Новини компанії

Листопад 03, 2020

«Активізація з Людмилою Тягнирядно»: три роки в ефірі UA: Українське радіо та UA: Радіо Культура

Три роки тому на UA: Українське радіо стартувала програма про діяльність громадських організацій та ініціатив, які змінюють свої громади й Україну в цілому. Це досі єдина тематична програма про розвиток громадянського суспільства на радіо. На ваш погляд, якими були ці три роки? 

— У кожній демократичній країні є відсоток активних громадян, які впливають на зміни. Саме вони в часи криз і пертурбацій не стоять осторонь процесів, беруть на себе відповідальність за просування змін та впровадження реформ. У післяреволюційний період таких людей стало значно більше. Вони почали об’єднуватися в організації, коаліції. Голос українського громадянського суспільства стало чутно. Щоб показати громадянам, як можна самим долучитися до змін, не чекати, поки влада щось зробить для них, я створила програму «Активізація», сама назва якої є закликом не бути байдужим, активізуватися й щось робити. Протягом трьох років гостями програми були активісти, які допомагають медикам, військовим, людям з інвалідністю, дітям. Були й ті, хто впроваджує реформи, створює ОСББ, піклується про тварин та довкілля, захищає кордони, просуває інновації і технології, навчає інших. Усі ці історії не просто надихають, вони активізують інших громадян, спонукають їх бути відповідальними та свідомими.

Читайте також: Наймасштабніша подія осені: Радіодиктант національної єдності на Суспільному відбудеться з нововведеннями

Яких результатів удалося досягти за цей час?

— Мені здається, що громадський сектор став більш впливовим та видимим. Звісно, можна почути негативні відгуки про активістів, але це частина інформаційної війни, а не реальність. Вплив дає змогу достукатися до влади й почати діалог. Крім того, у програмі лунали нетривіальні, іноді гострі теми для суспільства. Порушення їх у прямих ефірах підіймало тему на вищий рівень, питанням починали перейматися люди, які мають вплив на розв’язання проблеми. Також однією з функцій програми є просвітництво. Шквал дзвінків під час прямих ефірів свідчить про актуальність тем і їхню важливість для слухачів.

 

Як ви гадаєте, чи чути голос громадського сектору в нашій країні? Що варто зробити, аби він звучав гучніше? 

— Чути лише у випадку, коли кілька потужних громадських організацій об’єднуються задля вирішення проблеми. Самотужки досить складно впливати на довгострокові зміни. Нині відбувається активна дискредитаційна кампанія проти певних антикорупційних активістів. Час від часу ми бачимо новини про напади на громадських активістів, ба навіть — про вбивства. Жахливо усвідомлювати, що іноді проактивність може коштувати життя. Аби захистити одне одного, аби й надалі впроваджувати проєкти, які вирішують проблеми громади, активісти мають консолідуватися. А медіа зі свого боку мають підтримувати їх інформаційно, навіть якщо хтось вважатиме, що це нерейтингові теми.

Читайте також: Радіодиктант національної єдності: офіційні правила участі

Які теми ви вважаєте незручними чи недоречними для своєї програми? 

— Недоречними для програми «Активізація» є теми, які порушують права людини, принижують людську гідність, дискримінують за статтю чи світоглядом, пропагують насилля або агресію. Також я уважно обираю гостей програми. Іноді активісти роблять хороші справи, проте є нетерпимими й нетолерантними до інших, не готові чути протилежну думку. Тоді гостями програми стають інші активісти — їхні колеги.

Як можна потрапити у ваш фокус? Що потрібно зробити ГО, щоб ви запросили їх на ефір?

— Я обираю громадських активістів і їхні проєкти чи ініціативи відповідно до суспільного запиту, впливу на життя громадян та важливості теми. Іноді проєкти можуть бути цікавими, проте маленькими. А ми все-таки як Суспільний мовник маємо задовольняти інформаційні запити великої аудиторії. Тому я обираю ініціативи, які є масштабними, які порушують суспільні проблеми й шукають варіанти їх розв’язання. Передусім тема має бути актуальною, цікавою для великої аудиторії, кожен слухач має знайти себе в ній, а також надихнутися. Тобто після ефіру людина має відчути приплив сил, бажання бути активною і небайдужою.

 

Про плани на новий сезон. Яким ви бачите майбутнє програми?

— Карантин зробив певні корективи в планах цього сезону програми. Хотілося розширити географію тем, поїхати до регіонів і побачити, чим живуть та за що борються тамтешні активісти. Проте поки що ця ідея в планах. Наразі думаю над розширенням спектра тем, висвітленням досвіду впровадження змін громадськими організаціями у світі, а також шукаю нові ініціативи й організації, які працюють із непересічними темами.

Слухайте програму «Активізація» щосереди на UA: Українське радіо о 16:10 та на UA: Радіо Культура.