Квітень 13, 2022
Радіо Культура та Радіо Промінь передали українські плейлисти для радіостанцій Європи
Музичні редакції Радіо Культура та Радіо Промінь передали Європейській мовній спілці (ЄМС) тематичні плейлисти з українською музикою. До створених добірок увійшли топові композиції сучасної української музики у стилі рок і поп, українського фолку та джазові хіти.
- Рок-поп-рок
До рок-поп частини списку для ЄМС увійшли лідери ротації Променя 2021 року. Актуальні українські пісні, які найчастіше звучали по Радіо Промінь, стали найбільш популярними серед слухачів радіо і паралельно на Playlist by Радіо Промінь Spotify. Топ-40 2021, які мають найбільш високі результати у прослуховуванні. Добірка сформована виконавчим продюсером Радіо Промінь Максимом Яковенком.
«Європейська мовна спілка озвучила ініціативу транслювати українську музику на хвилях європейських радіостанцій — і перше музичне Радіо Промінь у колаборації з Радіо Культура створили ці переліки. ЄМС готова підтримати Україну шляхом прокручування наших треків і розповіддю про виконавців — кожен музичний трек супроводжується інформацією про гурт, виконавця — хто він такий, звідки гурт. Я окремо наголошував, щоб вказували місце походження музикантів, у результаті добірка демонструє майже всі регіони України й віддзеркалює загальний настрій Європи у підтримці України», — зазначає Максим Яковенко.
Послухати та завантажити собі плейлист можна за посиланням.
Читайте також: «На часі. Культура» — новий проєкт Суспільного радіо
- Джаз
Список джазових композицій був підібраний також з урахуванням обмежень, пов’язаних із війною. Укладанням цього напряму опікувався продюсер і ведучий понад 1500 локальних джазових заходів в Україні та Польщі, автор радіопрограм із 1994 року, ведучий Радіо Промінь Олексій Коган.
Перелік складається із кількох напрямів:
- п’єси відомих українських музикантів;
- опрацювання української народної музики;
- п‘єси, створені під впливом фольклорних першоджерел;
- авторська музика, створена молодими українськими джазменами, які є уособленням новітньої музичної історії (з 1992 р.).
«Загальною ідеєю у добірці залишилася спроба відтворити розмаїття українського джазу, розраховане на іноземного слухача. Чи вдалося це зробити — судити не мені. Відповідаючи на питання, — як слухати джаз під час війни — я б замінив слово "джаз" на слово "Музика". І більше — жодних порад. Все залежить від стану людини. Певен, що музика спроможна допомогти багатьом під час страшних випробувань для моїх співвітчизників. Маю таку надію», — прокоментував джазову добірку Олексій Коган.
Читайте також: Радіо Промінь повертає в ефір шоу «Селекція» та «Музичні новини»
- Фолк
В Україні фольклорна спадщина має виняткову ситуацію — народні пісенна та інструментальна традиції дуже добре збереглися. В селах ще досі співають, а фольклористи записують народні пісні, яким сотні років. Завдяки таким фольклорним реконструкторським гуртам як «Древо», «Божичі», «Дивина», «Кралиця» народна музика видається на дисках і звучить на світовій сцені. Вони виконують пісні з усіх регіонів України, що зараз підло нищать російські окупанти: наприклад, народний кант «Я птичка невеличка» (Божичі) — з Чернігівської області, яка потерпає від обстрілів.
Також у збірці — твір «Псалом 111» сучасного кобзаря Едуарда Драча, який творить неоепіку із сучасним поглядом на історію, та патріотична пісня, яку ми добре пам'ятаємо з к/ф «Пропала грамота» — «Гей, нум, браття всі до зброї» у виконанні ансамблю старовинної музики «Хорея Козацька». Нині лідер цього гурту Тарас Компаніченко та Едуард Драч служать у територіальній обороні Києва.
Музиканти сміливо занурюють старовинні народні пісні у стилі рок (Воплі Відоплясова), рокабілі (Ot Vinta), регі (Kozak System і Тарас Чубай), соул (Правиця), електроніку (ONUKA, ANTONINA Project, Гуляйгород GG, Go_A), поп (Іванка Червінська, Христина Соловій), блюґрас (Lemko Bluegrass Band) чи поліетнічні сплави, як у музиці гуртів «ДахаБраха» й «ZITKANI».
Продюсеркою створення цього плейлиста від Радіо Культура стала ведуча програми «Це автентика» Катря Гончарук.
«Велика частина плейлиста — мікс фолку з іншими стилями популярної музики. Напрямок world music дуже популярний в Україні та у світі. Чого вартий наш "Шум" Go_A — одна з найпопулярніших пісень в історії фестивалю Євробачення, чи всесвітньо відомий етнохаос гурт "ДахаБраха", що вже давно став етнобрендом України. Музиканти сміливо занурюють старовинні народні пісні у стилі рок (Joryi Kłoc), соул (Правиця), метал (MOTANKA), електроніку (ONUKA, ANTONINA Project, Гуляйгород GG, Go_A), поп (Квітка Цісик, Христина Соловій, KAZKA), блюґрас (Lemko Bluegrass Band) чи поліетнічні сплави, як у музиці гуртів "Люди добрі", "ДахаБраха", "ZITKANI", "KURBASY". Сьогодні фольклор — один з найдієвіших інструментів культурної дипломатії. Він показує справжню ідентичність української нації й допомагає світові сприймати нашу культуру як самостійний і дуже цінний суб’єкт», — зазначає Катря Гончарук.
Послухати та завантажити собі плейлист можна за посиланням.
Читайте також: Українське радіо почало мовити у Литві та Латвії
Підбірка за ініціативи Олени Зеленської
Також музична редакція Суспільного радіо разом із Міністерством культури та інформаційної політики України передали ЄМС плейлист з популярними українськими піснями, які підписники у фейсбук запропонували на заклик першої леді Олени Зеленської. Перелік також був переданий для ротації в ЄМС.
Нагадаємо, Європейська мовна спілка (European Broadcasting Union) — найбільша у світі професійна асоціація телерадіомовників, яка налічує 116 організацій у 56 країнах. ЄМС є організатором міжнародних телевізійних конкурсів, зокрема Євробачення, а також виступає розпорядником ліцензій на трансляцію чемпіонатів світу з футболу, турнірів УЄФА (Ліга чемпіонів, Ліга Європи, Суперкубок УЄФА, Чемпіонат Європи з футболу), зимових та літніх Олімпійських ігор, ралі «Дакар» й інших світових подій.
Український суспільний мовник — телерадіокомпанія Суспільне Мовлення — є членом організації.