Листопад 16, 2023
Політика тотальної росіянізації: журналісти Суспільного оприлюднили нове розслідування разом з ЄМС
16 листопада EBU Investigative Journalism Network (Мережа журналістів-розслідувачів Європейської мовної спілки) оприлюднила розслідування про примусову росіянізацію населення на окупованих територіях України. Редакція розслідувань Суспільного разом із журналістами-розслідувачами з п’яти країн пів року збирали інформацію, коментарі експертів, аналізували офіційні повідомлення російської влади та свідчення про життя в умовах окупації з перших вуст.
Читайте також: Прем’єра фільму «Голос спротиву» — як Суспільне вистояло на початку повномасштабної війни
«Редакція розслідувань Суспільного з 2022 року входить до EBU Investigative Journalism Network. За цей час ми вже спільно провели та оприлюднили два розслідування. Перше стосувалося викрадення та примусового вивезення українських дітей до росії з тимчасово окупованих територій. Тему другого розслідування запропонувала Белен Лопес (редакторка новин Eurovision New, менеджерка в Investigative Journalism Network — ред.) на журналістському воркшопі в Брюсселі», — розповідає Алла Садовник, головна редакторка редакції розслідувань Суспільного.
Ілюстрація Яни Тарасової, EBU Investigative Journalism Network
Сьогодні, 16 листопада, на різних платформах мовників, які входять до ЄМС, та різними мовами вийшли статті й сюжети спільного розслідування про росіянізацію тимчасово окупованих українських земель.
Заяви та зібрані докази свідчать про те, що на окупованій території вже діє система, в якій доступ до базових послуг залежить від політичної лояльності. Щоб отримати їжу, освіту, роботу, медичне обслуговування та життєво необхідні ліки, а також пенсію чи майно, потрібно присягнути на вірність росії та її конституції, а в деяких випадках — публічно відмовитися від українського громадянства, і все це для отримання російського паспорта.
«Щотижня ми зустрічалися в Zoom з колегами-розслідувачами з інших країн, де обговорювали свої інсайди та напрацьований за цей час матеріал. Деякі журналісти, такі як Еміліано Бос (журналіст-розслідувач швейцарської суспільної телерадіокомпанії RSI), навіть приїжджали до України й записували репортажі з людьми, яким вдалося виїхати з тимчасово окупованих територій, — додає Алла Садовник. — Редакція розслідувань Суспільного розповіла історію Галини, жінки з окупованої території в Запорізькій області (справжнє ім'я українки змінено з питань безпеки — ред.), з якою ми близько 20 місяців підтримували зв'язок через Messanger. Її свідчення — ключові у нашому спільному розслідуванні. Проте наважитися на їх оприлюднення було складно. Ми зробили все, щоб захистити особисті дані цієї сміливої жінки».
Ілюстрація Яни Тарасової, EBU Investigative Journalism Network
Повну версію статті читайте на сайті Суспільне Новини.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.