Травень 04, 2023
Трансляція коронації Чарльза III на Суспільному: про що говоритимуть коментатори
У суботу, 6 травня, о 12:20 на телеканалі Суспільне Культура розпочнеться ексклюзивна жива трансляція урочистої церемонії коронації Чарльза III. Коментаторами трансляції будуть журналіст Юрій Макаров та історик Олександр Зінченко.
Коронацію британського монарха Суспільне транслюватиме вперше в історії українського телебачення. Це непересічна подія: попередня церемонія коронації відбулася у червні 1953 року — майже 70 років тому. У порівнянні з минулими ця церемонія буде динамічнішою: триватиме лише півтори години (попередня тривала три години). Але незмінними будуть усі головні складові: Оголошення Короля, Королівські Обітниці, Миропомазання, Коронація та Інтронізація.
Про особливості коронації британського монарха, деталі трансляції та значення цієї церемонії для українців розповіли коментатори ексклюзивної трансляції Юрій Макаров та Олександр Зінченко.
Чим для українців цікава церемонія коронації британського монарха?
Олександр Зінченко: Для нас це особливо важливо, оскільки Британія — один з найбільш послідовних союзників України. Для українців дуже важливо добре розуміти своїх союзників та вчитися бути з ними «на одній хвилі». Король Чарльз ІІІ — це голова держави Об'єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Коронація британського монарха — це унікальна подія, яка наближає до нас і культуру, і історію Британії, дозволяє краще зрозуміти наших друзів та продемонструвати солідарність у складні часи!
Юрій Макаров: У світі залишилося не так багато монархій, тим більше в «першому світі», тобто успішних країн із взірцевим рівнем дотримання прав людини, економічних і політичних свобод, турботи про освіту, людський капітал, довкілля тощо… Як це все сполучається між собою — оцей «антикваріат» і найсучасніші, найсміливіші прояви націй? Це питання на мільйон доларів або, якщо хочете, фунтів. Зараз разом із думками про наступ ЗСУ нас не залишають мрії про Україну післявоєнну, де все буде впорядковано на трохи розумніших засадах, ніж доти. Тож хочеться бодай одним оком зазирнути в простір традицій та інституцій, від яких не відмовляються навіть попри їхній позірний анахронізм.
Якою буде ця церемонія у порівнянні з минулими? Чи закладаються в неї певні «меседжі» для суспільства?
Олександр Зінченко: Часи змінюються, і ми змінюємося разом з ними. Тому і церемонія коронації, яка маніфестує непорушність і водночас змінність Британії, не може лишатись такою, як була. Зміни у церемонію коронації мають підкреслити мультикультурність та багатоконфесійність Об'єднаного Королівства. Ми почуємо валійську мову як нагадування про десятиліття служіння Чарльза ІІІ як Принца Валійського. Ми почуємо молитви грецькою як нагадування, що його батько Філіп, Герцог Единбурзький, мав грецьке походження та був хрещений у православ'ї. Ми почуємо, як прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, який практикує індуїзм, виголошуватиме Читання з Євангелія, з Послань Апостола Павла.
Юрій Макаров: Історія Британської імперії менш за все нагадує комікс про рожевих поні, вона сповнена суперечностей, несправедливості, агресії та експлуатації. Тим цікавіше зайвий раз подивитися, як мудро деякі народи вміють, не забуваючи про колишні гріхи, шукати в строкатому минулому опору для моральних висновків і подальшого розвитку.
На що ви звертатимете увагу під час коментування трансляції? Яких контекстів хотілося б додати?
Олександр Зінченко: Ми з Юрієм Макаровим спробуємо пояснити приховане для більшості сучасних українців значення кожного важливого жесту, королівських інсигній (клейнодів) чи кроку під час церемонії коронації, розкрити її неочевидні сенси.
Юрій Макаров: У нас з Олександром Зінченком різна спеціалізація: він як історик чудово володіє «матчастиною», я ж, немов цікавий підліток, весь час ставлю питання: «чому?» Найбільший виклик для нас обох — уникнути спокуси вдавати з себе таких собі «британців-британців», екскурсоводів по лондонському вищому світу. Кожен з нас любить цю країну з власних причин — від Шекспіра до Бітлз, — але нам Британія цікава саме як іноземцям, які мріють поєднати минуле із сучасністю в себе вдома й у такий спосіб знайти свій шлях у майбутнє.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
Фото — Анастасія Мантач