Квітень 21, 2023
Історія Радіо Промінь: 58 років в етері, перший хіт-парад та «Україна» Петриненка у часи Перебудови
Суспільне Культура розповідає про одну з найстарших радіостанцій в Україні.
Радіо Промінь розпочало своє мовлення 22 квітня 1965 року. Промінь — перша радіостанція, яка запропонувала слухачам долучатися до розмов у прямому ефірі. У 1992-му вона започаткувала власний музичний хіт-парад «12 − 2», випередивши «Територію А» на три роки. Програма «Гарячий компот» на Радіо Промінь фактично стала першою в Україні школою радіодіджеїв.
Від початку незалежності України Радіо Промінь — єдина радіостанція, основну частину плейлиста якої складала виключно українська музика. Саме тут почалося знайомство із широкою аудиторією згодом найпопулярніших гуртів країни, зокрема: «ВВ», «Скрябін», «Брати Гадюкіни», «Табула Раса», «The Вйо», «ТНМК», «Тартак», «Океан Ельзи», «СКАЙ», «Антитіла», «Жадан і собаки» та інших.
Рік 1965-й
З конвеєра запорізького заводу «Комунар» сходить топ тодішнього радянського автопрому ― стотисячний автомобіль «Запорожець». У США гурт Rolling Stones записує свій безсмертний хіт «Satisfaction». У столиці України відкривається водний розважальний Гідропарк площею 365 гектарів. А в ефірі Українського Радіо, в піку московському «Маяку», з'являється інформаційно-розважальна програма «Промінь».
Рік 1968-й
СРСР здійснює вторгнення до Чехословаччини. На Красну площу Москви виходять семеро дисидентів. Тоді ж КДБ УРСР фіксує 1182 випадки засудження поведінки Радянського Союзу, а режисер Сергій Параджанов називає СРСР «світовим жандармом». У Києві відкривається Інститут культури, поки що без факультету TikTok.
А в ефірі «Променя» безупинно звучить Софія, яка підкорила Софію. Софія Ротару привезла в Україну золоту медаль Всесвітнього фестивалю молоді та студентів у Болгарії.
Рік 1971-й
Помирає Нікіта Хрущов. Колишній радянський лідер доживає віку у повній ізоляції на дачі й надиктовує майже 300 годин аудіозаписів.
У Лондоні проходить перший Всесвітній конгрес ромів, де національна спільнота затверджує свої прапор та гімн. На московському міжнародному кінофестивалі фільм Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою» отримує золоту нагороду.
А Радіо Промінь починає повноцінне денне мовлення. Тут немає засилля партійно-радянської балаканини, навпаки — багато міжнародних новин і музики, котра за замовчуванням була під забороною в ефірі українських державних ЗМІ.
«Білий птах з чорною ознакою»
Рік 1976-й
У Києві створюють Українську гельсінську групу, і впродовж цього року майже всі члени-засновники зазнають репресій. Китай оплакує свого «Великого Кормчого» Мао Цзедуна. Американський космічний корабель «Вікінг 1» здійснює першу в історії людства м’яку посадку на Марс. Канада скасовує смертну кару. Найкращим фільмом року в США стає стрічка «Пролітаючи над гніздом зозулі».
А Радіо Промінь збільшує кількість свого ефірного часу і переходить на цілодобове мовлення.
Рік 1987-й
Розпочинається судовий процес над трьома керівниками Чорнобильської АЕС, котрих звинувачують у вибуху 4-го енергоблоку. 18-річний Матіас Руст приземляється на Красній площі у Москві. На каналі Fox стартує легендарний мультсеріал «Сімпсони».
А героїчна редакторка Радіо Промінь Вероніка Маковій, на свій страх і ризик, ставить в ефір пісню Тараса Петриненка «Україно». Цей мотив на довгі роки стає неофіційним гімном держави.
Рік 1990-й
Студентська Революція на граніті в Києві унеможливлює новий союзний договір і запускає невпинний процес здобуття Україною незалежності. Борця з апартеїдом Нельсона Манделу звільняють після 27 років ув’язнення. На світові екрани виходить найкасовіша комедія усіх часів і народів «Сам удома», внаслідок чого 10-річний Маколей Калкін стає найдорожчою кінодитиною у світі.
А слухачі Радіо Промінь отримують шанс стати трохи заможнішими: завдяки першій на теренах СРСР інтелектуальній аудіогрі з грошовою винагородою «Пан або пропав». Інколи грошовий приз сягав середньомісячної зарплати в Україні.
