Грудень 10, 2021
У Стенфордському університеті показали серіал Суспільного «Колапс: як українці зруйнували імперію зла»
У Стенфордському університеті (США) у межах конференції «Демократія в Україні через 30 років після розпаду Радянського Союзу» 8 грудня відбувся спеціальний показ документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла». Захід був присвячений 30-й річниці припинення існування СРСР та здобуття Україною незалежності. Серед присутніх були такі міжнародні знаменитості, як історик та політолог Френсіс Фукуяма, історик Норман Наймарк, колишня заступниця генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер.
Читайте також: «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — дивіться всі серії онлайн
«Після політичних змін у 1990-х роках демократія, здавалося, нарешті взяла гору, однак через тридцять років вона опинилася під загрозою у всьому світі, оскільки кілька традиційно демократичних країн стали жертвами повернення до авторитаризму. Політичний ландшафт назавжди змінився 1 грудня 1991 року, коли Україна провела референдум за незалежність і вихід з Радянського Союзу, заручившись переважною підтримкою десятків мільйонів її громадян. Це був переломний момент, який проклав шлях до підписання Біловезьких угод 8 грудня 1991 року та остаточного розпаду СРСР», — йдеться на офіційному ресурсі Стенфордського університету.
В одній з панелей заходу, яку модерувала очільниця Української служби «Голосу Америки» Мирослава Ґонґадзе, взяли участь політолог Френсіс Фукуяма, історик, професор Стенфордського університету Норман Наймарк, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.
Серіал на конференції представили: доцентка кафедри історії та політології Western University Canada Марта Дичок, яка стала однією з героїнь серіалу; професор історії України, директор Українського науково-дослідного інституту Гарвардського університету та один з учасників проєкту Сергій Плохій; сценарист серіалу, історик, Олександр Зінченко та продюсер проєкту, член правління Суспільного мовлення Ярослав Лодигін.
За словами Мирослави Ґонґадзе, у світі сьогодні спостерігається демократичне падіння, а Україна чи не єдина країна на пострадянському просторі, яка змогла зберегти демократію і мирну передачу влади.
«Демократична Україна водночас є загрозою для авторитарних режимів у Росії та Білорусі. В умовах гібридної війни Росії проти демократії у регіоні й у світі дуже важливо, щоб Україна вистояла як демократія, і для цього потрібна відданість та допомога Заходу.
Фільм «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» дає чітке розуміння і достовірні факти про те, як відбувалася боротьба за незалежність і демократію в Україні. Дуже важливо, щоб світ це знав і розумів, і цей показ у Стенфорді допоміг не лише продемонструвати якісну роботу продюсерів серіалу й українського суспільного мовника, він відкрив очі та показав унікальні кадри початку демократичного розвитку в Україні», — зазначає Мирослава Ґонґадзе.
Ярослав Лодигін розповів про вплив для України таких заходів у Стенфорді:
«У політичному контексті вагомо, що цей захід відбувся у Стенфордському університеті, бо українських заходів тут відбувається набагато менше, ніж заходів інших держав. Присутні на перегляді нашого документального серіалу учасники дивилися з величезною цікавістю і ставили запитання. Зокрема Норман Наймарк спитав, яка ж була реакція на серіал “Колапс” в Україні. Я розповів, що була схвальна реакція, лише поодинокі голоси вказували на надмірну патріотичність цього фільму», — поділився Ярослав Лодигін.
Також на заході Олександр Зінченко та Ярослав Лодигін проанонсували роботу над новими документальними проєктами про династію Гіреїв, а також документальний серіал про Голодомор.
Нагадаємо, телевізійна прем’єра документального серіалу про український погляд на розпад СРСР і здобуття Україною незалежності відбулася 23 і 24 серпня цього року. На телеканалі UA: ПЕРШИЙ переглянули понад 2 мільйони 100 тисяч глядачів (аудиторія 4+, вся Україна)*. Виробництвом документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» на замовлення та за сценарієм Суспільного мовника займалася команда кінематографістів-документалістів з Esse Production House.