Травень 24, 2023
Складні розмови про Україну: Алла Скорик — про адвокаційну поїздку журналістів до Брюсселю та Рима
У квітні 2023 року шеф-редакторка Суспільне Чернігів Алла Скорик у складі делегації українських журналістів відвідала Брюссель і Рим з адвокаційним візитом.
Делегація налічувала шість медійників із прикордонних громад України, які працюють на лінії зіткнення або висвітлюють теми російсько-української війни, життя в окупації, звільнення громад і відновлення після бойових дій, а також документують воєнні злочини росії. Окрім Алли Скорик, від команди Суспільного Мовлення у поїздці взяла учать і журналістка, авторка фільмів та проєктів-розслідувань Алла Садовник.
Поїздка організована IREX in Ukraine*, зокрема представницею IREX in Ukraine, менеджеркою програми UMPP Оленою Власовою.
«Говорити про Україну з тими, хто і так вже все знає, хто прокидається і засинає з думками про нас, хто починає втомлюватися, хто сумнівається, хто радить “домовлятися з росією” чи припинити спротив. У будь-якому варіанті це складні розмови про Україну. Робити це мусимо, щоб залишатися в інформаційному полі Європи, щоб впливати на процеси й розуміти їх. Це цеглинки в наш мур перемоги», — переконана Алла Скорик.
«Брюссель. Європарламент. На площі перед ним — мітинг на підтримку Далай-лами. Гучномовці, плакати. Повз мітинг йдуть на роботу ті, хто ухвалює головні рішення в Європі, а я розумію, як же я за цим скучила, бо вдома, в Чернігові, інша реальність, — каже Алла. І додає: — Тут, на майдані в Брюсселі, пахне свободою, за яку ми зараз вдома платимо кров’ю».
Читайте також: Документальна трилогія Суспільного «Битва за Чернігів» — дивіться англійською
Інсталяція в одному з холів Європейського парламенту. Символізує єдність, коли один елемент тримає інший, якщо вибити один — конструкція впаде
У Європейському парламенті медійну делегацію зустріли радник групи депутатів у Європейському парламенті, які опікуються міжнародною політикою та безпекою, Олександр Лазука та Голова делегації Європейського парламенту до Парламентського комітету асоціації Україна-ЄС Вітольд Ващиковський.
Пятрас Ауштрявичюс, Литовський державний діяч і депутат Європарламенту, запросив українських журналістів виступити на пресконференції в Європарламенті.
Головна редакторка газети «Білопільщина» Наталія Калініченко розповіла, що буквально втікала від обстрілів у цей престур. Її громада — за сім кілометрів від кордону з країною-агресором, а вранці на потяг її підіймав у дорогу не будильник, а звуки чергових ударів.
Після одного такого бомбардування, коли росіяни зруйнували місцеву школу, діти зібрали уламки бомби, а місцевий майстер зробив із них брелоки. Наталія Калініченко подарувала такі й Вітольду Ващиковському, і депутату Європарламенту Хуану Лопесу Агілару, з яким говорили про дотримання прав людини в Україні та свободу преси, і речнику ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Пітеру Стано, який пізніше демонстрував цей брелок під час брифінгу представникам іноземних медіа.
Читайте також: «Це історія про об’єднання», — автор проєкту «Славутич — це Україна» Андрій Тіток
«Ми розповідали про життя поміж тривог, про знищені міста, воєнні злочини й про те, що ми робимо, щоб ідентифікувати воєнних злочинців, назвати їх поіменно і притягнути до відповідальності», — зазначає Алла Скорик.
Алла Садовник, співавторка фільмів «Буча-22», «Щоденник вцілілої», виготовлених Суспільним Мовленням, розповіла про те, як певні деталі допомагають наблизитися до істини, і про те, наскільки важливо продемонструвати агресору правосуддя — як щеплення проти спроб коли-небудь повторити це.
Алла Скорик поділилась враженнями від зустрічі з віцепрезидентом Європарламенту Робертсом Зіле:
«Це було в його кабінеті з панорамними вікнами, через які Брюссель видно мов на долоні. Цей краєвид — найкоштовніше, що можна було побачити в його кабінеті. Стіну прикрашає картина авторства його доньки, а на протилежному боці — фото з Азовсталі.
Так починаєш розуміти суть європейської політики. Вона складна і проста водночас. Тут не ухвалюють швидких рішень, все продумано і демократично, тут слухають думку кожного, й існує безліч запобіжників від “дурня”. Це я так здалеку намагаюся відповісти на запитання, яке напрошується у багатьох: а чому ж так все повільно? Це відчуття, що ти ніби застряг у величезному пудингу, не зникає протягом всієї поїздки в Європу. Ти ж собі думаєш, от я зараз як приїду, як розкажу, як відкрию всім очі — і буде нам переможенька! А ні, бо йде процес, і кожен на своєму місці робить величезний внесок. Не говорить, що робить, а все — по-справжньому. Просто нам, тим, хто живе на кордоні з росією, це видається неймовірною тягнучкою».
Українські журналісти говорили про шляхи протистояння російським дезінформаційним кампаніям з оперативною робочою групою зі стратегічних комунікацій (East StratCom Task Force) та домовилися, як разом можуть попрацювати з медійниками тих країн, де голос України не звучить.
«Це, до прикладу, країни Африки, жителі яких здебільшого вважають, що ця війна надзвичайно далека від них і їх не стосується. Або навпаки — можуть розглядати російсько-українську війну під призмою кремлівської пропаганди. Хоча б той факт, що на Чернігівщині, звідки навесні прогнали окупантів, на розмінованих полях вирощують зерно, яке за програмою ООН призначене саме для африканських країн, означає, що у нас є багато точок дотику, через які можна порозумітися і зрозуміти одне одного», — переконана Алла Скорик.
У Римі делегація відвідала двосторонню конференцію з відновлення України, яку організував уряд Італії. Провели її в Палаці З’їздів 26 квітня за участю прем’єр-міністрів України та Італії, запросили близько 600 італійських і 150 українських компаній. Обговорили співпрацю у сферах відбудови, фінансів, фармацевтичної, космічної галузей та інновацій.
Читайте також: Три проєкти Суспільне Чернігів потрапили до шортлиста фіналістів конкурсу «Честь професії 2023»
«Італійці та світова спільнота бачать, що буде після, що буде справедливість, і ми маємо уявити відбудовану Україну: кожен будинок, кожну школу, кожну церкву. Це буде цеглинка у будинок Європи», — зазначила прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.
У Римі медійники зустрілися з політиками, дипломатами, громадськими діячами у Литовському посольстві, організовану політиком, депутатом Європарламенту Андріусом Кубілюсом.
Групу українських журналістів також приймав у себе сенатор Гуліо Терзі. Він переглянув фото, відзняті фотокореспонденткою Катериною Клочко у Запоріжжі. Про евакуацію на вантажівках, про обстріл колони цивільних легкових авто, про руйнування житлових будинків і взагалі життів. Журналісти поговорили з ним про небезпеку розмов про «замороження конфлікту» чи «збереження обличчя росії», про кремлівську пропаганду, яку важливо визнавати воєнним злочином, а пропагандистів притягувати до відповідальності за розпалювання ворожнечі.
«Хочеться, щоб ці фото і наші історії допомогли європейським політикам вибудовувати нову систему безпеки на континенті й у світі», — каже Алла Скорик.
У Римі українські журналісти також зустрілися з італійськими колегами з журналу Formiche. Редакція італійського журналу розташована у стародавній будівлі в центрі Рима.
«Ми йшли на зустріч мармуровими сходами, повз статуї. Будинку 400 років, розповів редактор видання, а під час ремонтних робіт виявили ще давніший фундамент. Одразу подумала про свій Чернігів, який у середні віки за статусом і розміром, кількістю населення не поступався Парижу. Наскільки мало історичних пам’яток вдалося зберегти до наших днів, зокрема і через постійні війни. Що ми збережемо, доки дійдемо до фінішу в цій нашій битві? Що вціліє і хто з нас зможе вижити?» — роздумує шеф-редакторка.
В редакції італійського журналу Formiche залишився прапор України, підписаний учасниками журналістської делегації. Іноземні колеги запитували про роботу медіа біля лінії зіткнення, запитували українців про джерела натхнення.
