Червень 19, 2023
«Знак переходу» — Радіо Культура презентує радіоблог про перехід на українську
У понеділок, 19 червня, на Радіо Культура стартує новий проєкт — радіоблог Данила Гайдамахи «Знак переходу».
Данило Гайдамаха — український мовний активіст і блогер, який став відомим своїми відео, що надихають говорити українською. Колись Данило сам перейшов з російської на українську, і тепер поділиться зі слухачами Радіо Культура лайфхаками про те, як зробити це простіше і комфортніше для себе.
«Я почав перехід на українську, коли мені було 16 років. Тобто вже сім років я розповідаю про цей процес у своїх соцмережах. Завдяки цьому мені вдалося багато речей для себе зауважити і концептуалізувати. Але зараз мені вперше випала можливість зібрати все це в одному місці й створити такий цілісний продукт. Щоб спробувати, як ми говоримо, дати вичерпну відповідь на невичерпну мовну дискусію. І нарешті розставити ті крапки над “ї”», — каже Данило Гайдамаха.
Радіоблог міститиме максимум практичних порад про те, як легше перейти на українську в сучасних реаліях. Данило розповість про винайдену ним «мовну дієту» та про те, як у переході на українську допомагають соцмережі та смартфони. Сленг, англіцизми, ненормативна лексика та мова соцмереж — жоден аспект сучасного життя не залишиться поза увагою. Окрім того, слухачі дізнаються безліч цікавинок. Приміром, про шлях до стандартизації української літери «ї», яка сьогодні стала не лише символом української мови, але й одним із символів боротьби України за свою незалежність. Або про те, як в різні часи на українську переходили люди, для яких вона не була рідною, і яких уроків мовного переходу ми можемо навчитися в Емми Андієвської, Агатангела Кримського, Миколи Зерова, Марка Вовчка, Юрія Шевельова та інших видатних українців.
За словами Данила Гайдамахи, цей проєкт дуже важливий для нього особисто. «З радіо я пов’язаний з самого дитинства, бо дев’ять років співав в хорі хлопчиків та юнаків при Національній музичній академії, і у нас часто відбувалися концерти в Будинку звукозапису Українського Радіо, ми співали у супроводі Симфонічного оркестру Українського Радіо. І оця вся радійна естетика є дуже близькою для мене, я завжди відчував оцей особливий радійний вайб, який дуже відрізняється від телебачення. І що мені найбільше подобається в роботі над цим проєктом, що тут надзвичайна команда. У нас все побудовано на довірі, мені дали повну творчу свободу, але разом з тим я відчуваю, що те, що мені хотілося б сказати, дуже суголосне з тим запитом, який є у команди. Тому виходить все дуже органічно і дуже природно», — каже він.
Слухайте «Знак переходу» на Радіо Культура по буднях о 12:35, 15:00 і 18:00.
«Радіо Культура має традицію створення програм для популяризації української мови. Цього разу ми вирішили зосередитися на тисячах жінок і чоловіків, які після 24 лютого 2022 року вперше наважилися остаточно перейти на українську… але почуваються невпевнено, бо не знають, з чого почати. Завдяки радіоблогу “Знак переходу” ми спробуємо показати, як цей процес можна зробити максимально комфортним і простим. Ми чудово розуміємо, в яких реаліях живуть сучасні люди, тож спробуємо врахувати і це. Одним словом, розкажемо про українську в соцмережах і поміркуємо, як правильно сказати “краш” українською», — говорить виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.
Перший випуск, який слухачі почують вже у понеділок, 19 червня, буде присвячено українській мові у соцмережах. Соціальні мережі є невіддільною частиною життя сучасної людини. Українськомовні соцмережі — це українськомовні молодші покоління. Тож у цьому епізоді слухачі та слухачки почують чотири прості правила, які допоможуть збільшити кількість українського контенту в соцмережах.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 20:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.