Новини компанії

Квітень 29, 2022

«Віднесені водою» — на Суспільному прем’єра серіалу про затоплення дніпровських сіл

30 квітня й 1 травня о 18:30 телеканал UA: ЧЕРКАСИ та всі регіональні телеканали Суспільного покажуть серіал «Віднесені водою». Автор і режисер — Олексій Хуторний

Проєкт виготовили у межах відкритого конкурсу «Створюй із Суспільним» у двох версіях: повнометражний документальний фільм і серіал із чотирьох епізодів. Телепрем’єру планували на 26-27 лютого, тоді ефірна сітка була змінена у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну.

Читайте також: Ще більше історій та інформування: марафон «Суспільне. Спротив» збільшує тривалість

«Як на мене, найбільша цінність цього проєкту — спогади учасників переселення і цікаві роздуми експертів. Вони ніби “оживляють” суху історичну статистику і конкретні факти. Зрозуміло, що при будівництві Кременчуцької ГЕС необхідно було переселити тисячі родин. Але чи можна було це мінімізувати? Як люди дізнавались про переселення і реагували? Що отримували натомість? Де жили, поки будували нові домівки? Що відбувалось з кладовищами? Чому після створення водосховища розпочалося масове цвітіння Дніпра, як цьому намагались зарадити і чим це закінчилось? Головний герой Сашко Дубина, бабусю якого колись теж переселили, шукає відповіді на цілу низку питань і запрошує усіх стати співучасниками цього процесу», — зазначає продюсерка Суспільне Черкаси Олена Баніна.

Читайте також: Українська мова, математика й англійська: нові навчальні курси на регіональних телеканалах Суспільного

У чотирьох епізодах документального серіалу, автор розглядає питання великого радянського будівництва. Глядачі побачать історію бабусі Оксани і її рідного села Бубнів, яке так і не поглинули води Дніпра, разом з експертами спробують з’ясувати, чи доцільно було затоплювати аж таку велику територію, спостерігатимуть перенесення сіл і містечок, спробують оцінити здобутки й втрати будівництва гідроелектростанції. 

Крім екологічних й економічних наслідків, електрифікація вплинула і на нематеріальну спадщину. «Ми, можна сказати, “скурили” мінімум половину книги нашої історії на самокрутки. І вже ніколи ці сторінки не будуть прочитані», — каже історик Михайло Сиволап, один з експертів проєкту. Наскільки ці втрати великі та як вони ментально вплинули на українців, чи можна зараз відновити екосистему річки та як живуть переселені села? Серіал «Віднесені водою» не дає відповіді на всі питання, але переглянувши його, глядач Суспільного зрозуміє, який шлях уже позаду.

«Думаю, багато людей з різних місць пережили щось схоже. Це не обов’язково має бути пов’язане з річкою, — казав Олексій Хуторний. — Тут історія про те, що ніхто нікого не питає, принаймні радянська влада нікого не питала і вирішувала так, як їй потрібно. Людські долі не рахувалися і найперше стояли питання індустріалізації, боротьби із США і Заходом. Хоча були інші варіанти, мінімум 4 проєкти Кременчуцької ГЕС, де можна було затоплювати набагато менші території. Мені здається, що багато хто пережив щось схоже: діди, прадіди тих людей, які будуть дивитись фільм — люди в той час були гвинтиками у величезній машині. Це така трагедія, яку в різних регіонах пережили по-іншому, але дуже схоже».

Нагадаємо, Суспільне Мовлення продовжує брати участь у виробництві цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом», що транслюється на телеканалі UA: ПЕРШИЙ та інших провідних українських телеканалах.

Місцеві Суспільні телерадіокомпанії разом із загальнонаціональними телеканалами UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й каналами Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура) входять до мережі найбільшого незалежного медіа в Україні — Суспільне Мовлення. У Черкаській області це телеканал UA: ЧЕРКАСИ та Українське Радіо Рось.

Команда регіонального мовлення Суспільного працює над міжрегіональним прямоефірним щоденним марафоном «Суспільне. Спротив», який транслюють усі регіональні телеканали Суспільного щобудня увечері. 

Оперативні та перевірені новини про Черкаси та область — читайте на цифрових платформах: