Новини компанії

Липень 23, 2021

Невідома історія Чорнобильської зони: фільм-дослідження «Поліські тенета» вийде на Суспільному

Невдовзі глядачі регіональних телеканалів Суспільного побачать документальний фільм про життя людей у Чорнобильській зоні — «Поліські тенета». Цей проєкт став одним із переможців відкритого конкурсу «Створюй із Суспільним».

Документальна стрічка «Поліські тенета» розповідає про маловідоме селище міського типу в зоні відчуження — Поліське. Радянська влада покинула його жителів сам на сам із радіаційною загрозою після вибуху на ЧАЕС. У 1986 році Поліське не увійшло до 30-кілометрової зони відчуження, а виселяти людей із забрудненого селища почали лиш на початку 90-х. Чому так сталося, досліджувала команда фільму — студія DocNoteFilms

Читайте також: На конкурсі «Створюй із Суспільним» для реалізації у 2021 відібрали 29 проєктів, ще 39 — у довгому списку

«Тодішня влада намагалася всіляко прикрити цей злочин проти людства. Ми розповідаємо історію Поліського, а герої нашого фільму — це переселенці, двоє самоселів, які все ще мешкають у цьому селищі, історики, екологи, радіоекологи й ті, хто може розповісти, яким було Поліське до аварії на ЧАЕС, під час аварії і яким стало після», — каже продюсер стрічки Сергій Малярчук

«Ідея створити фільм про Поліське виникла ще у 2018 році, коли я разом з режисером проєкту Костянтином Кляцкіним їхав через околиці цього містечка, так званою транзитною дорогою, що дозволяє без спеціального дозволу перетнути зону відчуження з Києва в напрямку Овруча і Мінська. 

Почавши вивчати документи оперативної групи ЦК КПУ й архівні документи КДБ УРСР, я був вражений драматичною історією селища та його мешканців, яких радянська влада обманом і залякуванням залишила жити на забрудненій радіонуклідами території. Суть історії виникнення та занепаду Поліського мені здалася дуже універсальною й актуальною, особливо тепер — коли суспільство набагато краще розуміє цінність особистої свободи, свободи слова та локальної історії», — розповів Павло Липа, автор ідеї фільму, оператор-постановник.

Читайте також: «Горів не блок» — документальний фільм про зародження екоруху в Україні у серіалі «НАШІ 30»

Рівень радіації у селищі подекуди залишається високим. Аби розповісти телеглядачам історію Поліського та показати свідчення очевидців аварії, знімальна група проєкту працювала з дозиметром та часовими обмеженнями.

«Фактично, ми могли знімати тільки протягом 8-9 годин, що для документального кіно є своєрідним викликом. Дещо спрощувала завдання натура — самі будинки та вулиці містечка. Адже коли знаєш драматичний контекст, візуальний образ виникає абсолютно невимушено. І я сподіваюся, що, переглянувши наш фільм, глядач зможе так само глибоко пережити історію Поліського, як і ми», — каже Павло Липа.

Команді фільму вдалося відшукати в архівах, зокрема й у приватних, унікальні кадри Поліського ще до катастрофи. Раніше там проживало близько 12 тисяч людей. Тепер селище нагадує руїну. 

«Ми провели велику роботу з архівами й віднайшли та реставрували чимало документальної хроніки. Деякі хронікальні кадри з приватних колекцій першими й уперше побачать телеглядачі Суспільного», — розповів Сергій Малярчук

«Я пам'ятаю той момент на захисті проєктів, коли команда почала описувати словами картинку, яку побачить глядач: дерева, що проростають крізь будинки, дороги, на які заповзла земля... Я побувала в Поліському незадовго до того, і ті моторошні описи бачила на власні очі. Я вдячна команді, що вони взялись розповісти цю історію і дуже сподіваюся, що її почують», — розповіла генеральна продюсерка регіонального мовлення Суспільного Марія Фрей

«Створюй із Суспільним» — це програма співпраці із Суспільним мовником для продакшенів на умовах аутсорсу, відкритий відбір творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах Суспільне мовлення. Для виробництва і трансляції на регіональних телеканалах Суспільного мовника у 2021 році відібрали 68 проєктів. З них 39 увійшли до довгого списку. 

Місцеві Суспільні телерадіокомпанії разом із загальнонаціональними телеканалами UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й каналами Суспільного радіо (Українське радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура) входять до мережі найбільшого незалежного медіа в Україні — Суспільне мовлення.