Грудень 24, 2021
«Поки Бог не бачить» — прем’єра проєкту-розслідування на Суспільному про звірства у реабілітаційних закладах
У неділю, 26 грудня, о 13:30 на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного «Поки Бог не бачить».
Після виходу попереднього проєкту-розслідування «Бити. Молитися. Тримати», де журналісти викривають мережу реабілітаційних центрів, у яких панує жорстокість, до редакції розслідувань Суспільного мовника надійшли декілька повідомлень. До журналістів звернулася 65-річна Алла, за словами якої, у реабілітаційному центрі забили до смерті її сина. Згодом звернувся Вадим, який у такому ж закладі втратив брата. Обидві історії об’єднує релігійна організація «Нове покоління», з якою пов'язані ці реабілітаційні центри.
Читайте також: Прем’єра «Прозоро: про соціальне» — найважливіше про соціальну сферу на UA: ПЕРШИЙ
Під час розслідування журналісти натрапили на факти знущань, трудової експлуатації людей та вбивства, за які досі ніхто не поніс покарання. Тим часом центри продовжують свою діяльність.
«Цей проєкт особливий з багатьох причин. По-перше, в основі його історії, з якими прийшли наші глядачі. По-друге, ці історії, а також те, що знайшла Катерина Лихогляд, — вражає, шокує і змушує кулаки стискатись. Це детективно-драматична історія, яка не дає перевести подих», — каже Інна Білецька, шеф-редакторка, засновниця творчого об’єднання розслідування Суспільного мовника України
У свою чергу авторка проєкту Катерина Лихогляд зазначає, що робота над фільмом відкинула в атмосферу 90-х, де люди жили не завдяки, а всупереч.
«Це розслідування почалося з того, що нам написала жінка, в якої жорстоко вбили сина в реабілітаційному центрі. Її мотивація була надпотужною: “Я хочу, щоб всі знали, що відбувається в тих центрах, щоб ніхто не пережив того, що пережила я”.
Кожна документальна стрічка команди – про помилку системи, про тривалу хворобу. І ми завжди шукаємо ліки проти цієї хвороби. Утім, дуже важко було їх знайти під час роботи над фільмом “Поки Бог не бачить”. Бо тоді довелося б сказати: рецепт – нехай люди не будуть бідними. От такий вихід – настільки ж простий, наскільки і складний.
Трагічні історії людей, які ми розповіли, об’єднує спільний знаменник — бідність. Близько половини населення України живе за межею бідності. І саме вона — причина того, як множиться горе», — каже Катерина Лихогляд.
Зазначимо, цього року на телеканалі UA: ПЕРШИЙ вийшло п’ять проєктів власного виробництва: «Торговці мріями», «Продам роботу. Дорого», «Бити. Молитися. Тримати», «Хвиля» та «Зупини мене, якщо зможеш».