Лютий 29, 2024
«Львівський “Апостол”: як постало українське друкарство» — прем’єра на Радіо Культура
До 450-річчя видання Іваном Федоро́вичем першої в Україні друкованої книжки Радіо Культура презентує радіодокументальний проєкт «Львівський “Апостол”: як постало українське друкарство», який вийде в ефір у четвер, 29 лютого, о 21:00.
Проєкт присвячений 450-річчю виходу друком «Діянь та послань апостольських». Ця книга, яку надрукував і видав у Львові 1574 року Іван Федоро́вич, вважається початком книгодрукарства на території України. Автори радіопроєкту дослідили, ким є насправді для української історії друкар Іван Федоро́вич (Федоров).
У радіопроєкті «Львівський “Апостол”: як постало українське друкарство» взяли участь історикиня й дослідниця стародруків Наталя Бондар, книгознавець Дмитро Палій, журналіст і письменник, автор книжки про Івана Федоровича «Прес, чорнило, три гармати» Петро Яценко.
«Історія друкаря Івана Федоровича, який втік з московії та започаткував друкарню у Львові, справді нагадує детектив. За життя він лишив по собі велику кількість згадок, більше того, львівський “Апостол” має його післямову, яка рясніє відомостями з біографії, тож від початку фігура друкаря постала перед нами об’ємною, яскравою — його звички, характер, сумніви та радості зрозумілі нам, сучасникам.
Було важливо провести слухачів у часи, коли паперова книжка була рідкісною коштовністю, і дослідити разом з експертами та експертками зародження друкарства на українських теренах. Заглибитись в епоху допомогли поїздки у відділ стародруків Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, тому у фільмі ви почуєте шурхіт сторінок давніх книг, також ми звертались до історичних хронік і навіть записали процес виготовлення естампів та набір металевих літер у дерев’яні рамки», — розповіла авторка проєкту Марина Люта.
Читайте також: «Любов не минає»: проєкт Тетяни Трощинської про життя із втратою — на Радіо Культура
Радіодок є формою наукової документалістики: в ньому розкривається суспільно-політичний стан ранньомодерної доби, наслідки Лівонської війни, використовуються матеріали ранньомодерних хронік та особисті листи й фрагменти автобіографії друкаря Федоровича, а ще висвітлюється робота друкарні 16-17 століття.
«Мені здається, основне, що вдалося — створити атмосферний захопливий сюжет, який торкається різних аспектів друкарської справи, історичних фактів, різних біографічних відомостей про друкаря й примірники стародруків. І навіть почути голос друкаря. Зараз широка аудиторія під впливом трагічного сьогодення війни відчуває бажання глибше осягнути різні сторінки нашого минулого. Однією з таких сторінок є започаткування давнього книговидання й друк давніх книжок», — прокоментувала дослідниця стародруків Наталя Бондар.
Радіо Культура — головний осередок культурного життя країни в радіопросторі. Слухайте Радіо Культура на хвилях у FM-діапазоні, а також в мобільному застосунку suspilne.radio в Google Play та App Store, і на сайті suspilne.radio.