Новини компанії

Червень 30, 2020

«Сто років ізоляції» — фільм про психіатрію в Україні

На тлі пандемії коронавірусу й світового карантину українська медицина переживає ще й трансформацію в межах реформи. Останнім часом прокотилася хвиля протестів працівників психлікарень й активістів проти закриття спеціалізованих закладів. Лікарі головної психіатричної лікарні Києва «Психіатрія» вийшли на протест через скорочення фінансування лікарні, яке передбачає другий етап медичної реформи.

Але чи багато ми знаємо, що саме відбувається в українській психіатрії?

Історія радянської каральної психіатрії розпочалася майже сто років тому 1921 року. Українська психіатрія, на жаль, досі не позбулася шлейфу радянської системи — дискримінаційної і руйнівної.

Читайте також: Справжнє обличчя війни у власному проєкті «На східному фронті» на UA: ПЕРШИЙ

Команда Суспільного підготувала фільм-розслідування «Сто років ізоляції», що показує зсередини систему психіатричних лікарень і психоневрологічних інтернатів — як це працює та який дає результат. Журналісти викривають головну причину тривалого перебування пацієнтів у психіатричних лікарнях, і пов’язана вона далеко не лише з піклуванням про людей із психічними захворюваннями. 

«Ми говоримо про систему, яка функціонує з позиції жертовного порятунку людей із психічними захворюваннями, а насправді є м’ясорубкою, яка зацікавлена у великій кількості хворих, які роками займали ліжка, забезпечуючи роботою персонал. Ідеться не про всі лікарні, але про значну їх частину. Ми переконані, що без змін у цій системі Україна ніколи не зможе називатися цивілізованою державою. Це історія про те, що кожен із нас може захворіти й опинитися в такому місці несвободи — за ґратами, у палаті на шістнадцять ліжок, із лазнею раз на десять днів, із ліками, які лише пришвидшують деградацію», — розповіла шефредакторка творчого об’єднання розслідувань на UA: ПЕРШИЙ, співавторка фільму Інна Білецька.

За дослідженнями Світового банку раз у житті психічне захворювання переносить кожен третій українець. Тож чи можемо ми й далі бути байдужими до того, що може зачепити нас самих чи наших рідних?

Дивіться 30 червня о 21:40 документальний фільм-розслідування «Сто років ізоляції» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ.