Жовтень 28, 2020
Моніторинг ОБСЄ: UA: ПЕРШИЙ — найбільш нейтрально висвітлив вибори
Під час підготовки до місцевих виборів, що відбулися в жовтні, лише суспільний телеканал UA: ПЕРШИЙ забезпечив найбільш нейтральне висвітлення новин та досяг рівного висвітлення різних політичних сил.
Читайте також: Суспільне Новини не публікує замовних політичних матеріалів — ІМІ
Про це йдеться в моніторингу ЗМІ від ОМСВ БДІПЛ (Обмежена місія зі спостереження за виборами Бюро демократичних інститутів та прав людини)*. Моніторинг новинних програм здійснили в прайм-тайм (з 17:00 до 00:00) на національному рівні та регіональних каналах. Також моніторили виборчий контент в онлайн-ЗМІ й соцмережах.
За даними моніторингу приватні медіа не впоралися із завданням щодо неупередженого та збалансованого висвітлення учасників виборчих перегонів, що позбавило виборців змоги зробити повністю інформований вибір. Усі національні приватні й регіональні канали, крім Суспільного, присвятили більшість ефірного часу позитивному висвітленню тих політичних сил, що пов'язані або безпосередньо належать власникам телеканалів:
- UA: ПЕРШИЙ — суспільний канал, найбільш нейтральне висвітлення;
- канал «1+1» — здебільшого позитивно висвітлював партію «За майбутнє», пов'язану з Ігорем Коломойським (17% новинних програм, тимчасом як висвітлення інших партій становило від 1 до 7%);
- канал «NewsOne» — партію «Опозиційна платформа — за життя», пов'язану з Віктором Медведчуком (49%);
- канал «Україна 24» віддав 12% ефірного часу партії «Слуга народу» та 11% — «Радикальній партії» Олега Ляшка, яку підтримує Рінат Ахметов, і лише від 1 до 4% — на висвітлення інших партій;
- телеканал «Прямий» віддав переважну кількість ефірного часу партії «Європейська солідарність», лідером якої є Петро Порошенко (57%).
У висновках моніторингу йдеться, що така ситуація зумовлена тим, що українське медійне середовище як на національному, так і на регіональному рівнях характеризується високою концентрацією політично контрольованих ЗМІ в приватній власності. Це підриває загальну довіру до ЗМІ та сприяє політичній поляризації інформації.