Липень 01, 2022
«Спорт — сфера "м’якої сили", яка зараз особливо дієва», — шеф-редактор новин спорту на Суспільному Олексій Мандзій
У червні шеф-редактор сайту Суспільне Спорт Олексій Мандзій обійняв посаду шеф-редактора новин спорту на Суспільному. Тепер він координує не лише сайт, а весь мультимедійний спортивний ньюзрум з телебаченням, сайтом та соцмережами в команді інформаційного мовлення Суспільного.
У зв'язку з цим розпитали Олексія Мандзія про те, як змінився український спорт після 24 лютого, які ексклюзивні трансляції на Суспільному чекати цього літа та що планує першочергово зробити на новій посаді.
Читайте також: 1 та 3 липня Суспільне транслюватиме вирішальні матчі Чемпіонату Європи з футзалу серед жінок
Розкажіть, як це — висвітлювати спорт у часи війни, коли, здається, людям вже не до нього? Наскільки змінилися ваші робочі пріоритети, задачі до і після 24 лютого?
— Лютий-березень 2022 року у планах мав бути насиченим олімпійським періодом. Буквально ввечері 20 лютого завершилися Олімпійські ігри, а уже 4 березня стартували Паралімпійські ігри. Тож до 24 лютого ми були в постійному ритмі цього спортивного періоду, хоча повністю абстрагуватися від загрози повномасштабного вторгнення було неможливо.
Коли масштабне вторгнення таки відбулося, наш профіль задач суттєво змінився: певна частина команди тимчасово перейшла допомагати колегам з відпрацюванням воєнних інфоприводів, інша — продовжувала розповідати про спорт, але уже під іншим кутом. У перші тижні справді до спорту як такого уваги не було прикуто, бо на першому місці для кожного стояло питання власного життя. Та водночас у спорті з перших днів вторгнення почалася активна санкційна політика проти Росії та Білорусі, відсторонення атлетів та цілих федерацій — це усе не могло залишатися без уваги.
Як 24 лютого почалося саме для вас?
— Якщо брати фактично, то з ефіру. До першої години ночі я коментував першу гонку юніорського чемпіонату світу з біатлону, після чого попрощався з колегами в телецентрі і викликав таксі додому. А уже о 5-ій ранку прокинувся від телефонного дзвінка про початок повномасштабної війни.
У першу чергу дізнався, хто і де перебуває з колег по редакції, яка у них ситуація, чи в безпеці рідні. А тоді вирушив в офіс, де й провів увесь подальший день.
Кажуть, у спорті, як і в музиці, немає місця для політики чи то війни. Як ви ставитеся до такої думки?
— Категорично не поділяю її. Спорт — один з найяскравіших проявів політики, він не може існувати окремо. Це сфера «м’якої сили», яка зараз особливо дієва.
Які новини з життя спорту почали превалювати на сайті Суспільне Спорт з початком повномасштабної російської агресії проти України? Чи стало їх менше і які особисто ви відчули тенденції зі світу спорту?
— Новин та інфоприводів не стало менше, аж ніяк. Просто на певний час ми змістили фокус та акценти, адже розуміли й бачили за запитами, що звичайні міжнародні змагання не викликали інтересу. Як уже згадував, в перші тижні основні зусилля були сфокусовані на інформуванні про спортивні санкції проти Росії та Білорусі, а також на реакцію тих чи інших спортсменів на повномасштабну війну в Україні.
Уже з середини березня перші українські спортсмени почали виїжджати на міжнародні змагання, спорт у класичному розумінні поступово повертався. Та знову ж, ми більше акцентували на життєвих історіях та моментах підтримки України. Двома найпопулярнішими темами у березні були чемпіонат світу у приміщенні з легкої атлетики та чемпіонат світу з фігурного катання — на обох стартах були українці, які своїми виступами та заявами привертали увагу всього світу, і в Україні теж.
Нам писали, що спорт дає якусь розраду в ці надскладні моменти — і це те, що ми відчули уже в другій половині березня.
З кожним наступним тижнем українських атлетів на міжнародних змаганнях ставало все більше, вони здобували більше перемог та високих результатів, аудиторія все активніше звертала на це увагу. Адже кожна перемога зараз є вкрай важливою для України.
Ваша команда має безпосередній допуск до спортсменів, щоб спілкуватися з ними й брати у них інтерв’ю. Чи відкрилися українські атлети для вас по-іншому за ці чотири тяжкі місяці?
— Українські спортсмени об’єдналися навколо захисту своєї держави та у боротьбі проти ворога. Як сказав скелетоніст Владислав Гераскевич у нашому подкасті «Коментаторська», в українського спорту з’явився «хребет» і чітка позиція.
Є спортсмени, які визнають неправоту своїх дій та поведінки упродовж останніх 8 років, вибачаються за це. Тепер лише одиниці не займають чіткої позиції. Прикро, що для цього переосмислення потрібна була повномасштабна війна в Україні. Зараз українські атлети у переважній більшості є об’єднаними та виступають своїм спортивним фронтом — це не лише про виступи і результати, а й про санкційний тиск на Росію та заяви щодо дій окупантів.
