Грудень 14, 2023
Суспільне презентувало фільм-розслідування «Кльон» студентам львівських вишів
Шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Інна Білецька та журналістка Алла Садовник презентували фільм-розслідування «Кльон». Знайти воєнного злочинця» власного виробництва Суспільного. Стрічка розповідає про березневу окупацію Чернігівщини 2022 року. Тоді 366 мирних жителів села Ягідне російські військові використали як живий щит: людей закрили у підвалі місцевої школи, самі ж окупанти розмістились на верхніх поверхах будівлі так, щоб українські бійці не могли їх атакувати на ураження. На презентації продюсерка й авторка фільму розповіли про роботу під легендою, методи пошуку окупантів та співпрацю з СБУ студентам-журналістам «Львівської політехніки» та університету імені Івана Франка.
«Від початку повномасштабного вторгнення ми займаємося розслідуваннями воєнних злочинів росіян. Один із наймасовіших відбувся на Чернігівщині, де жертвами стали мешканці цілого села Ягідного. Вони опинилися в заручниках у підвалі школи, — сказала Інна Білецька. — Першим етапом будь-якого розслідування є встановлення факту злочину. Ми це зробили в іншому фільмі — “Щоденних вцілілої”, але нам не вдалося встановити особу винуватця. Тож Алла протягом 14 місяців займалася пошуком цієї людини. Фільм Суспільного “Кльон”. Знайти воєнного злочинця” — не просто історія та викриття, про які ми розповідаємо. Це демонстрація, як працюють журналісти, якими інструментами користуються».
Читайте також: 14 місяців на пошук воєнного злочинця: «Кльон» на Суспільне Культура
У пошуках інформації про російського військового, відповідального за воєнний злочин у Ягідному, із позивним «Кльон» Аллі Садовник довелося написати сотням росіян. Журналістка діяла під прикриттям, за вигаданою легендою, і це дозволило зібрати максимум інформації.
«Спершу ми формуємо гіпотезу, далі — беремося за спілкування з героями. Спілкуватися з росіянами було огидно, але моєю метою було зібрати інформацію, і я стримувала себе. Раптом хтось із них міг принести мені номер чи хоча б ім’я цього “Кльона”», — відповіла Алла Садовник на запитання про етичну складову спілкування з ворогом.
Після тривалих пошуків та листувань Алла Садовник віднайшла російського військового, який здав особисті дані «Кльона» разом з номером телефону. Його фото і голос впізнали й мешканці Ягідного, яких він тримав у заручниках. При спробі поспілкуватися телефоном, російський військовий заперечував свою причетність до подій в Ягідному, а згодом почав запевняти розслідувачів, що військовослужбовець з позивним «Кльон» давно мертвий і похований у росії. Усі факти, виявлені журналістами, команда Суспільного передала правоохоронцям.
«Такими проєктами ви даєте змогу дізнатися правду. Авторки розслідування проробили величезну роботу, змогли передати емоції людей. Дуже цікавий сам сюжет, інтрига трималася до кінця. Не можна було відірватися до останнього кадру. Було дуже цікаво», — сказала Ліна Якименко, студентка другого курсу журналістики «Львівської політехніки».
«Мені сподобалося, як люди у фільмі взаємодіяли між собою — журналіст із цивільними людьми. Це дуже тяжка робота — спілкуватися на такі теми, правильно реагувати на різні емоції, підтримувати людей, не дивлячись на те, що вони пережили», — сказала Вікторія Бугайова, студентка другого курсу журналістики «Львівської політехніки».
«Увесь фільм у мене бігали мурахи. Дуже велика та клопітка робота команди. Таку тематику важко дивитися, але, вважаю, що про таке потрібно розповідати, поновлювати інформацію, оскільки людський мозок здатний забувати», — сказала Анна Заверуха, студентка першого курсу факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка.
Нагадаємо, «Кльон» став продовженням роботи розслідувачів Суспільного про цей воєнний злочин рф в Україні. Офіцера саме з таким позивним ягіднянці називають винним у всіх тортурах, які їм довелося пережити за місяць у підвалі та під дулами автоматів. Першу частину розслідування — «Щоденник вцілілої» — журналісти презентували минулої осені.
Над фільмом працювали:
- Алла Садовник — авторка розслідування;
- Інна Білецька — авторка сценарію та продюсерка розслідування;
- Владислав Васильченко — режисер;
- Світлана Коваль — операторка-постановниця;
- Олександр Стратонов — режисер монтажу та композитор.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.