Новини компанії

Жовтень 01, 2024

Що мені музика: прем’єра радіосеріалу Катрі Гончарук на Радіо Культура

У вівторок, 1 жовтня, на хвилях Радіо Культура до Міжнародного дня музики і до Дня захисників і захисниць України, стартує трисерійний радіодокументальний серіал «Що мені музика»

Випуски серіалу звучатимуть 1 жовтня о 14:00, 16:00 та 18:00 одразу після новин на Радіо Культура. Також радіосеріал можна буде почути 2, 3 і 4 жовтня о 17:00.

Проєкт «Що мені музика»* говорить про українську музичну спільноту, що згуртувалася заради перемоги України. Цей проєкт продовжує десятисерійний документальний проєкт «Музиканти і війна», акцентуючи нову тему — роль і значення наших рідних звукових ландшафтів.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному

У трисерійному радіосеріалі авторка та продюсерка Катря Гончарук зосереджує увагу на феномені музики під час війни: яке її місце у нових реаліях, як з її допомогою можна себе підтримати, та чим для нас є рідний звуковий ландшафт. До проєкту долучилися експерти, культурологи, музиканти та журналісти з регіональних філій Суспільного, які записали автентичні звуки українських міст і сіл.

«Цей проєкт зародився з численних розмов із друзями на тему: чи слухаєте ви зараз музику? Чимало моїх знайомих зізнаються, що рік після вторгнення нічого не могли слухати взагалі; зараз вони не мають натхнення шукати нові композиції. А якщо вже беруться слухати, то добирають плейліст ретельніше. Цей серіал — це і відповідь самій собі: що дає мені музика сьогодні. На моє переконання, це потужний канал комунікації із собою, і я б дуже хотіла, щоб українці та українки зберігали й плекали зв’язок із власним “Я” — через музику, книгу чи будь-що інше, що є для нас рятівним», — розповідає Катря Гончарук.

Читайте також: Стартував перший епізод «Інструкції. Смисл» із Прохаськом, Андруховичем і Тітовим

Перша серія є спробою усвідомити український аудіоландшафт під час війни, як учасника і свідка історичного процесу. Авторка проєкту разом із музичною культурологинею Анною Гадецькою досліджує, як змінилося наше звукове поле: чи хочеться нам тиші, або, можливо, навпаки, ми потребуємо музичного супроводу? У цьому епізоді окрему увагу приділено музикотерапії для військових. Разом із командою «Культурний десант» під час концерту в київському шпиталі обговорять, як музика допомагає відновлювати морально-психологічний стан ветеранів з посттравматичним стресовим розладом.

«Війна додала нам величезний звуковий простір, якого ніхто, звісно, ніколи не прагнув, але який тепер докорінно змінив усю нашу звукову картину. Певно, найбільше це зауважуєш, коли потрапляєш за кордон і чуєш сміттєвози, що нагадують звуки роботи ППО. Це дивне відчуття невідповідності, адже я розумію, що в цьому місці цього звуку не може бути. Або коли ми бачимо й чуємо літаки — тоді пригадуєш, що ці звуки можуть бути радісними, що вони можуть давати щось інше, ніж страх», — розповідає музична культурологиня Анна Гадецька.

Анна Гадецька. Автор фото — Костянтин Гомон

Читайте також: «Поклик Яру» — прем’єра ютуб-проєкту Суспільне Черкаси пам’яті Павла Наконечного

У другій серії йдеться про музику, що супроводжує найтрагічніші моменти війни, зокрема церемонії прощання із загиблими. У серії етномузикологиня Людмила Іваннікова розповідає про те, як прощалися з дисидентами та патріотами у радянську добу, і як героїв ховають сьогодні. На прикладі пісень та ритуалів у серіалі показано тяглість українських традицій вшанування пам’яті. Ця серія — данина пам’яті всіх загиблих за волю України, зокрема журналістки Суспільного, парамедикині «Госпітальєрів», Ірини (Чеки) Цибух.

Прощання з Іриною (Чекою) Цибух на Майдані Незалежності. 2 червня 2024 р.

Останній епізод проєкту фокусується на музиці, що народжується під звуки сирен. У третій серії слухачі зможуть простежити шлях симфонії українського композитора Золтана Алмаші та його твору «Переможна» — від перших репетицій до світової прем'єри. Композитор разом із диригентом Іваном Остаповичем докладно розбирають кожну ноту твору, а музиканти Луганського філармонійного оркестру, який нині базується у Львові, діляться своїми емоціями та враженнями від виконання цієї симфонії.

На прем'єрі симфонії «Переможна» Золтана Алмаші у Львівському органному залі. 18 лютого 2024 р. Автор фото — Євген Червоний

«Я переконаний, музика зараз неймовірно потрібна, вона є елементом боротьби. Люди частіше ходять на концерти, навіть на знак протесту. В Україні публіка наелектризована і вона прагне музики, я це бачу, відчуваю тих людей. І тому в мене є велика мотивація грати концерти, грати їх краще, писати музику кращу — величезна мотивація», — розповідає український композитор Золтан Алмаші.

Після прем'єри симфонії «Переможна». Зліва-направо: Тарас Демко, Іван Остапович, Золтан Алмаші, Катря Гончарук, Олексій Грицишин. Автор фото — Євген Червоний

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. В ефірі можна почути програми про актуальні культурні події України й світу, історичні рубрики та найкращі зразки класичної музики, улюблені літературні передачі — радіодетективи, радіодраму тощо. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.

Фото надані авторкою та продюсеркою проєкту «Що мені музика» Катрею Гончарук.