Новини компанії

Квітень 26, 2022

Журналісти Суспільного допомагатимуть правозахисникам документувати воєнні злочини росіян в Україні

Півсотня редакторів, журналістів центральної редакції новин й регіональних філій Суспільного взяла участь в інформаційних сесіях з документування воєнних злочинів, організованих правозахисниками у межах глобальної ініціативи «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії» («Трибунал для Путіна»).

Читайте також: Ще більше історій та інформування: марафон «Суспільне. Спротив» збільшує тривалість

«Час від часу ми відчуваємо, що просто розповісти історію, показати подію — тепер замало. По всій країні ми працюємо у самому епіцентрі подій і відчуваємо, що наша робота може бути більшою, тому хочемо, аби вона стала в пригоді й у кримінальних провадженнях в Україні, і в міжнародних судах — саме з цим ми й звернулися до правозахисників. Ці сесії стали для нас не просто корисними, а прикладними. Нас чекає величезна робота з відновлення справедливості і поширення правди про те, що російська армія вчиняє в Україні», — зазначила генеральна продюсерка інформаційного мовлення Суспільного Ангеліна Карякіна.

Під час сесій правозахисники розповіли журналістам про принципи документування, різницю між військовими й воєнними злочинами, про важливість фіксування злочину не лише урядовими структурами, а й недержавними організаціями.

Щоб правильно збирати докази для притягнення винних до відповідальності, правозахисники також ознайомили журналістів з практичними моментами процесу документування.

«Журналісти намагаються донести свіжу й правдиву своєчасну інформацію. Камера й диктофон журналістів сьогодні є зброєю на фронті документування воєнних злочинів, які вчиняє росія, і спільна з правозахисниками ініціатива журналістів Суспільного дозволить мати більше вагомих, достовірних, часто візуалізованих доказів для майбутніх судових переслідувань і притягнення воєнних злочинців до відповідальності», — підкреслив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини та член Наглядової ради НСТУ у правозахисній сфері Олександр Павліченко.

Читайте також: «Цей день завдовжки у життя»: Інна Москвіна — про 24 лютого, роботу під час війни та плани після перемоги України

Виконавча директорка Центру Громадянських Свобод Олександра Романцова додала, що в умовах війни справжні журналісти завжди відчувають свою професійну відповідальність, прагнучи зафіксувати події того історичного  періоду, який нині переживає Україна — всі її втрати й перемоги: «Саме така якісна документалістика допоможе журналістам повпливати на ті рішення, що будуть ухвалені міжнародним правосуддям та визначать місце нашого суспільства в майбутньому».

Довідково

Глобальна ініціатива «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії» (стисла назва «Трибунал для Путіна») була створена у відповідь на повномасштабну агресію РФ у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, в яких вбачаються ознаки злочинів за Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах країни, що стали об’єктом нападу. Ініціатива проводить активну роботу на міжнародному рівні, щоб використати чинні механізми в ООН, Раді Європи, ОБСЄ, ЄС та Міжнародному кримінальному суді для зупинення брутальності цих порушень.

Унікальність ініціативи

Її методологія документування дозволяє майже поденно відтворити хронологію вчинення воєнних злочинів починаючи з 24 лютого, використовуючи принцип зуму (ми йдемо від області до найменшого населеного пункту). Наразі це єдина ініціатива, яка побудувала роботу сітки на основі регіональних організацій, кожна з яких відповідає за конкретну область та до початку повномасштабного вторгнення працювала там роками.

Учасники ініціативи

Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Truth Hounds, La Strada, Екологія – Право – Людина, Івано-Франківська обласна організація «Молода Просвіта», Чугуївська правозахисна група, Північна правозахисна група, Черкаський правозахисний центр, Херсонський обласний фонд милосердя та здоров’я, Херсонське відділення Комітету виборців України, Територія успіху в Кропивницькому, Одеське обласне відділення Комітету виборців України, громадська організація «МАРТ» в Чернігові, Освітній дім прав людини у Чернігові, Подільська правова ліга, Правозахисна група «СІЧ» в Дніпрі, Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у Львові, громадська організація «Бахмат». До ініціативи також долучилися громадські приймальні УГСПЛ у Краматорську, Торецьку, Маріуполі, Покровську, Чернівцях, Запоріжжі, Ужгороді.

Про те, як іншим медіа долучитися до ініціативи «Трибунал для Путіна» та зробити свій внесок у покарання воєнних злочинців через співпрацю з правозахисниками, можна дізнатися за посиланням

Нагадаємо, Суспільне Мовлення продовжує брати участь у виробництві цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом», що транслюється на телеканалі UA: ПЕРШИЙ та інших провідних українських телеканалах. В ефірі усіх регіональних телеканалів Суспільного виходить міжрегіональний телемарафон «Суспільне. Спротив».

Інформаційний марафон Суспільного продовжується одночасно на:

а також на діджитал-платформах Суспільне Новини. Новини також оперативно надаються в соцмережах Telegram, Facebook, Instagram, Youtube, Viber, а також Twitter англійською мовою для міжнародної аудиторії.