«Я його шукаю і знаходжу в наших людях, які попри все відкривають бізнеси на прикордонні, які донатять на ЗСУ, які у боях чинять спротив армії, що вважає себе “другою в світі”, які народжують тут дітей, відбудовують свої житла і країну. А ще ті, хто зустрічає наших військових на звільнених від окупації територіях! Я бачила таких на Чернігівщині, Сумщині, Харківщині, Херсонщині… Натхнення нам, і побільше!» — каже Алла Скорик.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
У Чернігівській області — це телеканал Суспільне Чернігів та Українське Радіо Чернігів.
Дивитися Суспільне Чернігів можна в ефірі та онлайн на сайті філії. Оперативні новини шукайте на діджитал-платформах:
* Зустрічі у Римі допомогли організувати й провести представниця IREX in Ukraine Олена Чепурна та старший Радник офісу Міжнародного Республіканського Інституту в Римі Tібо Музерг.
Difficult conversations about Ukraine: Alla Skoryk on the advocacy trip of journalists to Brussels and Rome
In April 2023, Alla Skoryk, editor-in-chief of Suspilne Chernihiv, visited Brussels and Rome as part of a delegation of Ukrainian journalists on an advocacy visit.
The delegation consisted of six media professionals from the border communities of Ukraine who work on the frontline or cover the russian-Ukrainian war, life under occupation, liberation of communities and recovery from hostilities, as well as documenting russia's war crimes. Besides Alla Skoryk, there was one more representative of the Suspilne Ukraine - journalist, author of films and investigative projects Alla Sadovnyk, who also took part in the trip.
The trip was organized by IREX in Ukraine*, namely by Olena Vlasova, a representative of IREX in Ukraine, UMPP program manager.
"Talking about Ukraine with those who already know everything, who wake up and fall asleep thinking about us, who get tired, who doubt, who advise to "negotiate with russia" or stop resistance. In any case, these are difficult conversations about Ukraine. We have to do this to stay in the information field of Europe, to influence and understand the processes. These are bricks in our wall of victory," Alla Skoryk is convinced.
"Brussels. The European Parliament. A rally in support of the Dalai Lama on the square in front of it. Loudspeakers, posters. Those who make the main decisions in Europe are walking past the rally to work, and I realize how much I missed it, because at home, in Chernihiv, there is a different reality," says Alla. And she adds, "Here, on the square in Brussels, it smells like freedom, for which we are now paying with blood at home”.
At the European Parliament, the media delegation was met by Oleksandr Lazuka, Advisor to the Group of MEPs on International Affairs and Security, and Witold Waszczykowski, Head of the European Parliament Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Association Committee.
Petras Auštrevičius, Lithuanian statesman and MEP, invited Ukrainian journalists to speak at a press conference in the European Parliament.
Natalia Kalinichenko, editor-in-chief of the newspaper Bilopilshchyna, said that she was literally running from shelling to this press trip. Her community is located seven kilometers from the border with the aggressor country, and in the morning she was woken up not by an alarm clock but by the sound of shelling.
After one such bombing, when the russians destroyed a local school, the children collected the bomb fragments and a local craftsman made keychains out of them. Natalia Kalinichenko presented such keychains to Witold Waszczykowski and to MEP Juan Lopez Aguilar, with whom the issues of human rights in Ukraine and press freedom were discussed, as well as to Peter Stano, EU Spokesperson for the Common Foreign and Security Policy, who later showed the keychain to foreign media during a briefing.
"We talked about life between air sirens, about destroyed cities, war crimes, and what we are doing to identify war criminals, name them, and bring them to justice," said Alla Skoryk.
Alla Sadovnyk, co-author of the films Bucha-22 and Diary of a Survivor produced by Suspilne Ukraine, told about how certain details help to get closer to the truth and how important it is to demonstrate justice to the aggressor as a vaccination against attempts to repeat it.
Alla Skoryk shared her impressions of her meeting with the Vice President of the European Parliament, Roberts Ziele:
"It was in his office with panoramic windows, through which Brussels is seen as a palm. This view is the most precious thing you could see in his office. The wall is decorated with a painting by his daughter, and on the opposite side there is a photo of Azovstal.