Рік 1992-й
Україна бурхливо переживає перший рік незалежності. Затверджують державний гімн, прапор і герб. В обіг вводять український карбованець. Військо України присягає на вірність своєму народові та країні. Президентські перегони у США впевнено виграє Білл Клінтон. Директор британської компанії «Водафон» отримує перше у світі смс-повідомлення. Комп’ютерний вірус «Мікеланджело» завдає всьому світові збитків на 1 мільярд доларів.
А в ефірі Радіо Промінь з’являються культові проєкти. Джазовий блокбастер Олексія Когана «Година меломана». Кипить і вирує «Гарячий компот», кузня українського шоубізу. Найперший і найдемократичніший український хіт-парад «12 – 2». І це на кілька років раніше від телевізійної «Території А». Ведучими «12 – 2» стають Ірина Бондаренко та Олег Горський.
Олексій Коган
Рік 1996-й
Незалежна Україна отримує власні Конституцію та національну валюту — гривню. Виведенням російських військ завершується перша, але, на жаль, не остання війна у Чечні. З України до росії перевозять останні ядерні ракети, тож наша держава остаточно стає без'ядерною. Після 15 років подружнього життя і чотирьох років життя окремо лондонський суд офіційно розлучає британського принца Чарльза та принцесу Діану.
Радіо Промінь тимчасово припиняє мовлення з Хрещатика, 26. Через пожежу в легендарній будівлі програми транслюватимуть з Будинку профспілок та зі студії Будинку звукозапису. Це — єдиний випадок, коли Радіо Промінь виходило в ефір не зі своєї звичної локації.
Рік 2004-й
Переможниця 49-го Євробачення Руслана своїми «Дикими танцями» підкорює світові майданчики. Віталій Кличко стає чемпіоном світу з боксу у важкій вазі за версією WBC. Президент Чечні Ахмат Кадиров гине внаслідок теракту, і це запускає низку кривавих подій у регіоні. Так, загін Шаміля Басаєва захоплює в заручники школу №1 у Беслані. Кандидата у президенти України Віктора Ющенка труять, а ще один кандидат Віктор Янукович отримує фантомну «черепно-мозкову» травму через влучання «предмета, схожого на яйце». У Києві через масові фальсифікації на президентських виборах тисячі людей виходять на протест. В історію він увійде як Помаранчева революція.
А журналісти Променя відмовляються виконувати так звані «темники» влади.
Рік 2014-й
Рік починається із силового протистояння режиму чинного президента України Віктора Януковича на Євромайдані. Цьому передує відмова уряду Миколи Азарова підписати договір про Асоціацію з Євросоюзом і побиття студентів. Рада ухвалює низку антинародних законів, спрямованих на обмеження свобод і конституційних прав. Протистояння отримує назву Революція Гідності, а Україна — Небесну сотню сміливців, які покладуть свої життя за наше майбутнє. Далі буде втеча легітимного, анексія Криму і початок війни.
Радіо Промінь, перебуваючи в епіцентрі подій, перепрофілює програму «Культ особи» на рупор спротиву. Саме тут звучать стріми з Майдану, а гості програми — люди з барикад. Промінь транслює винятково українську музику.
Рік 2019-й
Православна церква України отримує Томос про автокефалію — самостійність помісної церкви. Президентом України вперше стає людина без політичного бекграунду ― Володимир Зеленський. А його новостворена партія «Слуга народу» формує у Верховній Раді монобільшість. У китайському місті Ухань фіксують перший випадок пневмонії невідомого походження. Згодом з’ясовується, що причиною недуги є коронавірус COVID-19. Світ йде на карантин.
Сергій Ліпко, Антон Тимошенко, Єгор Шатайло. Джерело: Радіо Промінь
А на Промені виходить перше в радіоефірі українськомовне стендап-шоу «Гомін Аут». Яскравий промінчик іронії в потоці апокаліптичних новин.
Рік 2023-й
Триває другий рік повномасштабного вторгнення і дев’ятий рік війни з росією. Українці мужньо виборюють свою свободу та незалежність у бою. Демократичний світ згуртувався, тож наша країна отримує безпрецедентну підтримку. Формується нова вісь зла: рф-Китай-Північна Корея-Іран.
А в ефірі Радіо Промінь щодня звучить нова крутезна українська пісня. Віримо в Перемогу, докладаємо всіх зусиль, кожен на своєму місці.
Упродовж святкового тижня в ефірі звучатиме серія роликів з історичними фактами про Радіо Промінь, інтегрованими у вир світових подій.
Вперше опубліковано на сайті suspilne.media.