» на платформах Суспільного:

«Остання війна» — цикл документальних фільмів, у якому українські та західні інтелектуали, історики, філософи, письменники й політичні діячі аналізують, як довго триває російсько-українська війна, які її корені й за що вона точиться? Чому світ понад 20 років був інтелектуально та морально сліпим до визрівання фашизму в росії, й чому всі роки незалежності українське суспільство та влада легковажили загрозами з боку північного сусіда? Кожен фільм це окрема розмова, в якій розглядають російсько-українську війну як опуклий багатогранник — кожна грань відкривається в різних епізодах документального циклу.

Спікерами проєкту «Остання війна» стали: Сергій Плохій, Володимир Єрмоленко, Френсіс Фукуяма, Оксана Забужко, Тарас Лютий, Пітер Померанцев, Віталій Портников, Олеся Островська, Віра Агеєва, Ярослав Грицак, Юрій Прохасько, Мирослав Маринович, Євген Глібовицький, Вахтанг Кебуладзе, Мирослав Маринович, Ігор Козловський, Антон Дробович, Олена Стяжкіна, Ірма Вітовська, Ахтем Сейтаблаєв, Віктор Ющенко, Андрій Бондар, Йосип Зісельс, Мирослава Ґонґадзе, Павло Казарін, Любов Цибульська, Віктор Єленський, Георгій Коваленко, Олександр Кучерук.

Творча команда проєкту

Автор ідеї та продюсер: 

Володимир Ладижець

Ведуча та авторка ідеї:

Мирослава Барчук

Режисери:

Олеся  Моргунець-Ісаєнко

Роман Синчук

Автори сценарію:

Мирослава Барчук

Юрій Макаров

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Фото Анастасії Мантач, Олега Переверзєва