This is how you begin to understand the essence of European politics. It is complex and simple at the same time. No quick decisions are made here, everything is thought-out and democratic, everyone's opinion is heard, and there are many “foolproofs” Saying this, I’m trying to answer the question that many people ask : why is it so slow? This feeling that you are stuck in a huge pudding does not disappear throughout the trip to Europe. You think, I'm going to come and tell everyone, open their eyes, and we'll have a victory! But no because there is a process, and everyone in one’s place makes a huge contribution. They don't say what they are doing, but everything is real. It's just that for us, those of us who live on the border with russia, it seems like it’s incredibly stretched."
Ukrainian journalists discussed ways to counter russian disinformation campaigns with the East StratCom Task Force and agreed on how they could work together with media outlets in countries where Ukraine's voice is not heard.
"These are, for example, African countries, whose residents mostly believe that this war is extremely far from them and does not concern them. Or vice versa, they may view the russian-Ukrainian war through the prism of Kremlin propaganda. At least the fact that in Chernihiv region, where the occupiers were driven out in the spring, the mined fields are sown with grain, which is intended for African countries under the UN program, means that we have many points of contact through which we can communicate and understand each other," Alla Skoryk is convinced.
In Rome, the delegation attended a bilateral conference on Recovery of Ukraine organized by the Italian government. It was held at the Palazzo del Congresso on April 26 with the participation of the Prime Ministers of Ukraine and Italy, and about 600 Italian and 150 Ukrainian companies were invited. They discussed cooperation in the areas of reconstruction, finance, pharmaceuticals, space, and innovation.
"The Italians and the international community see what will come after, that there will be justice, and we have to imagine a rebuilt Ukraine: every house, every school, every church. It will be a brick in the building of Europe," said Italian Prime Minister Giorgia Meloni.
In Rome, the media met with politicians, diplomats, and public figures at the Lithuanian Embassy, organized by politician and MEP Andrius Kubilius.
The group of Ukrainian journalists was also hosted by Senator Gulio Terzi. He viewed the photos taken by photojournalist Kateryna Klochko in Zaporizhzhia. They showed evacuation by trucks, the shelling of a column of civilian cars, the destruction of houses and people’s lives. The journalists talked to him about the danger of talking about "freezing the conflict" or "saving russia's face," about Kremlin propaganda, which should be recognized as a war crime, and propagandists should be prosecuted for inciting hatred.
"We want these photos and our stories to help European politicians build a new security system on the continent and in the world," says Alla Skoryk.
In Rome, Ukrainian journalists also met with their Italian colleagues from Formiche magazine. The editorial office of the Italian magazine is located in an ancient building in the center of Rome.
"We walked to the meeting up the marble stairs, past the statues. According to the magazins’ editor, the building is 400 years old, and during the renovation work the even older foundation was discovered. I immediately thought of my native Chernihiv, which in the Middle Ages was as big as Paris in terms of status, size, and population. How few historical monuments have been preserved to this day, partially because of the constant wars. What will we preserve when we reach the finish line in this battle of ours? What will remain and who of us will be able to survive?" the editor-in-chief reflects.
The editorial office of the Italian magazine Formiche kept the flag of Ukraine signed by the members of the journalistic delegation. Foreign colleagues asked about the work of the media near the frontline, and asked Ukrainians about their sources of inspiration.
"I am looking for it and find it in our people, who despite everything open businesses on the border, donate to the Armed Forces, resist the army that considers itself the "second in the world", give birth to children here, rebuild their homes and country. And those who meet our military in the territories liberated from occupation! I have seen them in Chernihiv, Sumy, Kharkiv, Kherson regions... We need more inspiration!" says Alla Skoryk.
Suspilne Ukraine is the largest independent media outlet in Ukraine, which includes the national TV channels Pershyi and Suspilne Kultura, and radio stations Ukrainian Radio, Radio Promin, Radio Kultura, as well as 24 local TV and radio companies and the satellite TV channel Suspilne Novyny. Read news about Ukraine on the website suspilne.media and digital platforms.
In Chernihiv region, it is the Suspilne Chernihiv TV channel and Ukrainian Radio Chernihiv.
You can watch Suspilne Chernihiv on air and online on the branch's website. For up-to-the-minute news, follow the digital platforms:
- Suspilne│News;
- telegram channel;
- Facebook page;
- Instagram page;
- YouTube channel of the branch.
* The meetings in Rome were organized and conducted by Olena Chepurna, IREX in Ukraine representative, and Thibaut Muzerg, Senior Advisor at the International Republican Institute office in Rome.