Жовтень 06, 2023
«Домівка на спині»: Суспільне презентувало фільм про долі українських біженців
Напередодні прем’єри на телебаченні Суспільне презентувало фільм власного виробництва «Домівка на спині». Ця стрічка розповідає про вимушену еміграцію та непростий вибір українських переселенців — залишатися в Європі чи повертатися додому. Прем'єра на телебаченні відбудеться 8 жовтня о 21:00 на телеканалі Суспільне Культура, о 22:15 на Першому каналі Суспільного Мовлення під час телемарафону «Єдині новини #UAразом» та о 23:00 на місцевих каналах Суспільного (Суспільне Одеса, Суспільне Львів, Суспільне Кропивницький тощо).
На передпоказ фільму Суспільного до МВЦ Музею історії міста Києва завітали українські режисери, кінокритики та кіноблогери. Модератором заходу був креативний продюсер і ведучий програм Українського Радіо Роман Коляда. Після показу відбулася дискусія з творчою командою фільму та однією з героїнь фільму — Альоною Марченко.
Один з основних сенсів цієї історії — не вдаватися до статистики про те, скільки біженців виїхало і скільки з них повернеться, а спробувати дослідити внутрішній стан вимушеного емігранта. Що він відчуває, думає, як діє та планує своє життя.
«Згадуючи події 24-го числа, а саме переддень, згадалося, як люди жили своє звичне життя, до одного моменту. Ти спиш, чуєш тривогу, вибухи, новини про те, що почалась війна, і вже через 12 годин знаходиш себе в іншому європейському місті. Ти не розумієш, як цей шлях подолав, чи тобі варто повертатися, чи закінчиться війна через місяць; може, це взагалі поганий сон був? Саме цей стан постійного сидіння на валізах дав нам образ людини в “підвішеному стані”. Вона сидить і чекає, допоки життя навколо неї не збирається зупинятися», — розповідає про образи всередині фільму режисер та автор стрічки Володимир Бакум.
Виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Суспільного Катерина Феленюк розповіла гостям презентації, як равлик став образом назви фільму «Домівка на спині».
«Ми починали думати, на що схожа еміграція. Можливо, асоціація з нею викликає в уяві більшості образ якогось предмета, або спонукає до певної дії. Ми гралися з різними формами слів, і під час цього процесу ми згадали торішній всеукраїнський Радіодиктант національної єдності. Авторкою його була Ірина Цілик, а ведучим — власне наш сьогоднішній модератор, Роман Коляда. В кінці цього диктанту був рядок: “А деколи дім здатен уміститися до розмірів валізи. Всі ми тепер, мов ті равлики, знаємо ціну великих переселень”. Ось так і в нас вийшла назва “Домівка на спині”», — коментує Катерина Феленюк.
Окрім запитань, гості також подякували творчій команді за нетиповий підхід до створення документальних фільмів та художні алегорії всередині стрічки.
«Років п'ять тому я почув фразу “золота клітка”. Вона говорить про стан, коли тобі комфортно, але є певні рамки, кордони, і якою б вона не була привабливою, ти хочеш з неї визволитися. Українці й донині отримують фінансову допомогу від європейських країн, живуть у, здавалося б, кращих умовах, ніж може бути зараз в Україні під обстрілами. Однак вони перебувають саме в цій золотій клітці. Гадаю в багатьох з них глибоко всередині, а може й більш видимо, є бажання повернутися додому, повернутися в колір. І коли вкінці фільму чорно-біла картинка змінюється на кольорову після повернення героїні додому, я відчув як стало тепло і добре всередині», — коментує гість презентації Андрій Кобка.
«Цей фільм дуже потужний. Кожен з нас так чи інакше пережив або має приклади таких історій, які показані у фільмі. Він абсолютно достойний бути на екранах в Україні та Європі. Ця нештучна поведінка героїнь відгукується всередині», — додає гість презентації, військовий Ігор.
«Мені дуже зрозуміла ця тема, я й сама в еміграції та обдумувала ідею подібного фільму. Мені дуже сподобався прийом, коли еміграція була пофарбована в чорно-білий колір, а кольоровою картинка стала тільки при поверненні в Україну. Музика у стрічці звучить дуже в “«лоб”». В цілому вийшло дуже достойне кіно. У фільмі показали дві різні позиції двох героїнь: хтось залишається, а хтось повертається. Це правда, це наша реальність. Добре що є об’єктивний погляд на проблему вимушеної еміграції та позиція, що кожний вибирає для себе те, що краще», — коментує Поліна Герман, продюсерка, членкиня Європейської та Української кіноакадемій та Національної спілки кінематографістів України.
«Це не ігрове кіно чи, як можна було б його легковажно назвати, документалістика. Це більше, ніж кіно. І магія полягає в тому, що я ж якось гірко усміхнувся, коли мене запросили модерувати презентацію цього фільму. І ви зараз зрозумієте чому. “Домівка на спині” — це про дуже багатьох людей сьогодні в Україні, які або повернуться, або не повернуться. Це настільки бринить в повітрі, що було б дивно, якби це кіно не з'явилося», — коментує Роман Коляда.
Більше фото можна переглянути на сторінці Суспільного Мовлення у фейсбуці.
Над фільмом працювали:
- Катерина Феленюк — виконавча продюсерка суспільно-політичних та документальних проєктів Суспільного;
- Ірина Бубнова — виконавча продюсерка Першого каналу Суспільного Мовлення.
- Володимир Бакум — режисер та автор ідеї;
- Сніжана Кутракова — сценаристка та журналістка;
- Олександр Сухов — режисер монтажу;
- Рустам Мамедов, Богдан Гайдаш — оператори-постановники;
- Андрій Герасименко — звукорежисер;
- Олександр Грідін — звукооператор;
- Олександра Дилькова — колористка;
- Рустам Мамедов — моушен-дизайнер;
- Ірина Коць — редакторка.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фотографував Олег Переверзєв