Вересень 14, 2023
Суспільне під час війни: представники компанії поділились досвідом з іноземними журналістами
Реорганізація редакцій, дотримання політичного балансу в ефірі, висвітлення наслідків воєнних дій, редакційна незалежність — журналісти із Киргизстану, Узбекистану, Казахстану і Таджикистану відвідали Суспільне, щоб дізнатися, як український мовник працює за умов повномасштабного вторгнення.
У зустрічі взяли участь Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного, Микола Чернотицький, голова правління Суспільного, Андрій Таранов, член правління, відповідальний за маркетинг, Дмитро Козлов, член правління, відповідальний за управління персоналом, і Ангеліна Карякіна, радниця голови правління Суспільного.
«Ми розробили три сценарії, за якими мали діяти у випадку різних варіантів вторгнення. Зрештою, діяли за другим, коли мали перевести мовлення зі столиці в резервний центр в іншому місті», — розповів Микола Чернотицький, голова правління Суспільного.
«Технічно ми, звісно, були готові. Але, по-перше, ніхто з нас не жив під час повномасштабної війни, а по-друге, кожна війна інакша. Відсутній звичний устрій; в абсолютно несподіваний момент зникає зв’язок і неможливо передати матеріал; дорогою, на яку ви ще пів години тому розраховували, не можна скористатися. Тобто є обставини, до яких неможливо підготуватися», — ділиться Дмитро Козлов.
Ангеліна Карякіна, в минулому — генеральна продюсерка інформаційного мовлення Суспільного, розповіла, що російське повномасштабне вторгнення змусило реорганізувати роботу редакцій, проявити гнучкість і частково змінити ролі в команді — хтось став водієм, хтось змінив адміністративні функції на воєнну кореспонденцію, член правління Дмитро Хоркін на сто днів став ведучим марафону, оператор готував титри.
При цьому вона звернула увагу, що редакція Суспільного — одна з найбільших в країні: тільки в центральному офісі у підрозділі новин працюють понад 300 співробітників — на радіо, телебаченні, сайті, в соцмережах, а ще співробітники в обласних центрах.
Ангеліна Карякіна зауважила, що однією з переваг Суспільного стала гіперлокальна мережа журналістів у регіонах — не лише в обласних центрах, а й у громадах, зокрема вздовж кордону — в Чернігівській, Сумській і Харківській областях. Це дозволило отримувати перевірені новини з регіонів, що опинилися в зоні бойових дій.
«Для колег на тимчасово окупованих територіях ми розробили систему правил, — як комунікувати з нами й між собою, і вони передавали інформацію. Так, до прикладу, ми були одним із двох, а іноді єдиним джерелом із Херсона, яке давало верифіковану інформацію», — розповів Микола Чернотицький. Ангеліна Карякіна додала, що журналісти включалися в ефіри телефоном, не називаючи імен, начитували голосові повідомлення, надсилали фото.
Представники Суспільного також говорили про те, як висвітлювати наслідки воєнних дій та дотримуватися політичного представництва в ефірі за умов воєнного часу.
Микола Чернотицький підкреслив: «Для нас дуже важливо, щоб у нашому слоті в марафоні кількість проявів партій була пропорційною, як у парламенті». Водночас він додав, що на Суспільному немає джинси, а рішення публікувати чи ні якийсь матеріал приймає редактор, а не голова правління чи наглядової ради.
«Коли напередодні створення Суспільного ми робили опитування серед людей із вищою освітою, мало хто розумів, як воно повинно працювати. Тому зараз своєю щоденною роботою ми показуємо, що воно повинно мати незалежну редакційну та кадрову політику, незалежне фінансування — чого ми ще не досягнули, і працювати за стандартами. Відповідно до щомісячних моніторингів, Суспільне один з лідерів з дотримання журналістських стандартів, а Перший — єдиний із шести каналів у марафоні утримує баланс політичних сил», — сказала Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного Мовлення.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фото — Олег Переверзєв