Вересень 18, 2017
Експерти StopFake проведуть тренінги для фахівців регіональних філій Суспільного
Починаючи з липня, для фахівців суспільно-політичного напряму всіх філій Національної суспільної телерадіокомпанії України проводиться навчання під керівництвом члена правління Романа Вінтоніва. Другий етап навчання стартує з 20 вересня і проходитиме у форматі дводенних тренінгів в регіональних відділеннях Суспільного за підтримки Академії суспільного мовлення та за сприяння Deutsche Welle Akademie.
Разом із командою Романа Вінтоніва програму цього циклу тренінгів розробляли досвідчені тренери проекту StopFake.org, викладачі Могилянської школи журналістики Олексій Набожняк та Михайло Кольцов. Для співробітників Суспільного під час першого дня тренінгу вони розкриватимуть тему факт-чекінгу – перевірки достовірності фактів та верифікації інформації. А також запропонують конкретні інструменти для покращення якості контенту. Другий день навчання буде практичним, його модеруватиме менеджерка суспільно-політичного напряму ПАТ "НСТУ" Марія Фрей.
Марія Фрей – менеджерка суспільно-політичного напряму ПАТ "НСТУ"
Щоб досягти нашої найбільш амбітної мети – створення професійних команд суспільно-політичного напряму – на старті нам довелося багато слухати. Слухати про проблеми, що накопичувалися десятиліттями, про відсутність доступу до нових знань, про складнощі співпраці між самими філіями. На основі почутого, а також наших спостережень, ми розробили план роботи з філіями на рік, починаючи із червня 2017 року і до червня 2018-го. Цей план полягає в щоденному обміні інформацією, у спільному навчанні і роботі над помилками. 20 і 21 вересня ми продовжимо роботу в Луцьку разом із командами з Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської та Луцької філій. Допомогти в осучасненні знань працівників на цьому етапі виявили бажання фахівці, які не тільки мають багаторічний досвід у цій галузі, а й поділяють цінності Суспільного. Так до місії суспільно-політичного напряму долучилися Олексій Набожняк і Михайло Кольцов. Разом із ними ми створили програму навчання, яка полягає в отриманні інформації безпосередньо під час тренінгів, циклу онлайн-навчання і практики. Про особливості першого дня краще розкажуть тренери, а ось про другий день більше знаю я. Отже, другий день ми вирішили цілком і повністю присвятити практиці, щоб уникнути "ілюзії розуміння" нової інформації. Протягом 8 робочих годин ми створимо і пропрацюємо концепції близько двох десятків програм, які згодом зможуть втілити колеги в регіонах.
Олексій Набожняк – старший викладач Могилянської школи журналістики, тренер StopFake.org
Оскільки зараз регіональна мережа Суспільного переживає перехідний період, у тому числі й кадровий, важливо "звірити годинники" й переконатися, що на цьому етапі всі учасники процесу однаково розуміють цінності та принципи, на яких будується суспільне мовлення в Україні: незаангажованість, компетентність, відповідальність тощо.
Отож на цих тренінгах ми говоритимемо про актуальність тем, про підбір експертів, про перевірку фактів і можливості маніпуляцій у офіційних повідомленнях й особливо у інтернет-просторі. Спробуємо охопити і теми про те, як не дати залучити себе до чужої інформаційної кампанії, та як не стати джерелом розповсюдження фейків.
Із організаторами ми говорили про те, що регіональні філії мають великий потенціал, який досі ніхто не намагався розкрити. І мені імпонує, що нинішнє керівництво НСТУ дає цим редакціям простір для експериментів, а також відкриває можливості для професійного зростання у вигляді таких та багатьох інших тренінгів.
Михайло Кольцов – медіа-аналітик, викладач Києво-Могилянської академії та Могилянської Школи журналістики, а також тренер DW Akademie та Stopfake.org
Ми орієнтуємося на те, щоб навчити співробітників Суспільного знаходити новинний матеріал на регіональному та національному рівнях, працювати з різними джерелами, особливо з базами даних, а також – оцінювати достовірність джерел й перевіряти їхню якість. Адже ці теми є базовими для журналіста. До того ж в останні роки модель перевірки достовірності інформації стала складнішою, бо швидкість її передачі та основні джерела стали іншими. Наприклад, все більше новинного контенту споживається через платформи соціальних мереж. Тож для журналістів критично важливо вміти швидко перевіряти інформацію на повноту і достовірність.
Те, що реформа почалась саме з навчання, на мою думку, є свідченням того, що Суспільне розглядає своїх співробітників як ключовий ресурс в цьому процесі.
Нагадаємо, що загалом програма навчання фахівців суспільно-політичного напряму Суспільного триватиме до червня наступного року. Як підсумок, кожна філія матиме сформовану команду цього напряму, яка вироблятиме якісний продукт. На поточному етапі навчання команди філій працюватимуть над змістовою складовою контенту, зокрема почнуть розробляти і втілювати нові проекти. Протягом листопада, грудня й січня здійснюватиметься моніторинг і аналіз цих проектів. А наступним етапом навчання для фахівців суспільно-політичного напряму філій НСТУ стануть тренінги стосовно якості форми розроблених проектів. Вони проходитимуть в регіонах у лютому й березні.
Фото – з особистих аккаунтів у Facebook.