Листопад 24, 2023
Презентація стрічки «Кльон»: «Кожен розслідуваний воєнний злочин — маленька деталька великої справи»
22 листопада у Києві відбулась презентація розслідування «Кльон». Передпоказ було організовано для бакалаврів першого курсу Київського університету імені Бориса Грінченка. Презентацію та обговорення стрічки організувала Академія Суспільного Мовлення за участі авторки розслідування Алли Садовник, продюсерки розслідування та авторки сценарію Інни Білецької та режисера стрічки Владислава Васильченка. Команда розповіла про психологічні аспекти роботи над розслідуваннями, важливість їх роботи, про етичні аспекти розслідувань, особисті переживання та спілкування з жертвами воєнних злочинів та окупантами й з чого починати свій шлях у документальній журналістиці.
Читайте також: «Кльон»: як розслідувачі Суспільного знайшли російського злочинця
«Кльон» — друга частина розслідування злочинів російських військових проти жителів села Ягідне. Під час окупації Чернігівської області у березні 2022 року окупанти скористалися 366 мирними українцями як живим щитом. У документальному детективі розслідувачі розкрили особливості пошуків воєнних злочинців, тонкощі роботи під легендою та на що готові йти російські офіцери, щоб уникнути відповідальності за воєнні злочини.
«Чотири роки ми займаємося розслідуваннями. Нам часто говорять про те, що їх важко дивитися. Вони справді надзвичайно драматичні. В центрі кожного фільму знаходиться людина. Цей («Кльон» — ред.) — найлегше сприймається емоційно з усіх інших наших фільмів. У ньому ми вирішили все-таки розказати, як робимо наші розслідування, — розповідає Інна Білецька. — Воєнний злочин — це таке явище, яке потрібно довести. У нас як в учасників війни доказів має бути значно більше, ніж у наших іноземних колег як сторонніх спостерігачів».
Минулої осені розслідувачі Суспільного випустили стрічку «Щоденник вцілілої». Впродовж трьох місяців журналісти проводили власне розслідування, щоб встановити підрозділи, військові з яких причетні до скоєння цього воєнного злочину, також їм вдалося встановити одного із російських офіцерів.
«Після перших чотирьох місяців роботи на Чернігівщині ми випустили першу частину розслідування про Ягідне — “Щоденник вцілілої”. Ця стрічка дуже важка. Все те, що в стрічці “Кльон” переказано коротко, там розказано в деталях на основі щоденника однієї з жінок, яка писала його, перебуваючи у підвалі», — коментує шеф-редакторка редакції розслідувань Інна Білецька.
«По-перше, для нас важливо було продовжити розслідування в Ягідному та знайти “Кльона”, щоб ягіднянці зрозуміли, що винні понесуть покарання. По-друге, результати розслідувань в майбутньому дадуть змогу в міжнародних судах виграти Україні й покарати Росію, як країну-агресора. А кожна така справа, кожен розслідуваний воєнний злочин — маленька деталька великої справи», — додає Алла Садовник, авторка розслідування.
14 місяців знадобилось журналістам Суспільного, аби знайти «Кльона». Наразі це найдовше розслідування, над яким доводилось працювати команді.
«Найбільший челендж — перетворити матеріали, які зібрали журналісти, на зрозумілі глядачу історії. Для мене це завжди дуже надихаюче, але водночас серйозне випробовування: як оповісти в фільмі те, як мої колеги пів року, рік і більше життя витратили на конкретну задачу, досягли її. І щоб кіно тривало не рік», — коментує Владислав Васильченко, режисер розслідування «Кльон».
«По-перше, для нас важливо було продовжити розслідування в Ягідному та знайти “Кльона”, щоб ягіднянці зрозуміли, що винні понесуть покарання. По-друге, результати розслідувань в майбутньому дадуть змогу в міжнародних судах виграти Україні й покарати Росію, як країну-агресора. А кожна така справа, кожен розслідуваний воєнний злочин — маленька деталька великої справи», — додає Алла Садовник, авторка розслідування.
На початку обговорення Інна Білецька зазначила, що в центрі їхніх розслідувань стоїть людина. Головні герої їхніх фільмів — не злочинці, а звичайні люди, з якими команда розділяє біль, емоції, проживає їхні історії.
«Наше нове розслідування не тільки про переживання людей в підвалі, а й про те, що ми переживаємо як журналісти. У нас зараз 16 фільмів-розслідувань, й практично з усіма нашими героями ми підтримуємо зв'язки. Алла зазвичай усіх обдзвонює, списується, запитує про їхні справи. Перед тим, як відновити роботу в Ягідному, вона зв’язалася з людьми та перепитала у місцевих, чи посадили вони картоплю. У фільмі ви могли побачити, як ми обіймаємося з героями нашого розслідування. Це природна наша поведінка, це не гра, — коментує Інна Білецька. — Ми плачемо на інтерв'ю. Один раз мені довелось вийти під час запису розмови через власні переживання. Ми відповідаємо за все, що ми говоримо, в нас є емоції, вони стимулюють нас шукати краще. Нам дуже важко в моменті, але коли ми приходимо до результату трошки стає легше».
Читайте також: «Голодомор. Літописці»: Суспільне презентувало документальний цикл до 90-х роковин Голодомору
Ця презентація була проведена в межах дисципліни «Жанри журналістики» для студентів-міжнародників 1 курсу бакалавра університету ім. Бориса Грінченка. Ця освітньо-професійна програма спрямована на формування у майбутніх журналістів таких додаткових компетентностей, як здатність до усвідомленого пошуку, встановлення й донесення правди суспільству, а також здатність відстоювати правдоцентричну позицію та приймати рішення з позицій соціальної відповідальності.
«Нашою ідеєю було ділитися нашою роботою в першу чергу з нашими майбутніми колегами — з вами. Особисто від себе хочу подякувати вам за те, що ви обрали цю професію. Висловлю сподівання, що ви в ній залишитеся. Нас ніколи не замінить штучний інтелект. Він може лише стояти у нас на службі. Залишайтеся в цій професії. Ми будемо намагатися зробити все, щоб на момент, коли ви будете готові йти в неї працювати, вам було куди прийти», — завершила Інна Білецька.
Над фільмом працювали:
- Алла Садовник — авторка розслідування;
- Інна Білецька — авторка сценарію та продюсерка розслідування;
- Владислав Васильченко — режисер;
- Світлана Коваль — операторка-постановниця;
- Олександр Стратонов — режисер монтажу та композитор.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фото Анастасії Мантач