Липень 16, 2024
Розслідувачі Суспільного продовжують навчати колег з регіональних хабів
Редакція розслідувань Суспільного 12 липня у Києві провела тренінг для майбутніх редакторок шести регіональних команд Суспільного, які у наступному році запускатимуть власні розслідувальні проєкти.
Читайте також: Навчання журналістів-розслідувачів: Суспільне підсилює цей напрям у хабах
Навчання відбувається в межах багаторічної співпраці Суспільного Мовлення зі Шведським радіо в рамках фінансування Sida*. Один із компонентів цієї співпраці — посилення регіональних команд Суспільного у сфері екологічних розслідувань.
На першому етапі навчання менторками стали представниці редакції розслідувань Суспільного: шеф-редакторка Інна Білецька, головна редакторка Алла Садовник та журналістка-розслідувачка Ганна Калаур.
Після трьох тижнів онлайн-лекцій Інна Білецька та Алла Садовник у Києві допомагали учасницям проєкту сформувати гіпотези майбутніх розслідувань та обрати інструменти, за допомогою яких вони збиратимуть інформацію.
«Дівчата обрали хороші та перспективні теми для майбутніх розслідувань. А головне — вони суспільно важливі й актуальні. Ми допомогли їм сформувати гіпотези, що дозволить їм чітко сконцентруватися на темі, а також підказали, які відкриті джерела інформації вони можуть використовувати у своїх розслідуваннях та якими інструментами користуватися. Нам важливо, щоб якісних розслідувань, особливо у регіонах, ставало більше», — розповідає Алла Садовник.
Наступні три тижні учасниць проєкту продовжать навчати онлайн менторки з редакції розслідувань Суспільного. Опісля відбудеться додаткове навчання від команди Шведського радіо.
«Завдяки цьому навчальному курсу наші редактори зможуть здобути знання й навички для проведення професійних і ґрунтовних розслідувань. Це важливий крок для підвищення якості журналістики та інформування громадськості, зокрема про екологічні проблеми у регіонах», — переконана Євгенія Гайфер, фахівчиня з адміністрування та супроводу виробництва лінійного контенту дирекції регіонального мовлення Суспільного.
Спецкореспондентка Суспільне Черкаси Марія Гаврилян поділилась враженнями від навчання:
«У моїй журналістській практиці мені не доводилось робити повноцінних класичних розслідувань. На тренінгах ми розпочали вивчати інструментарій, яким послуговуються мої колеги-розслідувачі. Їхня робота, якщо глянути зі сторони, має вигляд захопливих детективних історій. У той же час розумієш, яка це прискіплива до деталей, копітка і виснажлива праця. Але це та лепта, яку журналісти можуть і мусять внести у загальноукраїнську боротьбу із корупцією чи російськими ІПСО», — каже Марія Гаврилян.
Учасниця тренінгу, спецкореспондентка Суспільне Херсон Альона Мовчан каже, що можливість пройти безплатний курс із розслідувальної журналістики допоможе зробити якісні матеріали про проблеми регіону.
«Я завжди охоче хапаюсь за будь-яку можливість здобути нові знання. Тому досить часто вечорами слухаю тренінги та лекції, шукаю курси розвитку професійних навичок. Зараз українці мають неймовірну можливість — навчатися безкоштовно завдяки грантовій підтримці українських і закордонних партнерів, спонсорів, меценатів. І навчання, яке колись обходилося в сотні та тисячі гривень, доступне для тих, хто має на нього запит.
Для мене завжди тема розслідувань була цікавою, а особливо що стосується екології — у нас чимало питань і викликів у цій сфері. Під час онлайн-зустрічей нам дають ефективні інструменти, які допоможуть в розслідуванні обраної теми: деякі вже відомі, деякі — нові або частково нові. На практичній зустрічі ми також плідно попрацювали та познайомилися з колегами», — сказала Альона Мовчан.
А Єлісаветі Сілаєвій, спецкореспондентці Суспільне Львів, сподобалась орієнтованість курсу на практичне застосування знань і вмінь.
«Журналістське розслідування повинно приводити до певних результатів. Ставиш ціль та запитання: для кого ти це робиш і чому. Під час тренінгу тренерки поділилися знаннями, які неодноразово перевірили на досвіді. Важливо, що теорія підтверджена практикою. Також поділилися інструментами, з якими вони працюють, що спрощує й допомагає у розслідуванні. Як сказала Інна Білецька, гіпотеза допоможе. Наразі головне — спрямувати увагу на здобуття нового досвіду, а далі — реалізація», — каже Єлісавета Сілаєва.
Навчання із журналістських розслідувань від Академії Суспільного Мовлення стартувало у середині червня 2024 року. Воно триватиме майже два місяці й охоплює такі теми:
- медіаландшафт журналістських розслідувань в Україні;
- особливості та складові цього жанру;
- як обрати тему та сформулювати гіпотезу;
- як оцінити ризики й вартість медіапродуктів;
- робота з джерелами і відкритими базами даних;
- фактчекінг і сторітелінг.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення має розлогу мережу регіональних філій у кожному регіоні країни, які контентно та географічно об’єднані у 6 хабів: західний, північно-західний, центральний, південний, північно-східний та східний. Крім цього, у восьми регіонах працюють гіперлокальні кореспонденти, які інформують про життя своїх громад.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Навчання проводиться в межах та завдяки проєкту «Підтримка редакційної й цифрової трансформації та розвитку корпоративної культури суспільного медіа в Україні», що фінансується Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку Sida.
Фото: Валерія Мезенцева