Новини компанії

Листопад 08, 2021

XXI Радіодиктант національної єдності: як команда Суспільного щоденно тренує українську мову

9 листопада тисячі людей о 10:00 за київським часом писатимуть XXI Радіодиктант національної єдності. За нагоди команда Суспільного мовника — журналісти, теле- та радіоведучі — розповіли, що найчастіше доводиться перевіряти в словниках, яке нове слово нещодавно для себе відкрили та чи мають улюблене.

Наймасовіший щорічний осінній флешмоб до Дня української писемності та мови транслюватимуть відразу декілька платформ Суспільного: Українське радіо, Радіо Культура, телеканал UA: ПЕРШИЙ, а також на ютуб-каналі та фейсбук-сторінці UA: ПЕРШИЙ.

Читайте також: Радіодиктант національної єдності 2021: офіційні правила участі

Правило/слово, яке найчастіше перевіряєте в словнику

  • «Мабуть, зараз усі згадають «КФПТХ» — «КаФе “ПТаХ”». Єдине, що мене завжди вибішує останнім часом, — це в гугл-документах, коли ти працюєш, слово «свящеННик», яке нарешті стало з подвоєнням, постійно виправляє «свящеНик». І якщо ти не додивився, відправляєш текст, тобі пишуть: «У 2019 році в правописі подвоєння». І ти такий: «Та знаю!». Тому, мабуть, ось ці найчастіше»,Віктор Дяченко, ведучий ранкового міжрегіонального шоу «Ранок на Суспільному». 

  • «Найчастіше я перевіряю себе за наголосами, і найчастіше — це дієслівні наголоси, от звЕрнеться чи звернЕться. Це для мене завжди проблема і я завжди перевіряю, він звернЕться, насправді. Або ще — я підУ, а ти пІдеш? І оці наголоси, розумієте, я їх забуваю і перевіряю», — Інна Москвіна, ведуча соціального токшоу «По-людськи».

Читайте також: Як Юрій Андрухович готується до 21-го Радіодиктанту національної єдності

Українське слово, яке нещодавно для себе відкрили

  • «Відкрила нещодавно слово «рахманний» — це тихий, спокійний. Поки я його не використовувала ще в радійній роботі, але думаю, що буду. А взагалі наша мова настільки барвиста, колоритна. І треба більше читати, дізнаватися нових слів, аби збагачувати нашу мову», — Cвітлана Мялик, ведуча Українського радіо. 

  • «Колись запам’ятала такий вислів. Він дуже атмосферний. Це, до речі, вислів, який стосується нинішньої погоди, осінньо-зимового періоду. «Впіймати дрижаки» — це тремтіти від холоду. І коли мені це сказали, я думала, мені або почулося, або ви щось не те маєте на увазі. Здавалося, що тебе хочуть звинуватити в чомусь. Але це просто тремтіння від холоду», — Світлана Стеценко, ведуча ранкового міжрегіонального шоу «Ранок на Суспільному».

Читайте також: Радіодиктант єдності, або Чому сьогодні модно писати грамотно

Улюблене українське слово 

  • «Та всі слова. «Розмаїття», наприклад. Мені такі слова подобаються, де букви «ї», «я»  — «майорить», «мрія»», — Женя Руденко, відеограф Суспільного.

  • ««Євробачення». Тому що у мене на лобі написано «Євробачення». Взагалі коли ти приїжджаєш на офіційний конкурс, там завжди іноземці дивуються, що українською мовою слово «Євробачення» звучить саме як «Євробачення». Це завжди їх дивує чомусь. Тому що це класна співзвучність літер», — Анна Тульєва, ведуча влогів про Євробачення.

Читайте також: Радіодиктант національної єдності на Суспільному: пишемо разом 9 листопада

Улюблений фільм/мультфільм в українському дубляжі

  • «Для мене неперевершеним залишається серіал «Альф», який був одним з перших продубльований українською мовою. Фраза Альфа «Скигленням з’їденого не повернеш» для мене запам’яталася на все життя», — Ігор Шавро, ведучий інформаційно-аналітичної програми «Прозоро: про актуальне»

  • ««Дуже погані матусі». Була така американська комедія. Чогось так згадав, шикарний просто переклад. Причому з такими нюансами, коли не тільки слова перекладають, але й цілими фразами й вставляють елементи з нашого побуту, які американському чи російському глядачу будуть незрозумілі, тільки українському. Це дуже круто», — Юрій Табаченко, виконавчий продюсер Українського радіо.

Розкажіть нам, як ви готуєтеся до диктанту в соцмережах: опублікуйте фото або текст із гештегом #радіодиктант2021.

Зазначимо, Радіодиктант національної єдності — наймасовіший осінній флешмоб, який щорічно проводиться Українським радіо до Дня української писемності та мови.

Минулого року Всеукраїнський радіодиктант національної єдності писали понад півмільйона осіб на всіх шести континентах, включно з ученими на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Понад 15 тисяч листів з написаним текстом диктанту надійшло на перевірку до Українського радіо. А слово «Радіодиктант» стало найпопулярнішим пошуковим запитом в українському сегменті Google за 9 листопада 2020 року.