Червень 29, 2023
Як пройшов допрем’єрний показ фільму Суспільного «Крим. Звільнення»
27 червня в Будинку звукозапису Українського Радіо відбувся допрем’єрний показ фільму Суспільного Мовлення «Крим. Звільнення» та зустріч з творчою групою Кіностудії дитячих та юнацьких фільмів ім. О. О. Ханжонкова.
Фільм розповідає, як 29 років тому проросійськи налаштована влада Криму готувалась відокремити півострів від України. Київ пильнував за безчинствами росіян, а тому підготував спецоперацію «Український щит». За одну ніч підрозділ СБУ «Альфа» усунув московських «засланців» та втримав Крим у кордонах незалежної України 1991 року.
Серед запрошених гостей були безпосередні учасники спецоперації в Криму та герої фільму: голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров; перший командир української «Альфи» Василь Крутов; полковник СБУ Сергій Ропаєв; командувач Аеромобільних військ України Іван Якубець; спецпризначенець групи «Альфа» Валерій Козярський. Модераторкою та ведучою заходу стала ведуча Суспільного Мовлення Олена Ремовська.
Творча група завітала на презентацію кінострічки у складі кінопродюсера Валерія Боровика та сценариста й кінорежисера Сергія Лисенка. Також були запрошені бійці 27-ї Печерської бригади Нацгвардії України, що брали участь у зйомці-реконструкції подій 1994 року.
«Ідея фільму в мене виникла після того, як я з подивом взнав, що навіть у моєму оточенні, люди мого покоління, не знають про ту операцію, яка була успішно проведена в 1994 році: як ми відстояли Крим, як ми їм “наваляли”. І це такий лейтмотив того, як би потрібно було робити пізніше», — розповідає кінопродюсер фільму «Крим. Звільнення» Валерій Боровик.
Читайте також: Команда Суспільного провела іноземних журналістів місцями російських злочинів на Чернігівщині
«Те що відбулося в 1994 році, і те, що ми бачили тут (у фільмі — ред.), це було явище у черзі багатьох інших. З моменту розпаду СРСР були кризи 92-ого, 93-го, 94-го років, розподіл Чорноморського флоту. І те, що ми зберегли острівок українськості в будинку СБУ в 1994 році, стало точкою, коли проросійські сили почали втрачати свій вплив: у 1995 році Верховна Рада прибрала інституцію президента АР Крим, скасувала багато законів. І потрошку автономне утворення своїм життям почало входити в межі українського простору. Росія повторила у 2014-му те, що в неї не вийшло у 1994 році. Вона вибрала складний момент для України, ми якраз виходили з того періоду протистояння Януковичу, і вони в цей момент вторглися до Криму», — поділився спогадами голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Після перегляду фільму вся зала підтримала оваціями його творців та учасників. Окремо присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять Євгена Марчука — головної дійової особи фільму та центральної фігури спецоперації в Криму. Він надав унікальні відео з особистого архіву, а також за його участі інші спецпризначенці погодилися на зйомки у стрічці.
«Ви бачили його посмішку (Євгена Марчука — ред.), Лисенко так по-журналістськи, по-мистецьки вихопив її. Я ледве-ледве не зробив помилку. Коли Валера (кінопродюсер фільму) до мене звернувся раз, другий, третій і говорить, що Євген Кирилович Марчук дав інтерв’ю, але далі передав мікрофона мені (запропонував участь у фільмі — ред.). Боровик почав мене штурмувати, а я з 2014 року повністю відмовився від будь-яких коментарів та інтерв’ю. Я відмовився робити виключення заради фільму. І коли раптово Євген Кирилович пішов з життя, перше, що я зробив, — зателефонував Валері й сказав, що готовий. Я хочу подякувати вам, Суспільному, Валерію Боровику та Сергію Лисенку, бо ми побачили Євгена Кириловича повністю відкритим та щирим», — завершив промову перший командир української «Альфи» Василь Крутов.
Після показу відбулась дискусія з гостями про події 1994 та 2014 років, чим вони схожі або ж різняться між собою. В обговоренні, зокрема, взяли участь Валерій Чалий, дипломат, колишній Надзвичайний та Повноважний Посол України у США, та Володимир Огризко, ексміністр закордонних справ України (2007-2009 рр.), Надзвичайний і Повноважний Посол України.
«Ми чомусь забуваємо просту істину, що росія у своїй суті ніколи не мінялась. Дехто у 2014 році не виконував те, що написано в статутах, і тут частину провини на себе мають взяти наші дорогі військові чиновники. Але все ж ключову помилку здійснили політики. У 2014 році у нас були видатні політикині, які казали про те, що жоден танк не повинен вийти з нашої казарми. От і не вийшов. Зайшов російський», — прокоментував Володимир Огризко події 2014 року.
Дивіться також: День Конституції на Суспільному — фільми про українське протистояння та екскурс в історію правотворення
«Чому цей фільм варто порадити до перегляду і поділитися ним зі своїми друзями і знайомими? По-перше, це фільм про український Крим. А фільмів про Крим багато не буває. По-друге, це фільм про маловідому сторінку нашої історії. І найголовніше — успішну сторінку. По-третє, цей фільм може стати частинкою важливого пазлу для розуміння того, як розвивалась історія півострова починаючи від набуття незалежності, й аж до анексії Росією у 2014 році. І я вірю, що цей фільм може стати частиною розуміння того, як Крим в недалекому майбутньому повернеться додому», — поділилась виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Суспільного Катерина Феленюк.
Переглянути всі фотографії з допрем’єрного показу можна тут.
Переглянути фільм «Крим. Звільнення» можна на ютуб-каналі Першого від Суспільного Мовлення.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
Фото — Анастасія Мантач