Липень 12, 2024
Телепремʼєра вистави «Меланхолійний вальс» — на Суспільному
13 липня о 22:00 на телеканалі Суспільне Культура відбудеться прем’єра вистави Чернівецької обласної філармонії ім. Дмитра Гнатюка за новелою Ольги Кобилянської — «Меланхолійний вальс». Над записом телеверсії вистави працювала команда Суспільне Чернівці: режисерка Юлія Мілімонко, оператори Роман Пилатик, Василь Григоряк та Василь Ніколаїшин.
Читайте також: Суспільне інформаційно підтримає оновлений літературний фестиваль «Фронтера» в Луцьку
Команда розробила режисерську експлікацію, аби не втратити жодного акценту, важливого для сприйняття руху чи емоції. Разом з акторками, музикантками, режисеркою-постановницею, художником по світлу і звукорежисером Суспільне Чернівці зробили спеціальну репетицію, а наступного дня записали телеверсію.
Читайте також: На Радіо Культура відбудеться прем'єра аудіоверсії балету «Сойчине крило» Анатолія Кос-Анатольського
«Ми бачили захоплення глядачів, що переглянули прем’єрний показ у листопаді 2023 року. Люди наголошували, що Кобилянська нині зазвучала з новою силою. А ще ми почули щемливу історію появи цієї вистави, ось тоді й виникла ідея екранізувати “Меланхолійний вальс” у постановці Тетяни Воронової. Цією ідеєю ми поділися з Тетяною та артистами Чернівецької філармонії, які в одну мить її підхопили й підтримали. І ось нині ми готові представити цю роботу глядачам Суспільного», — каже лінійна продюсерка Суспільне Чернівці Олеся Жук.
Ідея створення вистави «Меланхолійний вальс» з’явилась у 2021 році. Режисерка-постановниця Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка Тетяна Воронова разом зі своїм чоловіком — азовцем В’ячеславом Родіоновим, на позивний Мандарин, музикантом-флейтистом, — розробляли партитуру, а в жовтні 2021 року представили цю виставу на квадрієнале у Львові. Подружжя планувало поставити виставу в різних містах України, та не судилося — почалося повномасштабне вторгнення і В'ячеслав Родіонов загинув.
Пізніше Тетяна Воронова у пам'ять про чоловіка разом із харківською художницею-сценографкою Любов'ю Душиною вирішила зреалізувати постановку вистави «Меланхолійний вальс» вже у Чернівцях. Прем'єра готувалась до ювілею Ольги Кобилянської.
У листопаді 2023-го автори задумалися над телеверсією. Тоді в ефірі Українського Радіо Чернівці Тетяна Воронова та заслужена артистка України, піаністка Лілія Холоменюк розповідали про підготовку до прем’єри вистави «Меланхолійний вальс» за участі провідних артистів філармонії.
Піаністка Ірина Козлова
Режисерка-постановниця Тетяна Воронова під час запису телеверсії вистави
Глядачі побачать історію життя трьох інтелектуалок, аристократок духу з високою метою в житті, які своїми думками та світовідчуттям «не вписувалися» у тогочасний маскулінний соціум.
«Можна говорити однозначно, що Ольга Кобилянська випередила свій час. Вона, як жінка, дуже непересічна особистість свого часу. Вона багато чого бачила: і те, коли розпочалася індустріалізація в Європі, коли жінки почали брати на себе важку фізичну працю й інше. Письменниця пояснювала доволі консервативному суспільству довкола себе принципи формування жінки, чому вона така, чому має право на реалізацію. І в контексті нашого часу дуже цікавий той факт, що зараз, коли війна, коли жінки в тилу, коли вивозять дітей, коли на фронті, коли 80% волонтерів усієї України — це жінки. Ми розуміємо цінність і вагу її, Жінки, яку дуже-дуже філігранно у цьому творі Ольга Кобилянська розбирає на прикладі трьох різних доль, трьох різних типів жіноцтва. Ви це побачите у виставі і візуально, і музично, бо кожна репрезентована певною музичною характеристикою», — зазначає Тетяна Воронова.
Головні ролі у телеверсії вистави виконують:
- Софія — Лілія Холоменюк, артистка академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка, заслужена артистка України;
- Ганнуся — Мар’яна Українець, артистка Буковинського ансамблю пісні і танцю Чернівецької філармонії;
- Мартуха — Світлана Матейчук, телеведуча.
Музичний супровід вистави здійснюють артистки Чернівецької філармонії:
- Уляна Русу (скрипка),
- Ірина Козлова (фортепіано).
У виставі звучать музичні твори композиторів ХІХ ст. сестер Мікулічі, Йоганна Себастьяна Баха, Фредеріка Шопена — твори, що становлять світову культурну спадщину.
Нагадаємо, усі верифіковані новини від команди Суспільного — на сайті Суспільне Новини. Про Чернівецьку область — у місцевому розділі сайту та в соцмережах Суспільне Чернівці:
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап.