Серпень 02, 2022
Новий проєкт «ППО. Протипанічна оборона» — на Радіо Культура
На Радіо Культура стартував новий проєкт «ППО. Протипанічна оборона». Щобудня о 17:50 в цій новій рубриці ведучий Вадим Карп’як говоритиме з експерткою з протидії дезінформації Оксаною Мороз про те, як працюють інформаційно-психологічні спецоперації росії та що робити, аби не ставати їх співучасниками чи жертвами.
Читайте також: Навчальний курс «Критичне мислення в українському контексті» — у вільному доступі на Prometheus
Перший випуск — про те, чому потужною зброєю у цій інформаційній війні стали астрологи й екстрасенси, — вже доступний за посиланням.
«За час війни нам доводиться опановувати багато нових несподіваних знань. Ми вже навчилися відрізняти Джавеліни від Гаймарсів. Тепер пора вивчати, що таке ІПСО. Зараз через кожного з нас проходить такий потік інформації, що часто дуже складно відрізнити новину від маніпулятивно вкинутої інформації, яка покликана нас розсердити, розчарувати, зневірити або збити з пантелику. Тому ми й розпочинаємо нашу “Протипанічну оборону”. Разом з Оксаною Мороз випуск за випуском будемо розбиратися, які методи інформаційного впливу намагаються до нас застосовувати, щоб надурити чи викликати паніку. І, звісно ж, будемо вчитися їм протистояти», — розповідає ведучий проєкту Вадим Карп’як.
У програмі розкажуть, зокрема, про російські інформаційні атаки 1930-х і часів Другої світової, а також про те, як рф адаптує методички КДБ до сучасних реалій інформаційної війни. Поговорять про анатомію маніпуляцій: хто і як запускає інформаційні віруси та за якими принципами обираються «найболючіші» теми. А також детально розглянуть основні соціальні мережі та месенджери як головні інструменти поширення дезінформації за часів війни.
«Аудиторія Радіо Культура дуже цікавиться не лише сучасним порядком денним, а й історією. Саме тому наша нова рубрика пропонує новий погляд на тему дезінформації. В кожному випуску будемо говорити не про одноденні російські фейки, а про історичні тенденції та закономірності. Думаю, дуже цікавим буде такий погляд на російські інформаційні атаки крізь “історичні окуляри”. Зрештою, виявилося, що методички КДБ можна адаптувати навіть під формати сучасних соцмереж», — розповідає виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська.
У кожному випуску детально препаруватимуть й аналізуватимуть найцікавіші приклади ІПСО (інформаційно-психологічних операцій), аби ми краще зрозуміли, як працюють інформаційно-психологічні атаки та що робити, аби не грати на стороні ворога.
«Російській пропаганді зараз нелегко з українцями. У біолабораторії та розіп’ятих хлопчиків ми не віримо, рускій мір ненавидимо, об'єдналися та працюємо задля перемоги. Тому росія вимушена діяти прихованими інструментами — тими, які важко розпізнати й зрозуміти. До цього додається велика емоційна втома та високий рівень стресу, в якому ми всі живемо. Це суттєво зменшує ефективність раціональних пояснень інструментів ворога на інформаційному фронті. А от аналогії та паралелі працюють набагато краще. Тим більше, що російська пропаганда копіює методички КДБ. Тому ми в програмі багато говоримо про важливі сучасні виклики, але через призму історичних кейсів. Щоб показати паралелі, ідентичність інструментів і наслідки неправильних дій», — розповідає Оксана Мороз.
Проєкт виходить щобудня о 17:50.
Відразу після виходу в ефір усі програми будуть доступні за посиланням на сайті Радіо Культура, а трохи згодом — в архіві мобільного застосунку suspilne.radio та на всіх подкаст-платформах Суспільного.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. На час воєнного стану мовить по буднях з 16:00 до 19:00. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. В інший час Радіо Культура мовить синхронно з Українським Радіо, транслюючи цілодобовий марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.