Листопад 27, 2023
«Ліверпуль. Жовто-блакитна субмарина»: проєкт про культурні зв’язки між Україною і Великою Британією
У Києві культурній спільноті презентували документальний проєкт «Ліверпуль. Жовто-блакитна субмарина» виробництва телеканалу Суспільне Культура.
Зйомки проєкту відбувалися у травні 2023 року під час ЄвроФестивалю — спеціальної культурної події, що проходила напередодні та протягом пісенного конкурсу Євробачення-2023. Тоді у Ліверпулі презентували 24 культурні проєкти, більшість з яких були створені в колаборації українських і британських митців. Ці проєкти мали на меті ближче познайомити європейську й британську аудиторії з українським культурним розмаїттям і знайти перетини між українською і британською культурами.
«Ліверпуль. Жовто-блакитна субмарина» показує глядачам залаштунки цього культурного обміну і досліджує сучасні процеси інтеграції української культури в європейський контекст.
«ЄвроФестиваль дав унікальну можливість показати українську культуру в усій її багатошаровості. Мабуть, всі пам’ятають соловейків, які стояли по всьому Ліверпулю, з проєкту Soloveiko Songbird. Звісно, до них можна ставитись іронічно, але я бачив, як вони подобалися людям, і як багато містяни з дітьми фотографувалися на їхньому фоні. У кожного з тих соловейків був свій орнамент, який символізував певний регіон України. І це, можна сказати, найбазовіший рівень репрезентації нашої величезної країни. Але були й інші, значно складніші рівні. Уявіть людину, яка приїжджає в Ліверпуль для того, щоби взяти участь у Євробаченні, потусити в Євровіледжі — та потрапляє на сучасну оперу “Чорнобильдорф”! Я бачив реакцію цих людей, і просто повірте, що це така амплітуда емоцій, якої неможливо досягти просто через виступ на Євробаченні. І саме масовість ЄвроФестивалю і при цьому його багатошаровість, а також абсолютно блискуча кураторська робота — це саме те, що дало змогу європейцям познайомитися саме з такою Україною, якою вона є: еклектичною і багатошаровою. І звісно, ми як Суспільне Мовлення, яке має місію представляти Україну в усьому її розмаїтті, не могли цей проєкт оминути», — сказав виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.
Лук’ян Галкін, виконавчий продюсер Суспільне Культура
Організацією ЄвроФестивалю опікувалась Ліверпульська міська рада разом із Culture Liverpool за підтримки DCMS (Міністерства цифрових технологій, культури, медіа та спорту Великої Британії) та низки партнерів, зокрема Британської Ради та Українського інституту. Обидві інституції стали контент-партнерами фестивалю, тобто були залучені у відбір проєктів ЄвроФестивалю.
Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту
«Організатори ЄвроФестивалю були максимально відкритими до всіх наших ідей. Все робилося дуже швидко: рівно рік тому ми оголосили конкурс проєктів, а вже 1 травня вони були презентовані у Ліверпулі. Дещо довелося змінювати прямо “на ходу”. Приміром, той самий “Чорнобильдорф” — це була наша пропозиція включити його в програму, і вона справді спрацювала якнайкраще. Основна частина проєктів презентувалися впродовж місяця, але деякі з них ще досі працюють. Деякі публічні скульптури, наприклад, мурал, — вони залишилися як частина Ліверпуля. А один з кураторів, який був залучений до проєкту, тепер працює постійним куратором в Open Eye Gallery. Тобто насправді ця співпраця почалася і не закінчується, вона триває», — зазначила креативна директорка Українського інституту Тетяна Філевська.
Зйомки документального проєкту «Ліверпуль. Жовто-блакитна субмарина» тривали протягом шести днів. Героями фільму стали учасники й відвідувачі фестивалю, що власними історіями демонструють унікальний зв'язок та культурну інтеграцію України в площину Ліверпуля — однієї з культурних столиць Європи.
Глядачі побачать уривки з репетицій та фрагменти показів моновистави «Земля Укрів» та археологічної опери «Чорнобильдорф», презентацію проєкту «Дім», у якому брали участь українські фотографи та британські поети, флешмоби «Народний прапор» і парад «Жовто-блакитна субмарина».
Своїми думками діляться директорка Ліверпульської галереї Open Eye Gallery Сара Фішер, актор і режисер моновистави «Земля Укрів» Юрій Радіонов, куратори проєкту «Дім» Максим Горбацький та Вікторія Бавикіна.
Як зазначила представниця Британської Ради Юлія Романова, ідея створення фільму виникла спонтанно.
«ЄвроФестиваль привернув дуже багато уваги британської преси. А ми хотіли, щоб про нього дізналися і в Україні. Тому ми звернулися до Суспільне Культура. І на початку у нас були дуже скромні очікування, насправді ми хотіли просто медійної підтримки. І коли Лук’ян Галкін запропонував паралельно ще й зняти фільм про фестиваль, я була дуже здивована. Це не видавалося легкою задачею, бо ми були дуже обмежені у часі, і також дуже обмежені у часі були організатори ЄвроФестивалю, вони не могли приділити знімальній групі достатньо уваги. Але я знала цю команду, знала проєкти, які вони роблять, і цілком довіряла їм. Тому ми погодилися. І дійсно, за шість днів, без великої підтримки, вони зробили дуже якісний культурний продукт, яким ми дуже пишаємося», — розповіла Юлія Романова.
Юлія Романова, представниця Британської Ради в Україні
Героями фільму стали також переселенка з Нової Каховки Юлія Курінна та родина викладача Річарда Флетчера і медсестри Нади Морган, у яких Юлія з донькою знайшли тимчасовий прихисток.
«Звісно, ми хотіли показати глядачам залаштунки ЄвроФестивалю, передати його атмосферу. Але у нас була й ще одна ціль. Ми мали намір подивитися, як насправді працює культурна дипломатія, в який спосіб відбувається культурна інтеграція і чи лишається простір для культурного діалогу і розуміння поза межами культурних заходів. Ми як документалісти хотіли потрапити додому до людей і послухати, що вони нам скажуть. І ось це стало справжнім відкриттям. Ми побачили, що це все по-справжньому. Що люди не просто виражають підтримку, а дійсно дуже добре розуміють і підтримують нас», — сказав режисер фільму Владислав Васильченко.
Владислав Васильченко, режисер фільму
Команда проєкту:
- режисер — Владислав Васильченко;
- продюсери — Ксенія Шубеляк, Ярина Фостяк, Юлія Ісакова, Юліан Новак;
- режисер монтажу — Сергій Байдецький;
- операторка — Олена Зашко;
- виконавчий продюсер — Лук’ян Галкін.
Продюсерська команда проєкту: Ярина Фостяк, Ксенія Шубеляк, Юліан Новак, Юлія Ісакова
Проєкт створено за підтримки Британської Ради в Україні.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
Фотографував Олег Переверзєв