Новини компанії

Травень 21, 2021

Мирослава Барчук стала лауреаткою Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021

Лауреаткою Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021 року стала Мирослава Барчук. Про це було оголошено 21 травня під час церемонії нагородження, яке відбулося у прямому ефірі  на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА. Захід відбувся у Національному музеї Тараса Шевченка. 

Читайте також: Дніпровський Художній музей у програмі «Ідемо в музей» на UA: КУЛЬТУРА

«Спасибі вам! Я почну з того, що для мене ця премія — це найважливіше професійне визнання, яке тільки може бути. І з огляду на людину, чиє ім'я носить ця премія, і з огляду на лауреатів минулих років — Вахтанґа Кіпіані й Павла Казаріна, — розпочала свою промову Мирославав Барчук. — І з огляду на фіналістів цього року — Марічки Паплаускайте і Бориса Давиденка, працю яких я дуже шаную. Мирослава Ґонґадзе почала говорити про нашу зустріч з Ґією Ґонґадзе. Ми познайомилися з ним коли фактично ще були підлітками. В нашу першу зустріч він витягнув з кишені пошарпаний синьо-жовтий прапор (це було після фестивалю "Червона рута" в 1989 році) і каже: "Уявляєте, міліція в Чернівцях не посміла в мене цей прапор забрати, і це прорив — згадаєте мої слова — це була наша перемога". 

Вже тоді я зрозуміла, наскільки це пристрасна людина, наскільки це максималістична людина, наскільки він не боїться пафосу. Він ніколи не боявся пафосу. І тоді, коли це було модно — наприкінці 1980-х і потім, коли це стало немодно — наприкінці 1990-х. Він не боявся казати "моя рідна земля", "цінності, які я буду відстоювати до смерті". Він не боявся казати "я грузин, але я помру за цю державу" — Україну. Мене завжди вражала оця його пристрасть, навіть одержимість, я б сказала. В хорошому розумінні цього слова. 

Повірте, я дуже часто в професії та в житті спираюсь на цю його одержимість, коли стикаюся з моральним нейтралітетом, нерозрізненням добра і зла в медіасередовищі або суспільстві. Чому я це кажу — тому, що мало в якій професії треба так часто робити моральний вибір, як в нашій. Морально-етичний вибір. Мало в якій професії можна так масштабно відстоювати право і справедливість, і навпаки — настільки масштабно ретранслювати брехню. Мало яка професія дає можливість створювати відчуття спільності, уявлення спільнот про себе, об’єднувати людей в цих спільнотах, створювати відчуття співпричетності, і навпаки — розколювати суспільство, отруювати свідомість мільйонів людей. 

Тому сьогодні, в день народження Ґії, я хочу сказати в його стилі, в його риториці: є речі, які ми не маємо права і ніколи не повинні толерувати й миритися з ними — це безчестя, брехня, приниження людської гідності й ганьба. Ми не повинні миритися з цим ні за гроші, ні за славу, ні за те, щоб посидіти в кадрі. Тому наша власна позиція незримо творить у наших глядачів та слухачів відчуття їхнього залізобетонного права мати власну позицію, мати гідність і мати правду. Я ще раз дякую шановній Капітулі за довіру. Повірте, це для мене не лише велика честь, а й велике зобов’язання. Спасибі вам».

Мирослава Барчук  — журналістка, телеведуча. У професії з середини 1990-х років. Працювала на «5 каналі», ТВі, «Еспресо», була редакторкою журналу Welcome to Ukraine. Нині є ведучою суспільно-політичного токшоу «Зворотний відлік» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ

Ведучими церемонії стали головний редактор дирекції телебачення Суспільного мовлення й голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров та журналістка, ведуча проєкту «Суспільна студія» на телеканалі UA: ПЕРШИЙ Ольга Сніцарчук.

Цьогоріч до короткого списку номінантів входили: Мирослава Барчук, Борис Давиденко, Марічка Паплаускайте. 

UA: Суспільне мовлення є генеральним медіапартнером Премії імені Георгія Ґонґадзе.

Премія імені Георгія Ґонґадзе — нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників Києво-Могилянської бізнес-школи, Києво-Могилянською бізнес-школою та виданням «Українська правда».

Нагадаємо, лауреатом Премії Георгія Ґонґадзе у 2020 році став ведучий токшоу «Зворотний відлік» на UA: ПЕРШИЙ Павло Казарін. Першим лауреатом Премії 2019 року став засновник «Історичної правди» Вахтанґ Кіпіані.

Фото — Артем Галкін