Травень 21, 2022
Мстислав Чернов та Євген Малолєтка стали лауреатами Премії імені Георгія Ґонґадзе 2022
21 травня під час церемонії нагородження, яке відбулося в ефірі суспільного телеканалу UA: КУЛЬТУРА, фотографів Мстислава Чернова та Євгена Малолєтку, які працюють в тандемі, було оголошено лауреатами Премії імені Георгія Ґонґадзе 2022 року. Захід відбувся у Національному музеї Тараса Шевченка в Києві.
Читайте також: Суспільне — генеральний медіапартнер Премії імені Георгія Ґонґадзе 2022
Цього року вперше в історії Премії імені Георгія Ґонґадзе була вручена Спеціальна відзнака, якою Капітула посмертно відзначила фотожурналіста Макса Левіна «за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу». Відзнаку отримала мама Макса — Валентина Левіна.
«Дякую! Це дуже важливо для нас. Дуже важливо, що ми вижили, дуже важливо, що ми можемо розказувати світу історію України, яка твориться зараз. Я хочу сказати, що українська армія здивувала світ цього року і ще буде дивувати. І так само українська журналістика теж здивувала світ. І весь світ дивиться на українських журналістів, щоб побачити їхню перспективу: як вони бачать війну у своєму домі. І сподіваюся, що те, що ми робимо, те, що роблять всі, хто працює з нами пліч-о-пліч, допоможе Україні. Дякую», — сказав Мстислав Чернов після вручення Премії імені Георгія Ґонґадзе 2022.
Євген Малолєтка у своїй промові поділився словами героїв їхніх фотографій.
«Те, що ми робимо, і те, що ми робили, — ми робимо для людей і задля людей, розказуючи правду, що відчувають люди. Як вони це переживають у цьому горі, в цьому страхітті, в цих злиднях; під авіаударами, під бомбардуваннями артилерії й під усіма тими жахіттями.
Хочу зачитати декілька цитат наших героїв, які ми пам'ятаємо. Я часто ставлю собі те саме питання: “Чому? Чому? Чому?” — так само кричить зі сльозами на очах Марина Яцко, ніжно торкаючись пальцями рук до вбитого сина Кирила, якому навіть не виповнилося двох років. Лікарі боролися за його життя, але не змогли врятувати.
“Хто нам дітей поверне, хто?” — ридаючи, сидячи на підлозі в коридорі з дитиною на руках, казала Анастасія Ярошова. Ховаючись від обстрілів у підвалі вбило її дитину та дитину її брата.
9 березня авіаударом було зруйновано пологовий будинок №3. 31-річна Ірина — поранена вагітна жінка, яку несли на руках рятувальники та поліцейські на ношах з червоною ковдрою під спиною, — я пам'ятаю — вона була жива. Вони швидко віднесли її до карети швидкої, вибігаючи крізь уламки будівлі, розбиті автомобілі та повалені дерева. Наступного дня фотографії були всюди, але Ірина не вижила, її дитина теж…
Знаєте, ми дуже багато бачили за всі ці роки війни, але такого болю і такої кількості дитячих смертей ми не бачили, я не бачив ніколи…» — поділився Євген Малолєтка.
«Будемо сподіватися, що це темрява перед яскравим днем», — додав до промови Мстислав Чернов.
Мстислав Чернов — журналіст Associated Press, фотограф, військовий кореспондент. Президент Української асоціації професійних фотографів. Разом з Євгеном Малолєткою був єдиним журналістом, який висвітлював блокаду Маріуполя російськими військами для міжнародних видань.
Євген Малолєтка — фотокореспондент. Почав публікувати фотографії 2009 року. Як фрілансер співпрацював з Associated Press, Al Jazeera та Der Spiegel. Напередодні повномасштабного вторгнення росіян прибув до Маріуполя. Понад два тижні разом з Мстиславом Черновим документував наслідки обстрілів міста.
Оголошення лауреата традиційно відбувається у день народження журналіста Георгія Ґонґадзе — 21 травня. Фіналістами Премії цьогоріч були Тетяна Трощинська, Сергій Сидоренко, а також тандем Мстислава Чернова та Євгена Малолєтки.
Незмінні ведучі події — головний редактор дирекції телебачення Суспільного Мовлення й голова Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров та журналістка Ольга Сніцарчук. Учасниками нагородження були телеведуча, лауреатка Премії Ґонґадзе-2021 Мирослава Барчук, релігієзнавець Ігор Козловський, журналістка й правозахисниця Лариса Денисенко.
Премія імені Георгія Ґонґадзе — нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників kmbs, Києво-Могилянською Бізнес-Школою та виданням «Українська правда».
Генеральний медіапартнер: Суспільне мовлення.
Інформаційні партнери Премії: Радіо Свобода, Детектор медіа, «Інтерньюз-Україна», Інститут масової інформації, Reporters, Na chasi.
Трансляція церемонії нагородження здійснювалася в ефірі суспільного телеканалу UA: КУЛЬТУРА, на ютуб-каналі Суспільне Культура та на фейсбук-сторінках Премії імені Георгія Ґонґадзе, Українського ПЕН, Суспільне Мовлення, UA: КУЛЬТУРА, Асоціації випускників Києво-Могилянської бізнес-школи, Києво-Могилянської Бізнес-Школи, Української правди та Детектор медіа. О 21:05 — на регіональних телеканалах Суспільного.
Фото — Анастасія Мантач