Травень 15, 2023
«Чашка чорної кави» — прем’єра на Радіо Культура
У понеділок, 15 травня, о 18:30 в ефірі Радіо Культура — радіоверсія п’єси Василя Василька «Чашка чорної кави».
Василь Василько (ім’я при народженні Василь Миляєв) — український драматург, режисер та актор, учень Леся Курбаса, засновник Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. Його іменем названий Одеський академічний український музично-драматичний театр. З нагоди 130-річчя від дня народження патрона у театрі відбулися читання його п’єси «Чашка чорної кави».
Читайте також: Радіо Культура презентує новий радіофільм про Григора Тютюнника
П’єса розповідає про молоді роки Леся Курбаса, про його непрості взаємини з батьком та з жінками, а також про неймовірну силу материнської любові, яка відіграла в житті режисера важливу роль. Мати, яку грає акторка Римма Зюбіна, промовляє до сина: «Щоранку я готую тобі чашечку кави, і здається мені, що ти поруч, або от-от повернешся здалека».
«В п’єсі, яку Василь Василько написав про Леся Курбаса, є дуже багато і від самого автора. Ми бачимо юнака, вибір професії якого не підтримують батьки, тому що знають про складнощі акторського життя — ми пам’ятаємо, що і мама, і тато Леся Курбаса були акторами. Ми чуємо про нещасливе кохання, через яке стрілявся Лесь Курбас, і потім жив з кулею біля серця. Я граю маму Леся Курбаса. Мені дуже цікава ця жінка, яка до кінця життя жила з дружиною свого сина, знаючи, що та підписала розстрільного листа. Разом з тим, в цій біографічній п’єсі дуже багато думок самого Василя Василька — його тез про театр, про театральне товариство і тодішнє суспільство загалом. Ми знаємо зі щоденників Василя Василька, що він мріє про театр однодумців, про театр людей, які дихають одним театральним повітрям. І все це він переносить на п’єсу про Леся Курбаса», — каже акторка Римма Зюбіна.
Запис читань здійснила команда Суспільне Одеса. За словами продюсерки з виробництва Суспільне Одеса Олени Кваші, підтримка ініціатив у культурному житті регіону — одна із ключових задач мовника, окрім основної діяльності. Олена впевнена, що сьогодні як ніколи важливо подати руку підтримки тим, хто відкриває суспільству українську культуру, історію, позбавляє її міфів, особливо, коли такі проєкти залучають не тільки локальну команду Суспільного, а створюється взаємодія на різних рівнях. Так, власне, відбулося цього разу.
«За ініціативи Радіо Культура ми взяли участь у створенні радіоверсії п’єси “Чашка чорної кави”, начитування якої проходило в театрі з нагоди 130-річчя Василя Василька. Наша радіокоманда: Наталія Железогло, Ірина Сечковська та Діана Попкова — працювала над записом акторів театру в нашій студії. Саме у нас відбувся запис після прем’єри на сцені. Ми вперше приймали таку кількість спікерів у студії саме з такою роботою. Це було дуже атмосферно — працювати з таким зірковим складом. Групу супроводжувала і робила екскурс в історію п’єси Світлана Бондар. До речі, саме начитування на сцені театру наша філія допомагала стрімити. Цей проєкт уже позаду, але він дав привід замислитися над новими. Дякую всім, хто працював у ньому: від ідеї до ефіру», — розповіла продюсерка з виробництва Суспільне Одеса Олена Кваша.
У радіопостановці ролі виконували:
- Олесь (Лесь Курбас) — Юрій Оноприйко,
- мати Олеся — Римма Зюбіна,
- батько Олеся — Павло Шмарьов,
- Надія Полос, перше кохання Леся Курбаса, — Олена Кошова,
- Ліна, майбутня дружина Леся Курбаса, — Ірина Шеляг.
Режисерка — Валерія Федотова. Музичне оформлення — Віктор Чернєв.
«Радіо Культура має винятковий досвід роботи з радіодраматичними проєктами. Тож, коли я дізналася про начитування “Чашки чорної кави” в Одесі, одразу зрозуміла, що це чудова нагода краще познайомити аудиторію Суспільного з важливою сторінкою культури — роботою Василя Василька й залаштунками життя його вчителя, Леся Курбаса. Безцінно мати можливість із таких автобіографічних текстів дізнаватися про особливості мистецького життя доби, відчувати контакт із тим контекстом. Не випадково рік тому ми запустили проєкт, присвячений голосам Курбасового “Березоля”. Тепер на часі новий ракурс — спогади учня драматурга, Василя Василька. До речі, в наших фондах зберігаються записи його голосу — і їх ми чули в день 130-річчя драматурга. Тож наступний шматочок пазла склався дуже вчасно. Все це було б неможливим без роботи колег із Суспільне Одеса», — каже виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.
Також на Радіо Культура нещодавно вийшло інтерв’ю з директоркою й художньою керівницею Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені Василя Василька Юлією Пивоваровою та акторкою Риммою Зюбіною про роботу театру в часи війни, 130-річчя від дня народження патрона, а також нову виставу «Карпатський вестерн».
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 12:00 до 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.