Березень 28, 2020
Офіс Ради Європи в Україні виступив із заявою на підтримку Суспільного мовника
Функціонування Суспільного мовника може опинитися під загрозою
У публічному просторі з'явилася інформація про наміри Кабінету Міністрів України скоротити фінансування Суспільного мовника на суму приблизно 480 млн грн. Цей захід запропонований для забезпечення економії коштів державного бюджету з метою подолання пандемії, спричиненої коронавірусом в Україні.
Хочемо нагадати, що Суспільний мовник є критично важливою демократичною інституцією, джерелом об’єктивної і збалансованої інформації. Роль суспільного мовника в часи кризи зростає, оскільки суспільство, зокрема й в Україні, довіряє незалежним та об’єктивним новинам.
Суспільний мовник в Україні у 2020 році недоотримав 300 млн грн запланованих коштів. Зменшення бюджету Суспільного ще майже на 480 млн грн, а також сплата державного боргу перед компанією «Євроньюз» у сумі майже 350 млн грн у сукупності призведуть до зменшення фінансування на 830 млн грн.
Рахунки Суспільного мовника досі залишаються під арештом через борг колишньої державної компанії перед Євроньюз і блокують ефективну роботу компанії та запуск нових проєктів.
Викликає стурбованість можливість повної зупинки роботи телерадіокомпанії, а це два національні телеканали, три національні радіоканали, а також діджитал-платформи та теле- й радіоканали в кожному регіоні країни.
Відповідно до стандартів Ради Європи (Рекомендацій КМ 1996 і 2012 рр. і Рекомендації ПАРЄ 2009 р.) фінансування суспільного мовника повинне бути достатнім для виконання його суспільної місії, передбачуваним та стабільним. Також з організаціями суспільного мовлення мають проводитися консультації щодо рівня фінансування, необхідного для виконання своєї місії та завдань, їхня думка має враховуватися у визначенні рівня фінансування.