Вересень 12, 2023
Суспільне інформаційно підтримає мультимедійний історичний проєкт «[Не]знищен[н]і»
12 вересня у київському в Музеї видатних діячів української культури презентують мультимедійний історичний проєкт «[Не]знищен[н]і», який розповідає про репресії української інтелігенції початку 20 століття. Радіо Культура та Суспільне Культура стануть інформаційними партнерами виставки.
Експозиція розповідає нашу історію від початку репресивних переслідувань, ілюструючи її особистими життєвими сценаріями сімей культурних та громадських діячів — родин Старицьких, Косачів, Івана Франка, а також про арешти та переслідування людей із їхнього найближчого оточення.
Команда Радіо Культура надала для прослуховування в межах виставкового проєкту окремі епізоди історичного проєкту Вахтанга Кіпіані «Ліки від амнезії. 30 історій про українську незалежність» і спецпроєкт «Леся Українка: 30 радіоісторій», а також радіосеріали про історичних діячів та митців сучасності, які виборюють свободу України.
«Радіо Культура системно працює з темою пам’яті про митців, чий спадок подолав сталінські репресії й тиск режиму СРСР. Історії цих родин звучать у нашому радіоефірі регулярно, тому можливість долучитися до проєкту музею дуже надихнула всю команду. Сучасні музейні проєкти — мультимедійні, тому ми цінуємо нагоду подарувати аудиторії досвід слухання, буття наодинці з голосами тих, чиї історії читаємо та вивчаємо. Це наша відповідальність як медіа, що має виняткову експертизу в роботі з радіодокументальними форматами», — говорить Ірина Славінська, виконавча продюсерка Радіо Культура.
Команда телеканалу Суспільне Культура побуває на відкритті виставки, поспілкується з організаторами та відвідувачами — розгорнутий сюжет про мультимедійний історичний проєкт «[Не]знищен[н]і» можна буде побачити в ефірі інформаційно-аналітичного проєкту «Культура на часі».
На виставці будуть представлені історичні документи й інсталяції — імітація тюремної камери, схожої на ту, яку замальовувала у своєму записнику Людмила Старицька-Черняхівська, метафора вагона поїзда, якими засуджених везли на заслання, та інсталяція-метафора Биківнянського лісу, який був не просто місцем злочину, а й символом знищенності українців. У виставкових залах можна буде побачити копії особових справ з архівів, матеріали періодичної преси, відеохроніки, світлини, листування видатних діячів та їхніх нащадків із в’язниці, а також деякі особисті речі.
«Совєтська влада системно нищила носіїв української ідеї та культури, прагнучи стерти нашу ідентичність. У проєкті “[Не]знищен[н]і” ми на прикладі найвідоміших родин розкажемо цю історію. Ще з другої половини ХІХ ст. Косачі, Франки, Черняхівські та Стешенки доклали чималих зусиль задля пробудження національної самосвідомості українців, плекали ідею незалежної України, за часів Української революції — працювали над її реалізацією в різних сферах життя. І звичайно, що у XX ст. вони й стали тими, в кому совєтська влада вбачала найбільшу небезпеку. Всі злочини тієї влади, вся жорстокість, з якою вона намагалась розправитися з носіями української ідеї, стали марними, і доказ того — незалежна Україна», — зазначає директорка Музею видатних діячів української культури, кураторка проєкту Ольга Гураль.
Читайте також: «Мельпомена Таврії» — за інформаційної підтримки Суспільного
При створенні експозиції були використані матеріали з Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки, Галузевого державного архіву СБУ, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, меморії з Фонду Івана Франка, а також експонати Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та з колекції Музею видатних діячів української культури.
Виставка діятиме з 12 вересня по 31 жовтня, вхід — вільний.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.