Вересень 26, 2023
Про порушення та захист прав людини під час війни — на Радіо Культура
З 25 до 29 вересня о 12:40 в авторському проєкті Ірини Славінської «Права людини — понад усе» на Радіо Культура звучатиме серія інтерв’ю з юристами і юристками про порушення прав людей внаслідок збройної агресії росії проти України.
Проєкт реалізовано в межах партнерства між Радіо Культура та Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» із метою підвищення обізнаності аудиторії про порушення прав людей під час війни та способи їх захисту.
«Кожна з розмов є просвітницькою — про справедливість і покарання винних у воєнних злочинах. Ми доклали зусиль, аби такі складні теми набули доступного звучання, — це було б неможливо без фахових колег із "ЮрФем"», — говорить авторка проєкту Ірина Славінська.
Читайте також: Про культуру, незалежність і майбутнє — 12 важливих розмов на Радіо Культура
У понеділок, 25 вересня, типові порушення російською федерацією законів і звичаїв війни в агресії російської федерації проти України аналізуватиме експерт Центру політико-правових реформ Євген Крапивін. Слухати.
У вівторок, 26 вересня, консультантка Аналітичного центру «ЮрФем» та Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Марія Желтуха розкаже про вивезення дітей на територію агресора — юридична оцінка та можливі наслідки.
У середу, 27 вересня, у випуску говоритимуть про сексуальне насильство, пов’язане зі збройним конфліктом. Що це — воєнний злочин, злочин проти людяності чи геноцид? Експерт випуску — адвокат лінії правової допомоги постраждалим від сексуального насильства «ЮрФем:підтримка» Артем Крикун-Труш.
У четвер, 28 вересня, членкиня «ЮрФем», старша викладачка факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Катерина Бусол пояснить про індивідуальні репарації: які потреби постраждалих і можливості їх забезпечення за міжнародним правом.
У п’ятницю, 29 вересня, у випуску аналізуватимуть використання як доказу результатів судової експертизи у випадках сексуального насильства, вчиненого під час повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Експертка випуску — керівниця Аналітичного центру «ЮрФем» Катерина Шуневич.
Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України аналізує щоденні порушення прав людини внаслідок дій держави-агресора та напрацьовує рекомендації. Проміжний результат цієї роботи — дослідження «Гендерний вимір війни».
«Фокусом цього дослідження є гендерно-правовий аналіз випадків порушення прав цивільних осіб під час повномасштабної війни рф проти України, в тому числі сексуальне насильство під час війни як зброї, а також пропозиції щодо вдосконалення практики розслідування таких правопорушень з акцентом на потерпілих. Також у цьому дослідженні є питання репарацій, в тому числі необхідності запровадження програм психологічної реабілітації й доступу до медичної допомоги постраждалих, та необхідності створення законодавчої рамки для їх здійснення. Співпраця з Радіо Культура для нас — це можливість говорити про ці виклики з різними аудиторіями, а також можливість об’єднатися навколо справедливості, яка повинна бути досягнута шляхом притягнення усіх винних до відповідальності та відновлення прав постраждалих», — каже керівниця Аналітичного центру «ЮрФем» Катерина Шуневич.
Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» є одним із перших об’єднань жінок-юристок в Україні. Створена у 2017 році, щоб стати майданчиком для обміну досвідом, розвитку та підтримки жінок у юридичній професії. З початком повномасштабної війни «ЮрФем» стала місцем підтримки для потерпілих від сексуального насильства та всіх видів гендерної дискримінації. Членкинями Асоціації є понад 300 представниць правничої професії: юристок, адвокаток студенток, науковиць, викладачок, працівниць правоохоронних органів. Аналітичний центр «ЮрФем» здійснює дослідження стану дотримання принципів гендерної рівності та недискримінації за ознакою статі у діяльності органів публічної влади, а також забезпечує експертний супровід інституційних змін у державі.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 10:00 до 21:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.