Новини компанії

Червень 20, 2024

Серіал «Дрони-камікадзе» від розслідувачів Суспільного: зброя, що змінює хід війни

Чому українцям досі доводиться скидатися на FPV-дрони? Яка ситуація з БПЛА у ворогів? Чому військові змушені перероблювати державні безпілотники? Розслідувачі Суспільного підготували трисерійний серіал «Дрони-камікадзе», у якому розкажуть про ситуацію з FPV-дронами камікадзе в Україні. 

Прем’єра епізодів серіалу відбудеться на ютуб-каналі Суспільне Новини

 • 23 червня — «Епізод 1.0 // Зброя в яку не вірили»;
 • 27 червня — «Епізод 2.0 // Ніхто до нас це не робив»;
 • 30 червня — «Епізод 3.0 // Коли донати стануть непотрібними».

З перших вуст про ситуацію в галузі розповіли посадовці, керівники благодійних фондів, військові. Зокрема серед них: Сергій Стерненко — волонтер, Марія Берлінська — засновниця проєкту «VICTORY DRONES», Тарас Чмут — директор благодійного фонду «Повернись живим», Олександр Борняков — заступник міністра цифрової трансформації, Швайгер — оператор FPV-дронів підрозділу «Signum» 93-ї ОМБр, Паха — командир відділення ударних дронів 5-ї ОШБр, Франик — командир роти БУБпАК 100-ї ОМБр.

Вперше в історії російсько-української війни кейс успішного застосування FPV-дрона на полі бою датується 2022 роком. Це зробив підрозділ «Signum» 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр».

«З часу першого успішного задокументованого застосування FPV-дрона камікадзе в російсько-українській війні минуло півтора року, коли ми взялися досліджувати цю тему. Ми їздили від підрозділу до підрозділу в пошуках дронів, які купують коштом державного бюджету, і не знаходили таких дронів. Все виглядало як тотальна зрада. За пів року ми не лише знайшли такі дрони, але й побачили, як змінилась ситуація з їхньою якістю. Спойлер: проблеми є, вони будуть, але зради немає. Такий контент потрібно дивитись, щоб не опускати руки», — розповідає шеф-редакторка редакції розслідувань та авторка документального серіалу Інна Білецька

Самого лише FPV-дрона не достатньо, аби успішно «відпрацювати» по ворогу. Щоб дрон-камікадзе піднявся в небо й долетів до цілі, необхідний пілот, якого навчать специфіки керування дроном; майстерня та інженер, який перевірить дрон і за необхідності його адаптує під умови й потреби підрозділу; ретранслятор і станція керування; дрон «Mavic» для супроводу й розвідки; транспорт і водій, який довезе екіпаж до позиції; «Starlink» для супутникового зв’язку й навігації дрона; планшет; радіозв’язок і ще багато іншого. 

«Наша надзадача полягала в тому, щоб максимально точно і зрозуміло показати, як працює ця непроста галузь, не видаючи при тому деталей, які міг би поцупити ворог (що, як відомо, краде все і звідусіль), — коментує режисер мінісеріалу Владислав Васильченко. — Завдяки донатам сфера дронів, і зокрема дронів-камікадзе, близька більшості українців, тому глядачам важливо розуміти, як це працює. Серіал розповість і покаже увесь шлях, від ідеї до нового роду військ, від донату до ураження дроном ворожої цілі на полі бою».

Також долучайтеся до збору Суспільного Мовлення разом із Фондом компетентної допомоги армії «Повернись живим», метою якого є акумулювання 3 мільйонів гривень для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗС України.

Над матеріалом працювали:

 • авторка — Інна Білецька;
 • редакторка — Алла Садовник;
 • режисер — Владислав Васильченко;
 • операторка-постановниця — Світлана Коваль;
 • режисер монтажу — Олександр Стратонов;
 • журналістки — Ганна Калаур, Наталія Стратонова;
 • композитор — Олександр Стратонов;
 • продюсерка — Ольга Татаренко;
 • юридична експертиза — Людмила Панкратова (ІРРП).

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.