Новини компанії

Травень 22, 2023

Суспільне Культура презентує документальні фільми про бої за українські міста

У перші дні та тижні повномасштабного вторгнення українські міста опинилися у центрі найзапекліших боїв. Українські військові відчайдушно відбивали атаки противника, який часто значно перевершував їх чисельністю та становив еліту російської армії. 

Цього тижня телеканал Суспільне Культура презентує документальні проєкти іноземних мовників — про те, як українці захищали свої міста навесні 2022 року.

Читайте також: Суспільне стане частиною міжнародного воркшопу виробників документального кіно EURODOC-2023

У понеділок, 22 травня, о 20:55 телеканал Суспільне Культура покаже документальний фільм «Маріуполь: історії мешканців» виробництва BBC. 

На початку 2022 року в Маріуполі проживало близько 430 тисяч людей. Менш ніж за три місяці російська армія перетворила це затишне українське місто на узбережжі Азовського моря на зруйноване війною місто-руїну. За оцінками уряду України, під час обстрілів загинуло щонайменше 25 тисяч жителів Маріуполя.

У документальній стрічці британського суспільного мовника мешканці Маріуполя, які виїхали з окупації, діляться власними історіями пережитого і свідчать про воєнні злочини російської армії. У фільмі використані відеокадри, відзняті жителями міста під час бомбардувань.

У вівторок, 23 травня, о 20:50 — документальний фільм «Битва за Київ. Розгром еліти армії РФ під Мощуном» виробництва «Радіо Свобода». 

У лютому-березні 2022 року російські війська намагалися захопити Київ, ліквідувати вище керівництво України та встановити окупаційний режим, але невдовзі змушені були тікати з-під української столиці. Автори фільму встановили імена десятків російських десантників, морпіхів, розвідників, які були знищені під час однієї з найважливіших битв за Київ у березні 2022 року — битві за Мощун. Фільм розказує, як українські сили оборони розгромили еліту російської армії, на яку була покладена одна із найважливіших місій — захоплення Києва.

У середу, 24 травня, о 20:55 — документальний фільм «Ірпінь. Вижити в окупації» виробництва «Радіо Свобода». 

У березні 2022 року місто Ірпінь, що за 10 хвилин автівкою від Києва, було окуповане на третину та, за фронтовою термінологією, опинилося на нулі. Бої точилися навіть не за кожну вулицю — за кожен будинок. Наступ тисяч професійних російських військових відбивали ірпінські тероборонівці, що здебільшого вперше взяли до рук зброю, волонтери і підрозділи ЗСУ, яких було у кількадесят разів менше за противника. Російські військові при цьому насамперед нищили інфраструктуру міста і вбивали беззбройних цивільних. Фільм розповідає про ті страшні події та історії людей, які пережили окупацію, рятували інших і боролися за звільнення Ірпеня.

У четвер, 25 травня, о 20:55 — документальний фільм «Солдат» виробництва литовського телебачення. Стрічка розповідає про героїчну оборону «Азовсталі» навесні 2022 року. Своїми спогадами діляться бійці полку «АЗОВ»: Сергій Юдін (позивний «Вальтер»), Віталій Кіященко (позивний «Сомалі») та Дмитро Андрющенко (позивний «Дипломат»).

У п’ятницю, 26 травня, о 20:55 — документальний фільм «Коли замовкає артилерія» про війну в Україні очима солдатів і офіцерів, які воюють з початку російського вторгнення, та місцевого населення.

Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.