Травень 08, 2023
Музеї Чернігова з нового циклу «Неокуповані» — на Суспільне Культура
На телеканалі Суспільне Культура вийшов другий випуск нового сезону культурно-освітнього проєкту «Ідемо в музей. Неокуповані», присвячений музеям Чернігова.
Чернігів — одне з найстаріших міст України, що зберігає пам’ятки часів Київської Русі та Гетьманщини. Після повномасштабного вторгнення росії місто більше ніж місяць було в облозі та опинилося на межі гуманітарної катастрофи.
Як чернігівські музеї пережили облогу та масовані обстріли, як їхні співробітники рятували колекції та, зрештою, як музеї продовжують вести боротьбу за свою спадщину сьогодні — дивіться у випуску «Ідемо в музей. Неокуповані. Чернігів».
Ведуча програми Оля Носко відвідала три музеї Чернігова:
- Чернігівський історичний музей імені Тарновського — один з найбагатших музеїв України, що зберігав майже 230 тисяч пам’яток від найдавнішого періоду історії Чернігівщини до сьогодення;
- Музей-садибу Михайла Коцюбинського, інтер’єр якого збережено з часів життя письменника — тут зберігається особиста бібліотека Коцюбинського, речі та колекція живопису родини Коцюбинських;
- Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана, де можна побачити колекції європейського мистецтва 17-18 століття та майстрів українського мистецтва 20 століття.
«Чернігівські музейники вразили своєю зібраністю та цілеспрямованістю — всі, з ким ми говорили, чітко знали, що робити, навіть в екстремальних умовах, і з першого ж дня повномасштабного вторгнення росії в Україну робили все, щоб самостійно убезпечити свої колекції. Ніхто навіть не сподівався на допомогу ні місцевої влади, ні Мінкульту. Власне, не дарма, — бо у списку справ збереженню культурної спадщини, традиційно, відвели далеко не перше місце. На момент запису випуску практично через рік після повномасштабного вторгнення ситуація з місцевою владою не змінилася. Лише музейники стали ще більш готові до випробувань», — каже Оля Носко.
Нагадаємо, новий сезон проєкту «Ідемо в музей» присвячений культурному опору України та долі музеїв у повномасштабній війні.
«Музеї у цьому сезоні мають різні долі: якісь були деокуповані, інші — нині на прифронтових територіях. Є й ті музеї, які знаходяться у глибокому тилу. Їх всіх об’єднує одне — вони НЕокуповані. Як би росія не намагалася окупувати й знищити українську культуру, їй це не вдається — і ніколи не вдасться», — зазначила шеф-редакторка програми Катерина Данилович.
Перший випуск нового сезону «Ідемо в музей. Неокуповані» розповідає про знищений музей в Іванкові, де зберігалися картини Марії Приймаченко. Його можна подивитись тут.
Програми попереднього сезону дивіться на ютуб-каналі Суспільне Культура у добірці «Ідемо в музей».
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.