Квітень 15, 2024
Суспільне ініціювало розробку професійного стандарту за професією «Журналіст»
9 квітня в Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти відбулася зустріч із представниками робочої групи з розроблення професійного стандарту «Журналіст» за участі голови групи директорки з управління персоналом Суспільного Мовлення Вікторії Сидоренко. Національне агентство на зустрічі представляли голова Андрій Бутенко та заступниці голови агентства Олена Єременко і Наталія Стукало.
Обговорили напрями та перспективи розроблення професійних стандартів у сфері медіа та їхнє значення для забезпечення якості вищої освіти. Робоча група прагне розробити професійний стандарт, який згодом вплине й на вищу освіту в Україні, зокрема на освітні програми, оскільки наразі є невідповідність освітніх стандартів рівнів бакалавр та магістр професійним вимогам сучасного ринку праці. Чинні освітні стандарти об’єднують журналістику, зв’язки з громадськістю, поліграфію тощо й не містять конкретних результатів навчання. Професійні ж стандарти в галузі журналістики просто відсутні.
Крім того, на зустрічі йшлося про перспективи проведення спільних заходів для галузі знань «061 Журналістика», а також про доцільність активного залучення професіоналів журналістського сектору до галузевих експертних рад та кола експертів з акредитації для забезпечення якості вищої освіти здобувачів цієї галузі.
«Ми ініціювали розробку професійного стандарту для професії журналіст і прагнемо у цьому документі відобразити реалії роботи у професії, конкретні функції, знання та навички, сучасні вимоги роботодавців. Стандарт не повинен бути формальністю. Я була неприємно вражена, коли дізналася, що освітні стандарти ні для бакалавра, ні для магістра з журналістики не містять таких сучасних й конкретних вимог, щобільше, містять іще й піар. Так не має бути. Ми сподіваємось, що прийняття якісного й детального професійного стандарту в майбутньому вплине і на освітні стандарти, — розповіла Вікторія Сидоренко. — Однак разом із членами робочої групи, до якої увійшли представники медіа, профільних громадських організацій і університетів, ми вирішили не чекати змін у майбутньому та спробувати вже зараз впливати на якість вищої освіти в нашій галузі, і НАЗЯВО є чудовим партнером для реалізації цих планів».
Читайте також: Суспільне ініціювало зміни до законодавства щодо страхування працівників медіа
«Дуже важливо, що Суспільне підняло проблему профстандарту, оскільки за минулі роки якість журналістської роботи знизилася, а експерти з галузі не реагували на це належним чином. Створення професійного стандарту зобов’язуватиме освітні заклади дотримуватися його», — Андрій Бутенко, голова Національного агентства.
«Роботодавці дуже рідко ініціюють розробку профстандартів. Тож ініціатива Суспільного Мовлення дуже цінна, і напрацювання в розробці стандартів свідчать про високу професійну якість», — зазначив Гліб Головченко, в. о. директора Українського інституту підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси, секретар Національної спілки журналістів України.
«Нещодавно ми мали захід у Дніпрі на тему співпраці з роботодавцями, де колеги на прикладі галузі IT показали, що роботодавці можуть бути залучені до кожного критерію (це 10 критеріїв для PHD, 9 критеріїв для бакалавра й магістра). Були показані гарні практики за кожним із критеріїв — від проєктування програми, стратегії, місії закладу й аж до підбору обладнання. Тобто роботодавець може залучатися до кожного пункту і показувати свою роботу. Проактивні роботодавці реально мають вплив на те, як для них готують фахівців», — поділилася Наталія Стукало.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.
Фото: Олег Переверзєв