Новини компанії

Грудень 11, 2023

У Музеї Голодомору відбувся спецпоказ першої серії документального циклу «Голодомор. Літописці»

У Залі пам’яті Національного Музею Голодомору-геноциду відбувся спецпоказ першої серії документального циклу «Голодомор. Літописці» — «Столиця відчаю» від Суспільного

Після перегляду присутні долучилися до обговорення: творча група розповіла про те, як створювалася кінострічка, а історики, представники музею, гості показу поділилися враженнями від побаченого, розповіли про історії своїх родин. Учасники обговорення також розмірковували над тим, чому світ залишався байдужим та не відреагував на загибель мільйонів людей посеред Європи та як радянські спецслужби вводили в оману іноземних журналістів, політиків і цілі держави.

Читайте також: «Оленівка: куратори зла» — фільм-розслідування Kyiv Independent на Суспільному

Присутні мали змогу поспілкуватися з автором сценарію документального циклу, істориком, автором проєктів Суспільного Мовлення Олександром Зінченком.

«Для мене, як для автора сценарію, було важливо зрозуміти формулу геноциду. Адже, як зазначила американська історикиня, авторка документального дослідження “Червоний Голод: війна Сталіна проти України” Енн Епплбаум, масштаби Голодомору неможливо пояснити одними лише геноцидними намірами тодішньої радянської влади. Однією зі складових формули геноциду є, власне, байдужість світу, якесь абсолютно незрозуміле небажання бачити катастрофу! Для нас також було важливо проартикулювати другу складову — колаборацію з тоталітарним режимом. І третя складова — це власне геноцидні наміри Сталіна, бо без цього ні байдужість світу, ні колаборація з комуністичним режимом українців не мали б жодного значення. Натомість все це створило смертельну, смертоносну синергію. І чи раптом не сталося так, що успішне подолання тяжіння нашого травматичного минулого стало фундаментом формули української незламності під час нової російської агресії, нового російського геноциду в Україні. Саме такі питання ми ставили», — підкреслив Олександр Зінченко.

«Подяка авторам фільму, які залучили фантастично широке коло фахівців. Якщо подивитися всі чотири епізоди проєкту, то, мабуть, залишилися лише одиниці відомих у світі дослідників Голодомору 1932-33 років, яких не долучили експертами. Це додає переконливості проєкту і робить його продуктом міжнародної наукової, професійної співпраці, у цьому його сила. Цей фільм мають демонструвати у кожній школі. Важливо, щоб педагоги показували його учням навіть без прив'язки до пам'ятних днів, цей фільм зрозумілий людям будь-якого віку. Можу лише уявити, яку титанічну та копітку роботу виконали автори, аби так переконливо та беззаперечно довести намір тодішньої влади вчинити саме геноцид над українцями», — зазначила під час виступу в.о. генерального директора Музею Голодомору Леся Гасиджак.

«Напевне, кожен українець може сказати, що я тут стою, дихаю і живу тільки тому, що моя бабуся, прадідусь тоді якимось дивом вижили. Мільйони ж українців цього ніколи не скажуть, бо їм не судилося народитись через влаштований Сталіним в Україні Голодомор. Неможливо навіть уявити, скільки людей знищила та недодержава і ті недолюди. 

Зі свого боку я, як один з продюсерів, який фіналізував цей проєкт, можу пообіцяти, що зроблю все від мене залежне, аби світ почув правду про Голодомор. І щоб люди у багатьох країнах прочитали цю правду тією мовою, яка буде їм зрозуміла, адже правду потрібно говорити вголос і доносити до всіх. Погодьтеся, українці достатньо настраждалися, і нам вже час давати здачі ворогу. 

А наша місія як Суспільного Мовлення такий контент виробляти й максимально поширювати», — продюсер проєкту, підкреслив директор департаменту виробництва соціально важливого контенту Суспільного Володимир Ладижець.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Фото — Анастасія Мантач