Новини компанії

Липень 09, 2020

Повертаємо повагу до інституту виборів — Суспільне підтримує проєкт Руху ЧЕСНО

Триває підготовка до відкриття виставки «Музей виборчого трешу», де представлять зразки підкупу виборців, політичної реклами та чорного піару від 90-х і донині. UA: Суспільне мовлення — інформаційний партнер проєкту.

«Музей виборчого трешу» — виставка, організована ЧЕСНО спільно із Національним музеєм історії України та спецпроєктом «Вибори вибори» у Києві влітку 2019 року. У 2020 році оновлену експозицію презентують у приміщеннях філій Суспільного в Одесі, Харкові, Сумах, Черкасах, Житомирі, Кропивницькому, Херсоні та Чернівцях

Читайте також: Четвірка ведучих «Ранку на Суспільному»: хто вони?

«Глядачі побачать концентроване виборче сміття. Інструменти, завдяки яким політики отримують голоси і це зовсім не програми, досвід і вже втілені проєкти, а гречка, подарунки та обіцянки», — каже Віта Думанська, координаторка Руху ЧЕСНО.

Поповнити колекцію експонатів може кожен. Детальну інформацію про відправлення матеріалів можна отримати на сторінці музею у фейсбуці. Тих, хто має атрибути з виборчих кампаній різних років, просять також приносити їх на філії Суспільного, де запланована експозиція.

«Нам навіть вдалося знайти раритетну річ — аптечку, брендовану кандидатом-мажоритарником. Це коробочка, в якій зібрані прості ліки, є навіть настоянка глоду, — розповіла продюсерка Суспільного Харкова Ганна Силаєва. — Загалом, підкуп виборців — питання, актуальне для всієї України. І я переконана, що «виховувати» треба не кандидатів, не політичні партії, а, власне, виборців. Тож, ця виставка — для них. А ще мені подобається  формат ідеї:  за формою — розважальний, а за змістом — такий, що змусить людей думати, аналізувати».

Керівники філій Суспільного підтримали ініціативу створити «Музей виборчого трешу» та надати приміщення для виставки. 

«Просвітництво є однією із місій Суспільного мовника, — каже продюсерка Кропивницької філії Суспільного Олена Кваша. — Для її реалізації можна і потрібно використовувати не тільки ефір, а всі платформи й навіть реальний простір. Тому наш офіс в центрі стане таким простором для просвіти з питань культури та традицій політичної агітації в Україні та на Кіровоградщині. Також плануємо лекції про передвиборчу агітацію, політичну рекламу, джинсу та про перші вибори в незалежній Україні».

«Мені хочеться, аби люди розуміли, що перерізання стрічок й відкриття фонтанів, концерти за сприяння учасників перегонів, організація екскурсій для пенсіонерів та інше — не від бажання зробити наше життя краще, це — один з варіантів підкупу виборців. І прикро, що частина суспільства це сприймає за належне. Відтак, не зайвим буде про це нагадати напередодні місцевих виборів», — зазначає продюсерка Черкаської філії Суспільного Олена Баніна

«Вибори – це доволі складний і водночас важливий політичний процес, який визначає траєкторію руху країни на найближчі роки. Тому не дивно, що багато суб’єктів політики часто використовують непрозорі інструменти для того,  щоб врешті прийти до влади. Музей виборчого трешу — це так звана демонстрація отих «продуктів» непрозорості та недоброчесності, яку ми разом із ЧЕСНО  покажемо  нашим глядачам», — розповів продюсер Суспільного Буковини Максим Волошин.

Перелік експонатів — різноманітний. Відвідувачі побачать шкільне приладдя, парасольки, аптечки, концертні афіші, одяг та інші речі з брендуванням різних політичних партій.

«В епоху всеохоплюючого популізму та різноманіття інструментів підкупної політики, Суспільному вкрай важливо розповідати своїй аудиторії про всі ті засоби, які можуть використовувати кандидати під час виборчої кампанії, аби «купити» голос виборця. Разом з ЧЕСНО та, власне нашою аудиторією, ми прагнемо висміяти культ гречкосійства і повернути повагу до інституту виборів в Україні», — коментує Марія Фрей, генеральна продюсерка регіонального мовлення на Суспільному.

Дати старту виставки у регіонах України: 

  • 13 серпня — UA: ОДЕСА (Фонтанська дорога, 3);

  • 17 серпня — UA: ХАРКІВ (площа Свободи, 5);

  • 19 серпня — UA: СУМИ (вул. Петропавлівська, 125);

  • 21 серпня — UA: ЖИТОМИР (вул. Театральна, 7);

  • 25 серпня — UA: ЧЕРКАСИ (вул. Байди Вишневецького, 35/1);

  • 28 серпня — UA: КРОПИВНИЦЬКИЙ (площа Героїв Майдану, 1);

  • 31 серпня — UA: ХЕРСОН (вул. Перекопська, 10);

  • 3 вересня — UA: БУКОВИНА (вул. Братів Руснаків, 3).


Рух ЧЕСНО — ініціатива із прозорості та підзвітності політиків, що виникла у 2011 році. Сьогодні громадська організація «Рух ЧЕСНО» моніторить діяльність парламенту і місцевих рад, політичні фінанси та виборчий процес, а також втілює освітні проєкти.  
Проєкт «Музей виборчого трешу» втілює Рух ЧЕСНО разом із Суспільним за підтримки Програми МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні та Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.   

Фото Ганни Грабарської