Новини компанії

Вересень 12, 2023

«Жевріння. Дерево життя» отримало спеціальну відзнаку міжнародної премії URTI

Документальний фільм «Жевріння. Дерево життя» про мозаїки Маріуполя отримав спеціальну відзнаку Міжнародного Гран-прі URTI за авторську документалістику. Про це повідомили організатори конкурсу.

«Жевріння. Дерево життя» — документальний проєкт телеканалу Суспільне Культура, знятий режисеркою Надією Миколаєнко, про українське монументальне мистецтво в Маріуполі.

«Дякую URTI за увагу до фільму і цю нагороду! Під час зйомок “Жевріння” я вперше в житті побувала в Маріуполі, цьому прекрасному українському місті на березі Азовського моря. Два місяці потому росія почала його знищення. Більшості мозаїк, які ви побачили на екрані, вже не існує. І вийшло так, що цей фільм — чи не найсвіжіша пам’ять про мирний Маріуполь, ще не знищений і не спаплюжений росіянами. Але разом з мистецтвом і містами, страждають мирні українці: герою мого фільму дивом вдалося врятуватися. Привернути увагу світу до трагедії, що була скоєна російськими злочинцями у Маріуполі, — вкрай важливо для мене. Дякую, що надаєте таку можливість!», — сказала авторка фільму Надія Миколаєнко.

Читайте також: Нам доводиться боротися за те, щоб взагалі існувати, — Джамала у «Культурному інстинкті»

Автори «Жевріння. Дерево життя» переносять глядача у мирний Маріуполь грудня 2021 року, коли була відзнята основна частина фільму. Історію мозаїк Маріуполя переповідає дослідник монументального мистецтва і фотограф Станіслав Іванов. Зокрема глядачі дізнаються про унікальні панно «Боривітер» та «Дерево життя», одне з яких і подарувало назву фільму. Вони були створені у Маріуполі бригадою художників на чолі з видатною Аллою Горською. Після смерті художниці панно «Дерево життя» було замуроване і знову відкрите лише 2008 року. 

Окрім того, фільм містить інтерв’ю зі Станіславом Івановим, зняте після повномасштабного вторгнення та його евакуації у Львів, а також деякі кадри з окупованого Маріуполя, зокрема і ті, де видно зруйновані панно «Боривітер» та «Дерево життя».

«Маріуполь був одним з найбагатших на мозаїчну монументалістику міст в Україні. Ми працювали над фільмом у 2021 році, коли здавалося, що найстрашнішим випробуванням для цих шедеврів є час, погодні умови та байдужість місцевої влади. На жаль, всі ми сьогодні перебуваємо в значно жахливішій реальності. Тепер цей фільм — документальне свідчення про те, що ми вже втратили. Але разом з тим і про те, що ми так відчайдушно намагаємося зберегти, за що ми, зрештою, воюємо. Кадри цього фільму тепер особливо боляче дивитися, але тішить, що завдяки йому нас зможуть краще зрозуміти люди в усьому світі», — каже продюсерка фільму Ксенія Шубеляк.

URTI — неурядова некомерційна організація, створена в 1949 році під егідою ЮНЕСКО. Організація сприяє обміну теле- та радіопрограмами між її членами, організовує тренінги та копродукції, а також щороку вручає дві премії — Міжнародний Гран-прі URTI Radio та Міжнародний Гран-прі URTI за авторський документальний фільм. До журі кожного з конкурсів входять професіонали з усього світу, щоб відібрати найвидатніші за якістю та оригінальністю роботи.

Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.