Суспільне Спорт є ексклюзивним транслятором багатьох міжнародних спортивних подій в Україні. Зокрема нещодавно завершився юніорський чемпіонат Європи з футболу. Що на українських шанувальників спорту чекає далі?
— Літо й справді буде насиченим у плані спортивних трансляцій на Суспільному. Юніорський чемпіонат Європи з футболу та «Фінал чотирьох» жіночого Євро з футзалу (де грає Україна) — лише початок.
Основним акцентом будуть змагання за участю українців, а також легка атлетика та жіночий спорт. Суспільне є ексклюзивним транслятором чемпіонатів світу з легкої атлетики — покажемо наживо чемпіонат світу серед дорослих (15-24 липня), а також юніорський чемпіонат світу (1-6 серпня). І там, і там виступатимуть українці й боротимуться за медалі.
Також у нас заплановані трансляції чемпіонату Європи з футболу серед жінок (усі матчі плей-оф) та молодіжного чемпіонату світу серед жінок (плей-оф стадія наприкінці серпня).
Маємо у планах ще кілька спортивних подій, але поки остаточних домовленостей ще немає. Тож стежте за сторінками Суспільне Спорт, аби дізнатися про наші наступні трансляції першими.
Розклад трансляцій:
- 1-3 липня. «Фінал чотирьох» чемпіонату Європи з футзалу серед жінок;
- 15-24 липня. Чемпіонат світу з легкої атлетики;
- 20-31 липня. Чемпіонат Європи з футболу серед жінок (усі матчі плей-оф);
- 1-6 серпня. Чемпіонат світу з легкої атлетики серед юніорів;
- 25-28 серпня. Молодіжний чемпіонат світу з футболу серед жінок (півфінальні та фінальні матчі).
Чи планує команда Суспільного дивувати читачів і глядачів іншими ексклюзивами зі світу спорту?
— Ми не плануємо обмежуватися лише трансляціями змагань. Обов’язково будуть хайлайти та всі найважливіші огляди на ютуб-каналі Суспільне Спорт, детальні результати та ексклюзивні інтерв’ю з атлетами на сайті Суспільне Спорт. Ми також плануємо кілька мультиплатформових проєктів, які дозволять по-іншому подивитися на шлях спортсмена до і під час змагань.
На вашу думку, як війна вплинула на український спорт? І чи збільшилася його підтримка серед українців і не тільки?
— На мою думку, найважливіше у спорті — не так результати, як людські історії. Можна вболівати суто за прапор і спортсмена як представника твоєї країни, але значно цінніше, коли є співпереживання та підтримка через спільну емоцію.
«Спорт — це не тільки про результат, а про стиль життя. Це про ті цінності, які спортсмени мають нести у світ. В українському спорті, мабуть, була проблема уже в минулому, що атлети не висловлюють свою думку. Вони в спорті, працюють на результат. Звичайно, так не має бути», — казав нам в інтерв’ю Владислав Гераскевич.
Тепер це «в минулому», і ось ця зміна дозволяє створювати спільні історії для спортсмена та вболівальника. Тому так, на мою думку, підтримка не спорту, а саме атлетів стала відчутнішою та сильнішою в Україні.
З 15 червня ви обіймаєте посаду шеф-редактора новин спорту на Суспільному. Розкажіть, чи вже маєте плани з розвитку мультимедійного спортивного ньюзруму та які ваші перші кроки в цьому напрямку?
— Спорт — важлива складова інформаційного мовлення Суспільного, яка тепер розвиватиметься повністю єдиним механізмом як у діджиталі, так і на телебаченні. Шлях до створення цього мультимедійного ньюзруму почали з переформатування внутрішніх процесів: контент має бути цікавим і зрозумілим для читачів, слухачів та глядачів обох платформ, відповідати усім стандартам Суспільного Мовлення.
Прагнемо не лише працювати зі сформованою спортивною аудиторією, а й привертати усе більше людей до зацікавлення спортом. Це те, що робили й раніше на сайті Суспільне Спорт. Відповідно, й надалі робитимемо акцент на зрозумілій подачі для всіх — і для тих, хто вперше увімкнув спортивний контент, і для тих, хто знає про нього більше, ніж самі журналісти чи спортсмени.
У планах відновлення показу спортивних телевізійних новин, виробництво яких призупинилося з початку повномасштабної війни, створення додаткового інформаційного контенту до спортивних трансляцій Суспільного, а також активна робота у діджиталі: розвиток ютуб-каналу Суспільне Спорт, розширення сітки спортивних подкастів, ще більше оперативного та якісного контенту на сайті Суспільне Спорт.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.
Суспільне Спорт — не лише сайт, а й усі спортивні діджитал-платформи Суспільного мовника:
Фото — Анастасія Мантач